Tävlingskongressen 2014

Kallelse till Svenska Innebandyförbundets tävlingskongress 2014

OBS! Sista dagen för att lämna in motioner till tävlingskongressen är 7 september 2014.

OBS! Denna sida uppdateras kontinuerligt. Länkar till anmälningsfunktionen samt information om eventuella merkostnader läggs upp under augusti. Agenda med tillhörande bilagor läggs upp senast 7 november.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Plats
:      
Göteborg
VM-hotellet Gothia Towers

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Datum
:    
söndag 7 december 2014

Komplett program och förutsättningar, se nedan.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Kallade, ombud med rösträtt:
SDF
(röstetal enligt röstlängd)
Föreningar som spelar förbundsserier 2014/15 (röstetal enligt röstlängd)

Svenska Innebandyförbundets stadgar.

- Fullmakt.
Behörig person SDF/förening fyller i formuläret (klicka på länken).
Fullmakt ska vara SIBF tillhanda senast 7 december 2014, kl. 11,30.
Notera att det inte får vara samma person som fyller i formuläret som ska vara onbud.

- Information
-- 140822

- Kallelse


- Mötesagenda
-- Läggs upp senast 141130

- Röstlängd
-- SDF har 12 röster/SDF, förbundsserieförening har 1 röst/förening, SIBF har 7 röster.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Förutsättningar

SDF
SDF anmäler sig till Tävlingskongressen senast den 26 september 2014.
Anmälan görs på detta formulär.
SDF har rätt att anmäla en (1) person som faller in under demokratidelen i SDF-biraget.
För person nummer 2 osv tas en avgift om 3 500 SEK/deltagare ut.

I anmälan ingår följande:
Deltagande på Tävlingskongressen, inkl. lunch och fika.
Logi i enkelrum på Gothia Towers lördag-söndag.
Dagspass till VM-matcherna som spelas 6-7 december.
Middag lördag 6 december.
Resa t/r Göteborg, under förutsättning att bokning görs vid anmälningen.

Det är möjligt att boka logi söndag-måndag. SDF:et beskostar detta.

Föreningar
Föreningar anmäler sig till Tävlingskongressen senast den 26 november.
Anmälan görs på detta formulär.
Förening har rätt att anmäla en (1) person som deltar utan kostnad.
För person nummer 2 osv tas en avgift om 400 SEK ut.

I anmälan ingår följande:
Deltagande på Tävlingskongressen, inkl. lunch och fika.
Dagspass till VM-matcherna som spelas 7 december.

Föreningen ombesörjer och bekostar logi och resa.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Program

Lördag 6/12 (endast SDF)

12.30 --- Tyskland - Finland
17.15 --- Sverige - Lettland
19.45 --- Tjeckien - Norge

 Middag preliminärt kl. 19,30.

Söndag 7/12

09,00-11,30 --- Diskussionspass
10,00 Fika
11,30-12,30 --- Lunch
12,30-15,00 --- Tävlingskongress
från 14,15 Fika

15,15 --- Tyskland - Sverige 
18,30 --- Schweiz - Estland


----------------------------------------------------------------------------------------------------

Handlingar Tävlingskongressen: (läggs upp senast 7 november)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Inkomna motioner:

Motion 1: Storvreta IBK, borttagning av karensdag
Motion 2: Storvreta IBK,
ändring av juniorålder för flickor
Motion 3: Storvreta IBK,
Juniorallsvenskan
Motion 4: Storvreta IBK, reservligor U23/21
Motion 5: Göteborgs IBF
, b-licenser i seniorspel
Motion 6: Göteborgs IBF,
skyddsglasögon
Motion 7: Stockholms IBF,
utredning om Caperio Täby FC och Djurgårdens IF

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Förslag från Förbundsstyrelsen:

Proposition 1: Dubbla licenser
Proposition 2:
Damserier, SSL-division 1
Proposition 3:
Herrserier, division 1
Proposition 4-10:
Förändringar i tävlingsbestämmelserna

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Anmälda till Tävlingskongressen (2014-11-24, kl. 12,00)
Denna lista uppdateras när fullmakt skickats in till SIBF.
Står det JA efter namn/SDF/förening på listan nedan så behöver du inte ha fullmakt med dig.

