.

Åldersdispenser

Samtliga åldersdispenser ska sökas skriftligen, på SmIBFs avsedd dispensblankett och ska skickas 14 dagar innan den ska börja gälla till SmIBF. Ej korrekt ansökan kommer inte att behandlas. För regler gällande dispenser hänvisas till SIBFs Tävlingsbestämmelser.

  1. Dispenser kan endast sökas för spelare upp till och med 20 år.
  2. Ansökan kan ske t.o.m. 31 januari, endast en dispens per spelare och tävling.
  3. Dispensavgiften är 300:-/st och avgiften kommer att faktureras från SmIBF, det är ankomst datumet till SmIBF som gäller.
  4. En spelare som sökt dispens blir spelklar först när spelaren/föreningen skriftligen delgivits SmIBFs beslut.
  5. En spelare/förening ska vid uppmaning alltid kunna uppvisa delgivningsbeslut inför varje match.
  6. Beviljad åldersdispens avser endast spel i SmIBF:s administrerade serier och Fair Play Cup och inte spel i SIBF:s tävlingar (SIBF-Cup, U16-SM, J18-SM, Juniorallsvenskan och SDF-SM)
  7. Man kan inte dra tillbaka en ansökan om en spelare deltagit i match.
  8. Antal dispenser: Ett lag kan bara söka max fem (5) dispenser per lag, max två (2) spelare med dispens får deltaga under match.


Här nedan finner du samtliga godkända åldersdispenser.

OBS! En spelare/förening ska vid uppmaning alltid kunna uppvisa giltigt delgivningsbeslut inför varje match till domare/motståndare.

------------------------------------
Uppdaterad: 1/29/2014 1:46:49 PM
------------------------------------

