DM 2012/13

Tävlingsplan DM

Poolspel
5-6 januari - seniorer. Förbundsserielag står över
2-3 februari - ungdomar, HJ och seniorer.


Kvartsfinal Herrklass
2-3 februari eller på tid som lagen kommer överrens om. Förbundsserielag går in i kvartsfinal.


Slutspel
23-24 mars - ungdomar och HJ
6-7 april - seniorer

Arrangörer sökes

Är er förening intresserad av att arrangera? Skicka i sådana fall in er intresseanmälan till kansliet@soibf.nu snarast och meddela om vilken/vilka ålderklasser Ni är intresserade av och om ni är intresserade av poolspel och/eller slutspel.


Herrar

Poolspel 5-6 januari

 

Grupp A:

Nyfors, Malmköping, Telge(Speltid 3x20)

Vilsta sporthall söndag 6/1

12.00 Nyfors – Telge

14.00 Telge – Malmköping

16.00 Malmköping – Nyfors

 

Grupp B:

Strängnäs, Kvarnen, Standard(Speltid 3x20)

Thomashallen lördagen 5/1

10.00 Standard – Strängnäs

12.00 Strängnäs – Kvarnen

14.00 Kvarnen – Standard

 

Grupp C:

Hölö/Järna, Gnesta, Flen(Speltid 3x20)

Hölö allaktivitetshall söndag 6/1

10.00 Hölö/Järna – Gnesta

12.00 Gnesta – Flen

14.00 Flen – Hölö/Järna

 

Förbundsserielag (Trosa Edanö, Nykvarn, Onyx) står över poolspel och går in i kvartsfinal.Gruppsegrarna och de två bästa grupptvåorna går vidare till kvartsfinal.

 

Kvartsfinaler
1. 2:a från gruppspel* - Nykvarns IF
2. 1:an grupp C - Trosa Edanö
3. 1:an grupp A - Onyx
4. 2:a från gruppspel* - 1:an Grupp B

* Om en av grupptvåorna är från Grupp B, så får 2:an från Grupp B möta Nykvarn och den andra grupptvåan möta 1:an i Grupp B. Om 2:an från Grupp B inte går vidare lottas 2:orna gruppspelet lottas in i kvartfinal 1 och 4.

Semifinal
Vinnare kvartsfinal 1 - Vinnare kvartsfinal 2
Vinnare kvartsfinal 3 - Vinnare kvartsfinal 4

Final
Segr. semifinaler

Damer

Kvartsfinal
Duveholmshallen söndagen 24/3 17.00
Katrineholm - Trosa Edanö

Semifinaler
Segr. kvartsfinal - Nykvarn
Telge SIBK - Onyx

Final
Segr. semifinaler

Damjunior

Gruppspel: Trosa Edanö, Nykvarn, Telge

Final
1:an i gruppspel - 2:an i gruppspel


Flickor A

Grupp A:
Onyx Oxelösund, Strängnäs, Nykvarn, Katrineholm(Speltid 2x20)
Karinslundshallen söndagen 3/2
10.00 Nykvarn - Strängnäs
11.00 Katrineholm - Onyx Oxelösund
12.30 Onyx Oxelösund - Nykvarn
13.30 Strängnäs -  Katrineholm
15.00 Katrineholm - Nykvarn
16.00 Strängnäs - Onyx Oxelösund

Grupp B:
Gnesta, Flen, Onyx Nyköping(Speltid 3x15)
Nyköpings Sporthall lördagen 2/2
09.00 Onyx - Flen
12.45 Flen - Gnesta
16.30 Gnesta - Onyx

Semifinaler
1:an Grupp A - 2:an Grupp B
1:an Grupp B - 2:an Grupp A

Final
Segr. semifinaler

Flickor B

Grupp A: Obs! Ändrade tider
Katrineholm, Hölö/Järna, Flen, Nykvarn(Speltid 2x20)
Hölö allakivitetshall lördagen 2/2
10.00 Nykvarn - Hölö/Järna
11.00 Katrineholm - Flen
13.00 Hölö/Järna - Katrineholm
14.00 Flen - Nykvarn
16.00 Katrineholm - Nykvarn
17.00 Hölö/Järna - Flen

