DM-lottning

DM inleddes ett poolspel 22-23 november i vissa klasser.

Slutspel för Herr-, Dam-, HJ- och DJ-klasserna avgörs 20-22/3 i Nykvarn. Slutspel för F92--F96 och P92--P96 avgörs 27-29/3 i Nykvarn.  DM för P97 avgörs 21-22/3 i Malmköping. Arrangör, tid och plats för DM för F97 är inte klart.

Våra yngre årskullar, dvs födda 98-01 kommer att spela Sörmlandscupen 21-22/3 eller 28-29/3. SöIBF söker arrangörer för dessa. Vid intresse - kontakta SöIBF:s kansli.

Föreskrifter, kostnader och domararvoden

Damer

Grupp A Wasa Sporthall, Södertälje
22/11 08.30 Södertälje Balrog- Nykvarn      1-4
22/11 10.15 Telge Vit - Flen                     5-0 w.o
22/11 13.15 Södertälje Balrog - Telge Vit   7-2
22/11 15.00 Nykvarn - Flen                      5-0 w.o
22/11 18.00 Flen - Södertälje Balrog          0-5 w.o
22/11 19.45 Nykvarn - Telge Vit               5-5
1) Nykvarn 7p 2) Södertälje Balrog 6p 3) Telge Vit 4p Uteslutna: Flen

Grupp B Västergårdshallen, Södertälje
23/11 09.15 Telge Röd - Strängnäs IBK     12-1
23/11 12.15 Strängnäs IBK - Katrineholm    7-1
23/11 15.15 Katrineholm - Telge Röd          2-18
1) Telge 6p 2) Strängnäs 3p 3) Katrineholm 0p

Semifinaler 22/3 -09, Nykvarn
Nykvarns IF-Strängnäs IBK
Telge SIBK-Södertälje Balrog

Final 22/3 -09, Nykvarn

Damjunior 90/91

Final 22/3 -09, Nykvarn
Telge - Onyx

Flickor 92

Slutspel 28-29/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Trosa Edanö-Telge
Södertälje Balrog-Onyx

Flickor 93

Grupp A Wasa Sporthall, Södertälje
23/11 11.30 Södertälje Balrog - Gnesta        1-1
23/11 15.15 Torshälla - Gnesta                   1-9
23/11 17.45 Södertälje Balrog - Torshälla    16-1
1) Södertälje Balrog 4p (+15) 2) IFK Gnesta 4p (+8) 3) Torshälla 0p

Grupp B Västergårdshallen, Södertälje
23/11 08.00 Telge - Trosa Edanö                 2-1
23/11 11.00 Trosa Edanö - Katrineholm        2-1
23/11 14.00 Katrineholm - Telge                  0-4
1) Telge 6p 2) Trosa Edanö 3p 3) Katrineholm 0p

Slutspel 27-29/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Södertälje Balrog-Trosa Edanö
Telge SIBK-IFK Gnesta

Flickor 94

Slutspel 27-29/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Nykvarn-Mariefred
Södertälje Balrog-Strängnäs IBK

Flickor 95

Grupp A Hälleforsnäs Sporthall
22/11 10.15 Katrineholm - Onyx              2-3 
22/11 14.00 Onyx - Trosa Edanö            6-1
22/11 17.45 Trosa Edanö - Katrineholm    3-2
1) Onyx 6p 2) Trosa Edanö 3p (-4) Katrineholm 0p 

Grupp B Hälleforsnäs Sporthall
22/11 11.30 Nykvarn - Nyfors                 18-0
22/11 15.15 Telge - Nykvarn                   0-6
22/11 19.00 Nyfors - Telge                          0-10
1) Nykvarn 6p 2) Telge 3p (+4) 3) Nyfors 0p

Grupp C Hälleforsnäs Sporthall
Nykvarn (96) ersätter Gnesta, som dragit sig ur
22/11 09.00 Nykvarn (96)- Björkvik         16-0
22/11 12.45 Björkvik - Flen                      0-14
22/11 16.30 Flen - Nykvarn (96)              2-2
1) Nykvarn (96) 4p (+16) 2) Flen 4p (+14) 3) Björkvik 0p

1:orna i varje grupp + bästa 2:an (Flen) till semifinal

Slutspel 27-29/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Onyx - Nykvarn (96)
Nykvarn - Flen

Flickor 96

Anmälda lag: Gnesta, Hölö/Järna, Nykvarn
Slutspel 27-29/3 -09, Nykvarn

Flickor 97

Anmälda lag: Onyx, Nykvarn, Nykvarn, Telge, Flen, Gnesta
Slutspel 21/3 -09, Nykvarn
Samtliga sex anmälda lag spelar slutspel.

