Tävlingskongressen 2016

Kallelse till Svenska Innebandyförbundets tävlingskongress 2016

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Plats
:      
Stockholm, Nordic C Hotel

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Datum
:    
söndag 4 december 2016, kl. 13-17

Komplett program och förutsättningar, se nedan.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Kallade, ombud med rösträtt:

SDF (röstetal enligt röstlängd)
Föreningar som spelar förbundsserier (SSL, Allsvenskan, Div 1 herrar) 2016/17 (röstetal enligt röstlängd)

Svenska Innebandyförbundets stadgar.

- Fullmakt
Behörig person SDF/förening fyller i formuläret.
Fullmakt ska vara SIBF tillhanda senast 4 december 2016, kl. 12,00.
Notera att det inte får vara samma person som fyller i formuläret som ska vara ombud.


- Mötesagenda
-- Mötesagenda

- Mötesordning
-- Mötesordning

- Röstlängd
-- SDF har 12 röster/SDF, förbundsserieförening har 1 röst/förening, SIBF har 7 röster.


----------------------------------------------------------------------------------------------------

Förutsättningar

SDF och föreningar
SDF och föreningar anmäler sig till Tävlingskongressen genom att fylla i fullmakten (se ovan).

SDF bokar resa senast den 18 november.
Mejla katrin.bellander@innebandy.se
Resa ingår endast för en (1) person/SDF.

Föreningar står för sina kostnader själva och bokar resa på egen hand.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Program

Söndag 4/12

11,30-13,00 --- Fullmaktsullmaktsregistrering och lunch (lunch från kl. 12,00)
13,00 --- Tävlingskongressen startar
--- Fika serveras under Tävlingskongressen
17,00ca --- Tävlingskongressen avslutas

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Handlingar Tävlingskongressen:

Alla handlingar i ett dokument (75 sidor, agenda, mötesordning samt motioner och förslag. Inte "2016 års utgåva" och "2017 års utgåva"))

Motion 9.1: USM flickor 16 år (Pixbo Wallenstam IBK)
Motion 9.2: SDF SM 17 år (Skånes IBF)
Motion 9.3: Utbildningsbidrag (Åstorp Kvidinge IBS)
Motion 9.4: Radio- och tv-sändning (Pixbo Wallenstam IBK och IBF Falun)
Motion 9.5: Varu- och företagsreklam (IBF Falun)
Motion 9.6: Arenareklam (IBF Falun)

Förslag 10.1: Tävlingsbestämmelser, bestämmelser som ska utgå
Förslag 10.2: Tävlingsbestämmelser, språkliga och redaktionella ändringar
Förslag 10.3: Tävlingsbestämmelser, förändring av befintliga bestämmelser
Förslag 10.4: Tävlingsbestämmelser, förslag nya bestämmelser

Här är 2016 års utgåva av TB inklusive alla kommentarer/förändringar.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

             
Anmälda till Tävlingskongressen (2016-12-04, kl. 08,30)
Denna lista uppdateras när fullmakt skickats in till SIBF.
Står det JA efter namn/SDF/förening på listan nedan så behöver du inte ha fullmakt med dig.

Är ditt namn inte med på listan nedan måste du ta med dig en korrekt ifylld fullmakt!

Svensk Innebandy  
Tomas Engholm Förbundsordförande
Märit Bergendahl Vice förbundsordförande
Martin Klabere Ledamot Förbundsstyrelsen
Krister Azelius Ledamot Förbundsstyrelsen
Göran Harnesk Generalsekreterare
Magnus Fantenberg Tävlingschef, Tävlingsutskottet
Patrik Eklund Samordnare Tävling, Tävlingsutskottet
Michael Leimer Tävlingskonsulent, Tävlingsutskottet
Linda Noppa Förbundsjurist

 

Krister Kalte SEI

 

SIBF                                                             Namn                                           Fullmakt 
SIBF Tomas Engholm  JA

 

SDF Namn Fullmakt
Blekinge  Johan Råsbrink  
Bohuslän Dal  Mikael Björk  JA
Dalarna  Lars Andersson  JA
Gotland  Mats Persson  JA
Gästrikland  Roger Collin  JA
Göteborg  Fredrik Gander  JA
Halland  Magnus Niklasson  JA
Halland  Magnus Forsberg  Åhörare
Hälsingland  Tomas Eriksson  JA
Jämtland/Härjedalen  Lars-Åke Knutsson  JA
Norrbotten  Conny Björnfot  JA
Skåne  Fredrik Roos  JA
Skåne  Henrik Wetterlundh  Åhörare
Småland  Ulrik Nilsson  JA
Stockholm  Oskar Werner  JA
Stockholm  Martin Hjelmberg  Åhörare
Södermanland  Jonas Westerberg  JA
Södermanland  Stefan Johansson  Åhörare
Uppland  Lars-Olov Lundgren  JA
Uppland  Simon Andrén  Åhörare
Värmland  Anders Nilsson  JA, 6 röster
Värmland  Johan Carlsson  JA, 6 röster
Västerbotten  Niklas Ekblom   JA
Västergötland  Mikael Magnusson  JA
Västergötland  Håkan Karlsson  Åhörare
Västernorrland  Tomas Lindberg  JA
Västmanland  Stefan Karlsson  JA
Örebro län  Tommy Nordin  JA
Östergötland  Stefan Nygren  JA
Östergötland  Johan Råsbrink  Åhörare
.    
     
Förening Namn Fullmakt
 AIK IBF  Mats Eriksson  JA
 Balrog Botkyrka IK  Kim Fors  JA
 Bele Barkaby IF  Thomas Svensson  JA
 Djurgårdens IF IBF  Roland Pettersson  JA
 Endre IF  Carin Sjöberg  JA
 FBC Kalmarsund  André Piechowicz  JA
 FC Helsingborg  Krister Azelius  JA
 Hammarby IF IBF  Gabriel Isoz  JA
 Höllvikens IBF  Fredrik Sjöstedt  JA
 IBF Backadalen  Daniel Liepins  JA
 IBF Falun  Jan Fahlén  JA
 IBF Falun Ungdom  Patrik Bäck  JA
 IBK Dalen  Levi Bergström  JA
 IBK Köping  Jurgen Michael  JA
 IK Sirius IBK  Anders Murman  JA
 Iksu  Håkan Björk  JA
 Kais Mora IF  Peter Wallin  JA
 Karlstad IBF  Dan Andersson  JA
 Linköping FBC  Daniel Nilsson  JA
 Linköping IBK  Christer Kindvall  JA
 Linköping IBK Ungdom  Linnea Edstrand  JA
 Malmö FBC  Fredrik Sjöstedt  JA
 Mullsjö AIS  Joakim Davidsson  JA
 Mullsjö AIS  Harald Glans  Åhörare
 Pixbo Wallenstam IBF  Kristina Landgren Carestam  JA
 Pixbo Wallenstam IBK  Mats Lindqvist  JA
 Stenungsunds IBK  Henrik Hansson  JA
 Storvreta IBK  Stefan Forsman  JA
 Strömsbro IF  Mikael Sjölander  JA
 Team Thoréngruppen SK  Erik Bern  JA
 Täby FC IBK  Peter Selemark  JA
 Warberg IC  Martin Josander  JA
 Wibax Patriots IBK Piteå  Conny Björnfot  JA
 Västra Mälardalen IB  Anders Fredriksson  JA
 Växjö IBK  Åke Axelsson  JA
 Växjö IBK  Stefan Angeskog  Åhörare
 .