.

Åldersdispenser

Samtliga åldersdispenser ska sökas skriftligen, på SmIBFs avsedd dispensblankett och ska skickas 14 dagar innan den ska börja gälla till SmIBF. Ej korrekt ansökan kommer inte att behandlas. För regler gällande dispenser hänvisas till SIBFs Tävlingsbestämmelser.

  1. Dispenser kan endast sökas för spelare upp till och med 20 år.
  2. Ansökan kan ske t.o.m. 31 januari, endast en dispens per spelare och tävling.
  3. Dispensavgiften är 300:-/st och avgiften kommer att faktureras från SmIBF, det är ankomst datumet till SmIBF som gäller.
  4. En spelare som sökt dispens blir spelklar först när spelaren/föreningen skriftligen delgivits SmIBFs beslut.
  5. En spelare/förening ska vid uppmaning alltid kunna uppvisa delgivningsbeslut inför varje match.
  6. Beviljad åldersdispens avser endast spel i SmIBF:s administrerade serier och Fair Play Cup och inte spel i SIBF:s tävlingar (SIBF-Cup, U16-SM, J18-SM, Juniorallsvenskan och SDF-SM)
  7. Man kan inte dra tillbaka en ansökan om en spelare deltagit i match.
  8. Antal dispenser: Ett lag kan bara söka max fem (5) dispenser per lag, max två (2) spelare med dispens får deltaga under match.


Här nedan finner du samtliga godkända åldersdispenser.

OBS! En spelare/förening ska vid uppmaning alltid kunna uppvisa giltigt delgivningsbeslut inför varje match till domare/motståndare.

------------------------------------
Uppdaterad: 10/17/2014 1:57:40 PM
------------------------------------

