2005-12-07 00:11

Svensk totalseger i Finnkampen

Sverige tog hem Finnkampen för sjätte året i rad. Men precis som förra året blev den slutliga poängställningen 6-6 och segern blev blågul tack vare fler vunna matcher. Tisdagen i Elysée Arena avslutades med att de svenska damerna vann med 7-2.

Resultatet 7-2 är också en upprepning av förra årets finnkampsresultat. Dessutom ett mycket bra premiärresultat för nye förbundskaptenen Jan-Erik Vaara.

Det svenska laget var bättre i det mesta och segern var aldrig diskutabel. Det var snarare så att Sverige drog ifrån mer och mer och det handlade faktiskt om klasskillnad.

En liten revansch fick Finland i den nio omgångar långa straffläggningen. Därmed vann Finland straffläggningen i samtliga fyra matcher.

Matchfakta

Innebandy, Åbo
Finnkampen damer

Finland-Sverige 2-7 (0-2, 1-3, 1-2)

Första perioden:
0-1 (14.42) Camilla Nilsson (Karolina Widar)
0-2 (15.16) Emelie Lindström

Andra perioden:
0-3 (0.52) Amanda Wendelstig (Sofia Olsson)
1-3 (5.42) Mari Ulmanen (Tiia Ukkonen)
1-4 (11.25) Maria Sahlin (Camilla Nilsson)
1-5 (17.34) Amanda Wendelstig (Ida Andersson)

Tredje perioden:
1-6 (6.16) Hermine Dahlerus (Amanda Wendelstig)
1-7 (14.37) Karolina Widar (Hermine Dahlerus)
2-7 (18.13) Outi Alakurtti (Anne Suomalainen)

Utvisningar: -.
Domare: Robert Bienkowski och Aleksander Bienkowski, Polen.
Publik: 900.

Straffläggning: 4-3 till Finland.
Finnkampspoäng, Finland-Sverige: 1-2. Slutställning 6-6 men Sverige totalvinnare efter fler vunna matcher.



Författare: Klas Pettersson