Åldersdispenser 2013/2014

Alvesta IBK, Anton Berg, Lag: P04
Alvesta IBK, Oskar Nilsson, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass B
Bodafors IBS, Julia Petersson, Lag: JKPG Flickor Blå Klass A
Bodafors IBS, Linn Karlsson, Lag: JKPG Flickor Röd Klass B
Bodafors IBS, Rebecka Nilsson, Lag: JKPG Flickor Röd Klass B
Bodafors IBS, Jonathan Sköld, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass B
Burseryds IF, Filip Johansson, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass C
Burseryds IF, Adam Theilin, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass C
Burseryds IF, Jonathan Bergstrand, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass C
Carlskrona IF, San Erntsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass C
Carlscrona IF, Philip Hallgren, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass C
Cl 98 IC, Hugo Palm, Lag: P05
Cl 98 IC, Fanny Lindberg, Lag: Växjö Flickor Röd Klass B
Cl 98 IC, Robin Woksepp, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass A
Cl 98 IC, Annie Jonsson, Lag: Växjö Flickor Röd Klass B
Cl 98 IC, Noor Ali, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass B
Craftstaden IBK Oskarshamn, Carl Jönsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass B
FBC Emådalen, Charlie Ragnarsson, Lag: P03
FBC Emådalen, Gustav Klintmo, Lag: P03
FBC Emådalen, Tarek Quaedvlieg, Lag: P03
FBC Emådalen; Benjamin Weiborn, Lag: P03
Forserums IF, Gustav Andersson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass C
Forserums IF, Yasir Ahmed, Lag: P03
Forserums IF, Marcus Jensen, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass C
Gantesbo IBK, Alexander Gustafsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass C
Gantesbo IBK, Felix Henningsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass C
Gantesbo IBK, Oskar Carlsson, Lag: P03
Gantesbo IBK, Oscar Franzén, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Gantesbo IBK, Marcus Gustavsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Gransholms IF, Tella Fritzén, Lag: F04/05
Gransholms IF, Kerstin Siwertsson, Lag: F04/05
Gransholms IF, Lova Gustavsson, Lag: F04/05
Gransholms IF, Alva Jönsson, Lag: F04/05
Gransholms IF, Albin Bentsson, Lag: P03
Gränna AIS, Tyra Sjöholm, Lag: F03
Gränna AIS, Lebawit Gyou, Lag: F03
Hestra Skid O SK, Albin Martinsson, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass A
Hjältevad Mariannelunds IS, Felix Stejdahl, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Hjältevad Mariannelunds IS, Casper Olsson Risberg, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Hovmantorps GOIF, Lina Gustavsson, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Hovmantorps GOIF, Hilda Lind, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Hovmantorps GOIF, Tommy Karlsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
Hovmantorps GOIF, Amanda Jörgensen, Lag: Växjö Flickor Röd Klass A
Hovmantorps GOIF, Matilda Turesson, Lag: Växjö Flickor Röd Klass A
Hovmantorps GOIF, Ebba Andersson, Lag: Växjö Flickor Röd Klass A
Hovmantorps GOIF, Ammi Engström, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Hovmantorps GOIF, Felicia Sjögren, Lag: Växjö Flickor Röd Klass A
Hovshaga AIF, Victor Siegers, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
Hovslätts IK, Isac Simonsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass A
Hovslätts IK, Johan Wallin, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass A
Hultsfreds IBK, Viktor Karlsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Hultsfreds IBK, Simon Nilsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Hultsfreds IBK, Felix Sveen, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Hultsfreds IBK, Oskar Borgström, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
IBF Tranås, Hanna Sparv, Lag: JKPG Flickor Röd Klass A
IBF Tranås, Moa Wallé, Lag: JKPG Flickor Röd Klass A
IBK Husar, Aron  Jönnervik, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
IBK Husar, Albin Adolfsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass D
IBK Husar, Oliver Gustavsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass D
IBK Husar, Jonathan Leander, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass D
IBK Svala, Tim Gugelmann, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
IF Ariel, Jimmie Andersson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
IF Ariel, Gabriel Josefsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass B
IF Ariel, Oskar Myrlander, Lag: P03
Jönköpings IK, Martin Lindström, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass A
KaRo IBF, Emma Magnusson, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
KaRo IBF, Wilma Grüner, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Lagan IBK, Frida Carlsson, Lag: Växjö Flickor Blå Klass A
Lagan IBK, Albin Nyberg, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass D
Lagan IBK, Linnea Bergenholtz, Lag: Växjö Flickor Blå Klass A
Lagan IBK, Madeleine Petersson, Lag: Växjö Flickor Blå Klass A
Ljungby IBK, Fredrik Lundgren, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass A
Ljungby IBK, Markus Lundgren, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass A
Ljungbyholm GoIF, Lukas Karlsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Ljungbyholm GoIF, Olle Pettersson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Lönsboda IBK, Martin Olin, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
Lönsboda IBK, Joakim Nektman, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
Lönsboda IBK, Ragna Jonasdotter, Lag: Växjö Flickor Röd Klass A
Lönsboda IBK, Alexsander Johnsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
Lönsboda IBK, Charlotte Elgtberg, Lag: Växjö Flickor Röd Klass A
Malmbäcks IF, Albin Fyrh, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Malmbäcks IF, Hampus Erledal, Lag: P04
Malmbäcks IF, Filip Lagerqvist, Lag: P04