Åldersdispenser 2014/2015

Alvesta IBK, Oskar Nilsson, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass B
Alvesta IBK, Anton Berg, Lag: Poolspel Pojkar Gul
Bodafors IBS, Fideli Samuelsson, Lag: JKPG Flickor Röd Klass C
Bodafors IBS, Ebba Warrén, Lag: JKPG Flickor Röd Klass C
Bodafors IBS, Frida Eriksson, Lag: JKPG Flickor Röd Klass C
Burseryds IF, Filip Johansson, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass C
Burseryds IF, Jonathan Bergstrand, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass C
Burseryds IF, Adam Thelin, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass C
Carlshamns IBK, Anton Evaldsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
Carlshamns IBK, Karl Jansson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
Carlshamns IBK, Hannes Wickström, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
Carlshamns IBK, Olle Börjesson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
Craftstaden IBK Oskarshamn, William Loung Borg, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
FBC Emådalen, Gustav Klintmo, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Forserums IF, Yasir Ahmed, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass E
Forsheda IF, Jakob Hoof, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Forsheda IF, Simon Söderblom, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Forsheda IF, Niclas Sjöstrand, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Forsheda IF, Hannes Klasson, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Forsheda IF, Sean Limnerius, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Forsheda IF, Jacob Vähäkari, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Gantesbo IBK, Olle Håkansson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass C
Gantesbo IBK, Marcus Gustavsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass C
Gantesbo IBK, Oskar Carlsson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass C
Gnosjö IBK, Gustav Karlsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass F
Gnosjö IBK, Ludvig Larsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass F
Gransholms IF, August Gustafsson, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Gransholms IF, Olle Söderberg, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Gränna AIS, Albin Wier, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass B
Gränna AIS, Ted Ericsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass B
Gränna AIS, Alexander Rajha, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass B
Gränna AIS, Adam Hogander, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass B
Hestra Skid O SK, Emanual Sjögren-von del luft, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Hestra Skid O SK, Anna Larsson, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Hestra Skid O SK, Albin Martinsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Hestra Skid O SK, Isak Angerd, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Hestra Skid O SK, Viktor Hollander, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Hestra Skid O SK, Linus Andersson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Hjältevad Mariannelunds IS, Casper Risberg, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Hjältevad Mariannelunds IS, Isak Johansson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Hjältevad Mariannelunds IS, Felix Stejdahl, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Hovmantorps GOIF, Axel Stjernkvist, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
Hovmantorps GOIF, Erik Gustavsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
IBK Husar, Axl Augustsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass F
IBK Husar, Noah Sterner, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass F
IBK Husar, Alexander Börjesson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass F
IBK Svala, Tim Gugelmann, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
IF Ariel, William Gunnarsson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass C
IF Ariel, Kristoffer Adolfsson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass C
IF Ariel, Oskar Myrlander, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass C
KaRo IBF, Oliver Arnoldsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass A
KaRo IBF, Filip Karlsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass A
KaRo IBF, Wilma Gruner, Lag: Växjö Flickor Röd Klass B
Lagan IBK, Linnéa Bergenholtz, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Lagan IBK, Frida Carlsson, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Lagan IBK, Madeleine Petersson, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Lessebo GoIF, Simon Ivansson; Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
Ljungby IBK, Lovisa Solman, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Malmbäcks IF, Oskar Alvarsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass F
Malmbäcks IF, John Lantz, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass F
Malmbäcks IF, Albin Fyrh, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass F
Malmbäcks IF, Ludvig Korpegård, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass F
Moheda IBK, Hampus Skog, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass C
Moheda IBK, Rasmus Magnusson, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass C
Moheda IBK, Rasmus Thorvaldsson, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass C
Moheda IBK, Sindre Börjesson-Grotmaak, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass C
Moheda IBK, Joel Sandberg, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass C
Mörbylånga GOIF, Emil Andersson, Lag: Poolspel Pojkar Vit Klass
Mörbylånga GOIF, Andreas Johansson, Lag: Poolspel Pojkar Vit Klass
Mörbylånga GOIF, Thom Johansson, Lag: Poolspel Pojkar Vit Klass
Olofströms IBK, Hampus Danielsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
Olofströms IBK, Tim Rönkä, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
Sandbäckshults BK, Jonathan Radner, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass B
Sandbäckshults BK, Sebastian Boman, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Skillingaryds IK, Ebba Bladh, Lag: JKPG Flickor Röd Klass B
Skillingaryds IK, Carl Fredrik Lindström, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Skillingaryds IK, Jimmy Huynh, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Skillingaryds IK, Magnus Isaksson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass B
Skillingaryds IK, Max Skoglund, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Stenåsa-Sandby-Gårdby IF, Daniel Thuresson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass A
Sävsjö IBK, Emil Böhlin, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Sävsjö IBK, Arvid Carlsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Tenhults IF, Fanny Nord Pettersson, Lag: JKPG Flickor Röd Klass C
Tenhults IF, Casper Fröding, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Tenhults IF, Albin Blychert, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Tenhults IF, Hugo Mattsson, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Tenhults IF, Lisa Johannesson, Lag: JKPG Flickor Röd Klass C
Tenhults IF, Philip Bjelovuk, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Tenhults IF, Simon Krieg, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Westerviks IBK, Nora Apell, Lag: JKPG Flickor Blå Klass A
Westerviks IBK, Astrid Törngård, Lag: JKPG Flickor Blå Klass A
Vimmerby IBK, Albin Gustafsson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Vimmerby IBK, Wilma Kronståhl, Lag: Kalmar Flickor Röd Klass A
Vimmerby IBK, Petter Gustafsson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Vislanda IF, Gabriel Lindow, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass A
Vislanda IF, Anton Petersson, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Vislanda IF, Melwin Gerhardsson, Lag: Poolspel Pojkar Gul Klass
Växjö IBK, Dennis Gustafsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A


Kontaktperson: Pernilla Johansson

Samarbetspartners:

Annonser: 

  

 

Fair Play Cup 2015

27-29/3 och 10-12/4 2015 

Anmäl ditt lag här!

Smålands STÖRSTA innebandycup