Serieledande Balrog åkte till Karlstad för att möta ett poängtörstande hemmalag i damernas Superelit under söndagen. Men Karlstad var aldrig riktigt nära en seger.
Balrog var för starka för värmlänningarna och man vann med klara 6-1. Ett resultat som var populärt i dagens superelit omgång. Två av tre macther slutade nämligen med detta resultat.
Karlstad IBF | Balrog Botkyrka IK |
| | Balrogs defensiv var oerhört stabil matchen igenom och lagets Matildor (Rotevall och Holmbom) visade vägen framåt med mål och målpass. Lagets lite mer notoriska poänggörare drog också sitt strå till stacken. Jag tänker på spelare som Hanna Olsson, Sara Ekström och Hermine Dahlérus. Segern innebar att Balrog ligger kvar i toppen av tabellen medan Karlstad fortfarande har den mindre smickrande sista platsen. |
Pixbo Wallenstam IBK | IKSU |
| | 6-1 slutade även matchen mellan Pixbo och IKSU. Ett möte som på förhand hade all chans att bli en riktigt bra och jämn match. Det var den också en bra bit in på tredje perioden. Men när Alexandra Lidström gjorde två snabba mål som betydde först 3-1 och sedan 4-1 för hemmatjejerna orkade inte SM-mästarna från Umeå resa sig. Istället fyllde Maria Sahlin och Karin Eriksson på med varsitt mål till och slutresultatet blev alltså 6-1. Detta var antagligen en ganska skön prestigeseger för Pixbo då dessa lag mycket väl kan få möta varandra i det kommande slutspelet. |