2008-12-27 23:33

… och 2009 inleds med nya publikfester

Fyra dagar in på det nya året kan tidernas publikrekord för en seriematch slås. Då spelar nämligen Pixbo mot Helsingborg i Scandinavium. Dagen efter bjuds även publiken i Linköping på SSL-innebandy.

Den senaste tiden har det varit välfyllda läktare i SSL-arenorna. Det fortsätter även efter årsskiftet med några riktigt intressanta publikmatcher.

Den 4 januari spelar Pixbo Wallenstam hemma mot Helsingborg. Matchen ligger i samband med Gothia Cup och inte minst tack vare ”Henke-effekten” finns det goda chanser att fjolårets publksiffra från Scandinavium (7 863) ska kunna slås. Det gäller som rekord för innebandy i seriespel.

På annandagen var det redan 6 656 biljetter sålda till evenemanget den 4 januari som även innehåller matchen mellan Lindås och Landskrona i herrarnas division 1.

Publiken i Linköping får chansen att se SSL-innebandy den 5 januari. Då spelas nämligen matchen Järfälla-AIK i Linköpings Sporthall. Även här är det i anslutning till en ungdomsturnering, nämligen distriktslags-SM.

Mer info om arrangemang, biljetter m.m.
Pixbo Wallenstam-Helsingborg, 4 januari
Järfälla-AIK, 5 januari


Författare: Klas Pettersson