2005-02-11 20:30

Första förlusten mot Schweiz

För första gången någonsin förlorade Sveriges innebandydamer mot Schweiz. Inledningsmatchen i fyrnationsturneringen i Oslo slutade 4-3 (3-1, 0-1, 1-1) till Schweiz.

- I första perioden var vi inte med över huvud taget, sa assisterande förbundskaptenen Åsa Karlsson efter matchen.

Schweiz gjorde 1-0 och 2-0 innan Sverige kunde reducera genom Johanna Ekeroth. Ekeroth missade vid det läget också en straff och i stället kunde Schweiz göra 3-1 innan den första perioden var över.

- Schweiz var väldigt effektiva samtidigt som vi var ineffektiva, sa Karlsson vidare men konstaterade att Sverige spelade upp sig under de två sista perioderna.

- Alla spelare kan höja sig både ett och två snäpp till morgondagens match mot Norge.

Johanna Ekeroth gjorde ytterligare ett mål för Sverige och är därmed uppe i 50 landslagsmål i karriären. Camilla Nilsson gjorde det tredje svenska målet.

I slutperioden kvitterade Sverige till 3-3 innan Schweiz kunde göra 4-3. På slutet tog Sverige ut målvakten och pressade på för kvittering och hade ett antal bra chanser.

I en ganska blev svensk match stack Sussie Ekblom, Karolina Widar, Anna Wretman och Maria Andersson ut över mängden.