Grupp B: Obs! Ändrad spelplats och tid
Gnesta, Telge, Onyx (Speltid 3x15)
Hölö allakivitetshall lördagen 2/2
09.00 Gnesta - Telge
12.00 Onyx - Gnesta
15.00 Telge - Onyx


Semifinaler
1:an Grupp A - 2:an Grupp B
1:an Grupp B - 2:an Grupp A

Final
Segr. semifinaler

Flickor C

Grupp A:
Telge, Trosa Edanö, Onyx Oxelösund, Hölö/Järna(Speltid 2x20)
Hölö allaktivitetshall söndagen 3/2
09.30 Hölö/Järna - Onyx
10.30 Telge - Trosa Edanö
11.45 Onyx - Trosa Edanö
12.45 Hölö/Järna - Telge
14.00 Onyx - Telge
15.00 Trosa Edanö - Hölö/Järna

Grupp B:
Gnesta, Onyx Nyköping, Katrineholm, Torshälla(Speltid 2x20)
Ellfolks Arena lördagen 2/2
09.00 Torshälla - Katrineholm
10.00 Onyx - Gnesta
11.00 Katrineholm Onyx
12.00 Torshälla - Gnesta
13.00 Gnesta - Katrineholm
14.00 Onyx - Torshälla

Semifinaler
1:an Grupp A - 2:an Grupp B
1:an Grupp B - 2:an Grupp A

Final
Segr. semifinaler

Herrjunior 94/95

Grupp A:
Trosa Edanö, Gnesta, Telge, Torshälla(Speltid 2x20)
Wasa Sporthall söndagen 3/2
09.00 Telge - Trosa Edanö
10.00 Gnesta - Torshälla
13.00 Telge - Gnesta
14.00 Trosa Edanö - Torshälla
17.00 Trosa Edanö - Gnesta
18.00 Torshälla - Telge


Grupp B:
Onyx, Katrineholm, Nykvarn, Strängnäs(Speltid 2x20)
Karinslundshallen lördagen 2/2
13.30 Strängnäs - Nykvarn
14.30 Onyx - Katrineholm
15.45 Nykvarn - Onyx 
16.45 Katrineholm - Strängnäs
18.00 Nykvarn - Katrineholm
19.00 Strängnäs - Onyx

Semifinaler
1:an Grupp A - 2:an Grupp B
1:an Grupp B - 2:an Grupp A

Final
Segr. semifinaler

Pojkar 96

Endast fyra lag anmälda till DM. Inget gruppspel.

Semifinaler
Nykvarn - Trosa Edanö
Onyx - Telge

Final
Segr. semifinaler

Pojkar 97

Grupp A: OBS! Ändrad spelplats och tid 
Onyx, Telge, Hölö/Järna, Torshälla(Speltid 2x20)
Wasahallen lördagen 2/2
09.30 Telge - Hölö/Järna
10.30 Torshälla - Onyx
12.15 Hölö/Järna - Onyx
13.15 Telge - Torshälla
17.15 Torshälla - Hölö/Järna
18.15 Onyx - Telge

Grupp B: OBS! Ändrad tid pga.urdrag 
Nykvarn, Mariefred, Malmköping, Strängnäs(Speltid 3x15)
Malmköping har dragit sig ur
Björkestahallen söndagen 3/2
08.30 Nykvarn - Mariefred
12.15 Mariefred - Strängnäs
16.00 Strängnäs - Nykvarn



Semifinaler
1:an Grupp A - 2:an Grupp B
1:an Grupp B - 2:an Grupp A


Final
Segr. semifinaler

Pojkar 98

Grupp A:
Telge, Torshälla, Strängnäs, Gnesta(Speltid 2x20)
Wasa Sporthall söndagen 3/2
11.00 Telge - Gnesta
12.00 Strängnäs - Torshälla
15.00 Telge - Strängnäs
16.00 Gnesta - Torshälla
19.00 Gnesta - Strängnäs
20.00 Torshälla - Telge

