TV-matcher 2017/18

Nedan listas de matcher som har sänts och kommer att sändas på TV4/TV12/TV4 Sport/Sportkanalen/C More och cmore.se säsongen 2017/18. Listan uppdateras löpande.

Söndag 10 september 12.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Finland, dam (Finnkampen, Jalas Arena, Falun)

Söndag 10 september 15.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Finland, herr (Finnkampen, Jalas Arena, Falun)

Fredag 15 september 18.30 (TV4 Sport/cmore.se)
IKSU-KAIS Mora (SSL dam, IKSU Sportcenter, Umeå)

Söndag 24 september 18.00 (TV12/cmore.se)
Sirius-Falun (SSL herr, IFU Arena, Uppsala)

Lördag 30 september 19.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Pixbo Wallenstam-IKSU (SSL dam, Wallenstamhallen, Göteborg)

Lördag 7 oktober 08.30 (TV4 Sport/cmore.se)
IKSU-TPS, damsemifinal (Champions Cup, Seinäjoki, Finland)

Lördag 7 oktober 17.30 (TV4 Sport/cmore.se)
Falun-SPV, herrsemifinal (Champions Cup, Seinäjoki, Finland)

Söndag 8 oktober 10.30 (TV4 Sport/cmore.se)
IKSU-Classic, damfinal (Champions Cup, Seinäjoki, Finland)

Söndag 8 oktober 13.15 (TV4 Sport/cmore.se)
Falun-Classic, herrfinal (Champions Cup, Seinäjoki, Finland)

Lördag 14 oktober 18.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Växjö-Mullsjö (SSL herr, Ljungby Arena, Ljungby)

Söndag 15 oktober 19.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Karlstad-Endre (SSL dam, Colorama Arena, Karlstad)

Lördag 21 oktober 18.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Malmö-KAIS Mora (SSL dam, Baltiska hallen, Malmö)

Fredag 3 november 18.45 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Schweiz, dam (Euro Floorball Tour, Baltiska hallen, Malmö)

Lördag 4 november 13.45 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Tjeckien, dam (Euro Floorball Tour, Baltiska hallen, Malmö)

Söndag 5 november 15.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Sverige-Finland, dam (Euro Floorball Tour, Baltiska hallen, Malmö)

Lördag 18 november 15.50 (TV4 Sport/cmore.se)
Örebro-Linköping (SSL herr, Örebro)

Söndag 19 november 17.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Storvreta-Mullsjö (SSL herr, IFU Arena, Uppsala)

Lördag 25 november 15.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Helsingborg-Örebro (SSL herr, Helsingborg Arena, Helsingborg)

Söndag 26 november 17.00 (TV4 Sport/cmore.se)
Mullsjö-Falun (SSL herr, Nyhemshallen, Mullsjö)

Tisdag 28 november 19.10 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Jönköping-Mullsjö (SSL herr, Jönköpings Idrottshus, Jönköping)

Fredag 1 december 14.55 (TV12/cmore.se)
Tyskland – Sverige (VM, O. Nepelu Arena, Bratislava)

Söndag 3 december 18.00 (TV12/cmore.se)
Sverige – Polen (VM, Hant Arena, Bratislava) 

Måndag 4 december 15.30 (TV12/cmore.se)
Sverige – Schweiz (VM, Hant Arena, Bratislava)

Tisdag 5 december 19.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Linköping-Jönköping (SSL herr, Linköping Sporthall, Linköping)

Onsdag 6 december 16.10 (TV12/cmore.se) 
Sverige-Lettland (VM-kvartsfinal, O Nepelu Arena, Bratislava)

Fredag 8 december 20.00 (TV12/cmore.se) 
Sverige-Tjeckien (VM-semifinal, O Nepelu Arena, Bratislava)

Lördag 9 december 17.05 (TV12/cmore.se) 
Sverige-Finland (VM-final, O Nepelu Arena, Bratislava)

Söndag 10 december 17.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Pixbo Wallenstam-Växjö (SSL herr, Wallenstamhallen, Mölnlycke)

Söndag 17 december 17.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
IKSU-Rönnby (SSL dam, Umeå Energi Arena, Umeå)

Tisdag 2 januari 19.00 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Växjö-Jönköping (SSL herr, Fortnox Arena, Växjö)

Söndag 7 januari 12.45 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Sirius-Täby (SSL dam, IFU Arena, Uppsala)

Söndag 14 januari 16.30 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
IKSU-Täby (SSL dam, IKSU Sportcenter, Umeå)

Söndag 28 januari 13.30 (TV4 Sport/Sportkanalen/cmore.se)
Jönköping-Sirius (SSL dam, Jönköpings Idrottshus, Jönköping)