Malmbäcks IF, Arvid Larsson, Lag: P04
Malmbäcks IF, Noel Gunnargård, Lag: P04
Malmbäcks IF, Benjamin Gustavsson, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Malmbäcks IF, Oskar Allvarsson, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Malmbäcks IF, Ludvig Korpegård, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Malmbäcks IF, Joel Korpegård, Lag: P04
Malmbäcks IF, John Lantz, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Malmbäcks IF, Christoffer Fredriksson, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass B
Moheda IBK, Rasmus Thorvaldsson, Lag: P03
Moheda IBK, Karl Vernersson, Lag: P03
Moheda IBK, Joel Sandberg, Lag: P03
Moheda IBK, Sindre Börjesson- Grotmaak, Lag: P03
Moheda IBK, Edwin Winqvist, Lag: P03
Moheda IBK, Hampus Skog, Lag: P03
Månsarps IBK, Jonathan Gustavsson, Lag: P03
Månsarps IBK, Erik Sigfridsson, Lag: P03
Månsarps IBK, Anton Broström, Lag: P03
Månsarps IBK, Tim Sjöö, Lag: P03
Månsarps IBK, Noah Ljungqvist, Lag: P03
Mörbylånga GOIF, Emil Andersson, Lag: P04
Mörbylånga GOIF, Thom Johansson, Lag: P04
Mörbylånga GOIF, Abas Suhrabi, Lag: P04
Nybro IBK, Elias Madehall, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass C
Nybro IBK, Kristoffer Norrman, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass C
Olofströms IBK, Ipek Demet Mol, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Olofströms IBK, Hampus Danielsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
Olofströms IBK, Tim Rönkä, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
Rottne IF, Clara Bergstrand, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Rottne IF, Ida Petersson, Lag: Växjö Flickor Röd Klass C
Rottne IF, Ted Davidsson, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass B
Ryds SK, Albert Askblom, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass B
Ryds SK, Philip Isaksson, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass B
Ryds SK, Marcus Jönsson, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass B
Ryds SK, Viktor Karlsson, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass B
Ryds SK, Amanda Nilsson, Lag: F03/04
Ryds SK, Tea Persson, Lag: F03/04
Ryds SK, Amanda Andersson, Lag: F03/04
Ryds SK, Alva Gunnarsson, Lag: F03/04
Ryds SK, Maja Nilsson, Lag: F03/04
Sandbäckshults BK, Ville Dunberg, Lag: P05
Sandbäckshults BK, Olle Green Wahnberg, Lag: P05
Sandbäckshults BK, Hugo Bergerstam, Lag: P05
Sandbäckshults BK, David Naucler Hägelmark, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Sandbäckshults BK, Melker Fagerlund, Lag: P05
Sandbäckshults BK, Adam Josefsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Sandbäckshults BK, John Nilsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Sandbäckshults BK, Tim Klasson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass A
Sandbäckshults BK, Anton Adolfsson, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Sandbäckshults BK, Sebastian Boman, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Sandbäckshults BK, Jonathan Lundmark, Lag: Kalmar Pojkar Röd Klass D
Skillingaryds IK, Ebba Bladh, Lag: JKPG Flickor Röd Klass C
Skillingaryds IK, Jacob Taus, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass D
Skillingaryds IK, Jacob Isaksson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass D
Skillingaryds IK, Robin Magnusson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass D
SS Öjaby Sport, Magnus Nilsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
SS Öjaby Sport, Max Sandstedt, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
Sävsjö IBK, Linus Kristofersen, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass A
Sävsjö IBK, Arvid Karlsson, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass A
Sävsjö IBK, Emil Böhlin, Lag: JKPG Pojkar Blå Klass A
Tenhults IF, Tim Nord, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass D
Tenhults IF, Alexander Lindgren, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass D
Tenhults IF, Casper Fröding, Lag: P04
Tenhults IF, Albin Blychert, Lag: P04
Tenhults IF, Simon Krieg, Lag: P04
Tenhults IF, Emil Brunmarker, Lag: P04
Tenhults IF, Philip Bjelovuk, Lag P04
Tingsryds IBK, Kendal Uzun, Lag: P03
Tingsryds IBK, Max Carlqvist, Lag: P03
Westerviks IBK, Nora Apell, Lag: F03-04
Vetlanda IB, Simon Nicklasson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Vetlanda IB, Jacob Knutsson, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Vetlanda IB, Simon Freudendal, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Vetlanda IB, Mimmi Björkman, Lag: JKPG Flickor Röd Klass B
Vetlanda IB, Madeleine Thelander, Lag: JKPG Flickor Röd Klass B
Vetlanda IB, Jonathan Green, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Vetlanda IB, Ellinor Velander, Lag: JKPG Flickor Röd Klass B
Vetlanda IB, Alexander Carlsén, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Vetlanda IB, Adam Kabell-Kjaer, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Vetlanda IB, Martin Lundell, Lag: JKPG Pojkar Röd Klass E
Vimmerby IBK, Petter Gustafsson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Vimmerby IBK, Albin Gustafsson, Lag: Kalmar Pojkar Blå Klass B
Vislanda IF, Mattias Bellenby, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass C
Vislanda IF, Melwin Gerhardsson, Lag: P04
Vislanda IF, Elias Rydström, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass C
Vislanda IF, Gabriel Lindow, Lag: Växjö Pojkar Blå Klass A
Väckelsångs IK, Ludwig Karlsson, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass A
Växjö IBK, Viktor Hellgren, Lag: Växjö Pojkar Röd Klass B
Växjö IBK, Emil Söderström, Lag: P04
Östra SK Jönköping, Hampus Karlsson, Lag: P04


Kontaktperson: Pernilla Johansson

Samarbetspartners:

Annonser: 

 

 

  

 

NYHET 2014!

Vi blir dubbelt så stora - alla klasser från 1995-2002
 

 

21-23/3 och 4-6/4 2014 

 

Anmälan och mer information - klicka här 

 

Smålands STÖRSTA innebandycup