Grupp B: Trosa Edanö, Onyx, Nykvarn(Speltid 3x15)
Nyköpings Sporthall lördagen 2/2
11.30 Onyx - Nykvarn
15.15 Nykvarn - Trosa Edanö
19.00 Trosa Edanö - Onyx

Semifinaler
1:an Grupp A - 2:an Grupp B
1:an Grupp B - 2:an Grupp A

Final
Segr. semifinaler

 

Pojkar 99

Grupp A: OBS! Ändrat datum & tid pga.urdrag
Nykvarn, Katrineholm, Onyx Oxelösund(Speltid 3x15)
Björkestahallen söndagen 3/2
11.00 Onyx - Nykvarn
14.45 Katrineholm - Onyx
18.30 Nykvarn - Katrineholm
 
Grupp B:
Flen, Hölö/Järna, Nyfors(Speltid 3x15)
Hammarvallen lördagen 2/2
11.15 Nyfors - Flen
14.30 Hölö/Järna - Nyfors
17.45 Flen - Hölö/Järna

Grupp C:
Trosa Edanö, Onyx Nyköping, Mariefred(Speltid 3x15)
Nyköpings Sporthall lördagen 2/2
10.15 Onyx - Mariefred
14.00 Mariefred - Trosa Edanö
17.45 Trosa Edanö - Onyx

Grupp D: Ändrad pga.urdrag
Torshälla, Listonhill, Gnesta(Speltid 3x15)
Gnesta har dragit sig ur
Gökstensskolan lördagen 2/2
14.00 Torshälla - Listonhill


Semifinaler
1:an Grupp D - 1:an Grupp A
1:an Grupp C - 1:an Grupp B

Final
Segr. semifinaler

Pojkar 00

Grupp A:
Nykvarn, Gnesta, Telge, Flen(Speltid 2x20)
Hammarvallen lördagen 2/2
09.15 Flen - Gnesta
10.15 Nykvarn - Telge
12.30 Gnesta - Nykvarn
13.30 Telge - Flen
15.45 Gnesta - Telge
16.45 Flen - Nykvarn

Grupp B:
Onyx, Torshälla, Ekbackskyrkan, Hölö/Järna(Speltid 2x20)
Gökstensskolan söndagen 3/2
15.00 Torshälla - Ekbackskyrkan
16.00 Hölö/Järna - Onyx
17.00 Ekbackskyrkan - Onyx
18.00 Torshälla - Hölö/Järna
19.00 Ekbackskyrkan - Hölö/Järna
20.00 Onyx - Torshälla


Semifinaler
1:an Grupp A - 2:an Grupp B
1:an Grupp B - 2:an Grupp A

Final
Segr. semifinaler

Pojkar 01

Grupp A:
Södertälje, Malmköping, Gnesta, Torshälla Vit(Speltid 2x20)
Gökstensskolan söndagen 3/2
09.00 Torshälla - Malmköping
10.00 Södertälje - Gnesta
11.00 Malmköping - Södertälje
12.00 Gnesta - Torshälla
13.00 Gnesta - Malmköping
14.00 Torshälla - Södertälje

Grupp B: OBS! Ändrat datum & Tid pga. urdrag
Telge, Torshälla Svart, Katrineholm, Nykvarn(Speltid 3x15)
Katrineholm har dragit sig ur
Björkestahallen söndagen 3/2
09.45 Nykvarn - Telge
13.30 Telge - Torshälla
17.15 Torshälla - Nykvarn



Grupp C:
Torshälla Röd, Strängnäs, Hölö/Järna(Speltid 2x20)
Ellfolk Arena lördagen 2/2
15.00 Onyx - Torshälla
16.00 Strängnäs - Hölö/Järna
17.00 Strängnäs - Onyx
18.00 Torshälla - Hölö/Järna
19.00 Hölö/Järna - Onyx
20.00 Torshälla - Strängnäs

Semifinaler
Om bästa 2:an från...
Grupp A: 2:an i Grupp A - 1:an i Grupp B, 1:an i Grupp A - 1:an i Grupp C
Grupp B: 2:an i Grupp B - 1:an i Grupp C, 1:an i Grupp B - 1:an i Grupp A
Grupp C: 2:an i Grupp C - 1:an i Grupp A, 1:an i Grupp C - 1:an i Grupp B

Final
Segr. semifinaler

 


Föreskrifter DM

Matchprotokoll tas ut i IDA, lagen ska lägga in sina laguppställningar senast 24 timmar före match.