Är ditt namn inte med på listan nedan måste du ta med dig en korrekt ifylld fullmakt!

Svensk Innebandy  
Patrik Eklund Samordnare Tävling, Tävlingsutskottet
Michael Leimer Tävlingskonsulent, Tävlingsutskottet
Magnus Fantenberg Controller, Tävlingsutskottet
Linda Noppa Förbundsjurist
Christian Almström Juridiska Nämnden
Fredrik Borlie Juridiska Nämnden
Göran Berg Kundtjänst
Johanna Collin Kundtjänst
Tomas Engholm Förbundsordförande
Göran Harnesk Generalsekreterare
Martin Wolmhed Vice förbundsordförande
Krister Azelius Förbundsstyrelsen
Pernilla Nielsen Förbundsstyrelsen
   




SDF Namn Fullmakt
Blekinge  Lexe Maria  
Bohuslän Dal  Ljunglide Sven  JA
Dalarna  Månsson Per  JA
Gotland  Pettersson Magnus  JA
Gotland  Mats Persson  
Gästrikland  Roger Collin  
Gästrikland  Michael Parment  
Göteborg  Christer Enander  
Göteborg  Peter Jacobsson  
Göteborg  Hans Westerlind  
Göteborg    
Göteborg  Mikael Björk  
Halland  Cecilia Andersson  JA
Halland  Andersson Liza  
Hälsingland  Lars-Ove Sand  JA
Jämtland/Härjedalen  Urban Henrixon  
Norrbotten  Björnfot Conny  
Norrbotten  Stoltz Patrik  
Skåne  Fredrik Roos  JA
Skåne  Peter Dahlberg  
Småland  Gerhardt Borkowski  JA
Småland  Ulrik Nilsson  
Stockholm  Eric Huijsers  JA
Stockholm  Stig Nystedt  
Stockholm  Erik Rydberg  
Södermanland  Niklas Andersson  JA
Södermanland  Jan Berg  
Uppland  Lars-Olov Lundgren  JA
Uppland  Simon Andrén  
Värmland  Peter Andersson  
Värmland  Anders Nilsson  JA
Västerbotten  Niklas Ekblom  
Västergötland  Mikael Magnusson  
Västergötland  Lars Selander  
Västernorrland  Tomas Lindberg  JA
Västmanland  Lars Svensson  
Västmanland  Lindgren Stefan  
Västmanland  Stefan Karlsson  JA
Örebro län  Christina Larsson  JA
Örebro län  Gun Henricsson  
Örebro län  Per Jansson  
Östergötland  Stefan Nygren  
Östergötland  Jan Ögren Fjellestad  JA
.    
     
Förening Namn Fullmakt
 Djurgårdens IF IBF  Stefan Johansson  JA
 Djurgårdens IF IBS  Kjell-Åke Grandin  
 Endre IF  Harald Hoffman  JA
 Hammarby IF IBF  Gabriel Isoz  JA
 Huddinge IK  Johan Blomgren  JA
 IBF Falun  Klas Hedlund  JA
 IBF Västerås  John Kvist  
 IBF Västerås  Joakim Grimberg  
 IBK Runsten  Roger Collin  JA
 IK Sirius IBK  Ted Wikström  JA
 Kais Mora IF  Michael Holback  JA
 Kais Mora UIF  Roger Jonsson  JA
 Malmö FBC  Tomas Nordgren  
 Mullsjö AIS  Joakim Davidsson  JA
 Onsala IBK  Pierre Wettergren  
 Pixbo Wallenstam IBK  Kalevi Pessi  JA
 Pixbo Wallenstam IBF  Kristina Landgren Carestam  JA
 Rönnby Västerås IBK  Hannu Högberg  JA
 Rönnby Västerås IBK Ungdom  Magnus Eriksson  
 Storvreta IBK  Oscar Yngve  
 Storvreta IBK  Stefan Forsman  
 Telge SIBK  Jan Berg  JA
 Täby FC IBK  Hans-Erik Eskils  JA
 Växjö IBK  Åke Axelsson  
 Växjö IBK  Klas Skoglund-Wikeling  
.

Kontaktperson: Linda Noppa