Matcherna i poolspel får sluta oavgjort. Sidbyte behövs ej i DM. Sista tre minuter spelas effektiv tid.

Vid oavgjorda matcher i slutspel tillgrips sudden death i max 10 minuter, därefter 5 straffar per lag och till sist sudden death-straffar.

DM påverkas inte av upp- och nedflyttningar av spelare mellan representationslags och U-lag. Alla spelare licensierade i föreningen får deltaga i DM i seniorklasserna.

Alla utfärdade dispenser 2012/13 ska även gälla i DM. Dock enbart för det lag spelaren har dispens för.

Placering i turnering avgörs enligt nedan där man går steg för steg tills man kan särskilja de placeringar som behöver särskiljas.
• Turneringsplacering avgörs genom antal poäng i aktuell grupp
• Vid lika poäng avgörs placering genom inbördes möte/n, det vill säga att en ny tabell räknas fram med berörda lag
• Inbördes placering avgörs genom antal poäng
• Vid lika poäng avgörs placering genom inbördes målskillnad, det vill säga skillnaden mellan antalet gjorda och insläppta mål
• Är målskillnaden lika placeras det lag främst som har gjort flest inbördes mål
• Är lagen trots detta lika avgörs placering genom total målskillnad där alla resultat i gruppen räknas
• Är målskillnaden lika placeras det lag främst som totalt har gjort flest mål i gruppen
• Är lagen trots detta lika placeras det lag främst som har minst antal utvisningsminuter i gruppen

Domararvode + restid + resa delas av spelande lag,

Arrangerande förening står för all hallhyra, men efter avslutat DM-spel, delas kostnaden upp mellan de lag som deltagit i. Givetvis rättvist uppdelat på antalet matcher man spelat i hallen.

Arrangerande förening skall stå för sekretariat. Helst ska speaker användas, musik spelas i pauser och cafeteria anordnas.

Åldersgränser flickklasser

Samma åldersbestämmelser som i seriespel gäller i DM, dvs:
Flickor A har en rekommenderad ålder födda 97/98.
Flickor B har en rekommenderad ålder födda 99/00.
Flickor C har en rekommenderad ålder födda 01/02.

Man får ta in spelare som är max ett år åldre än den rekommenderade åldern. Observera dock syftet med Nivåbaserad klassindelning, och använd inte överåriga spelare om det inte är nödvändigt.

Matchtider

I samtliga klasser gäller effektiv tid sista tre minuter av ordinarie matchtider.
Speltid är 3x20 min för senior/junior och P96 och 3x15 min för övriga ungdomsklasser. I poolspel förekommer dock avvikande speltider.

Resultatredovisning

Arrangerande förening ansvarar för resultat och händelserapportering i IDA. Tänk på att lägga in laget i IDA senast 24 timmar innan matchstart.
Matchprotokoll skickas in senast 7 dagar efter spelad match till: Södermanlands Innebandyförbund, Rosvalla, Idrottsvägen, 61162 Nyköping eller till kansliet@soibf.nu

Domararvoden

Herrar Slutspel 3x20 600 kr
Herrar Poolspel 3x20 550 kr
Damer Slutspel 3x20 550 kr
Damer Poolspel 3x20 500 kr
Herrjunior 3x20 Samma som seriespel
Ungdomar 3x15 Samma som seriespel
Seniorer 2x20  240 kr
Junior och ungdomar 2x20 190 kr

 


Kontaktperson: kansliet@soibf.nu