Herrar

Grupp A, Enehallen, Järna
23/11 10.00 IFK Mariefred - Järna SK              5-12
23/11 12.00 Strängnäs IBK - IFK Mariefred  15-7
23/11 14.00 Järna SK - Strängnäs IBK             7-5
1) Järna 6p 2) Strängnäs 3p 3) IFK Mariefred 0p

Grupp B, Västergårdshallen, Södertälje
21/11 20.30 Telge SIBK - Kringelstaden       3-4
22/11 17.30 Kringelstaden - IFK Gnesta       1-3
23/11 19.30 IFK Gnesta - Telge SIBK           2-4
1) Telge 3p (+1) 2) Gnesta 3p (0) 3) Kringelstaden 3p (-1)

Grupp C Ramdalshallen, Oxelösund 
22/11 10.00 Åker - Onyx IBS                    2-15
22/11 12.00 Nyfors - Åker                     14-0
22/11 15.00 Onyx IBS - Nyfors                   6-6
1) Nyfors 4p (+14) 2) Onyx 4p (+13) 3) Åker 0p

Grupp D  Björkestahallen, Nykvarn
23/11 08.00 Nykvarns IF - Trosa Edanö     5-0 w.o
23/11 10.00 Trosa Edanö - Katrineholm   Dubbel-w.o
23/11 12.00 Katrineholm - Nykvarns IF    0-5 w.o
1) Nykvarn Uteslutna: Katrineholm och Trosa Edanö

Slutspel 20-22/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Järna SK-Telge SIBK
Nyfors-Nykvarns IF

Herrjunior 90/91

Grupp A Björkestahallen, Nykvarn
21/11 18.30     Nyfors – Strängnäs     2-5           
21/11 20.15     Nykvarn – Nyfors       13-3    
22/11 09.30     Onyx – Strängnäs     10-8         
22/11 11.15     Strängnäs – Nykvarn  5-7  
22/11 16.15     Nykvarn – Onyx        12-3           
22/11 18.00     Nyfors – Onyx          13-3    
1) Nykvarn 9p 2) Nyfors 3p (+7 i inbördes möten) 3) Strängnäs 3p (-1 inbördes) 4) Onyx 3p (-8 inbördes)

Grupp B Hedebyhallen, Vagnhärad
21/11 20.30 Trosa Edanö - Gnesta   15-2
22/11 10.30 Trosa Edanö - Telge       6-10 
22/11 12.15 Flen - Gnesta               10-4
22/11 16.30 Trosa Edanö - Flen           4-5
22/11 18.15 Telge - Gnesta             22-2
22/11 21.15 Flen - Telge                    5-5
1) Telge 7p (+24) 2) Flen 7 p (+7) 3) Trosa Edanö 3 p 4) Gnesta

Slutspel 20-22/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Nykvarn-Flen
Telge-Nyfors

Pojkar 92

Grupp A Hedebyhallen, Vagnhärad
23/11 08.00 Trosa Edanö - Onyx             3-13
23/11 09.45 Katrineholm - Strängnäs      4-5
23/11 12.00 Trosa Edanö - Katrineholm  14-10
23/11 13.45 Onyx - Strängnäs                8-3
23/11 16.00 Trosa Edanö - Strängnäs      6-4
23/11 17.45 Onyx - Katrineholm              4-5
1) Onyx 6p 2) Trosa Edanö 6p 3) Strängnäs 3 p 4) Katrineholm 3 p

Grupp B Västergårdshallen, Södertälje
22/11 08.00 Telge - Hölö/Järna              6-0
22/11 11.00 Nykvarn - Flen                    7-4
22/11 14.00 Telge - Flen                      10-1
22/11 15.45 Hölö/Järna - Nykvarn           5-19
22/11 19.15 Flen - Hölö/Järna               22-4
22/11 21.00 Nykvarn - Telge                  8-3
1) Nykvarn 9p 2) Telge SIBK 6p 3) Flen 3p 4) Hölö/Järna 0p

Slutspel 27-29/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Onyx-Telge SIBK
Nykvarns IF-Trosa Edanö

Pojkar 93

Grupp A Hedebyhallen, Vagnhärad
21/11 19.15 Trosa Edanö - Onyx          4-5
22/11 08.00 Trosa Edanö - Nykvarn      4-5
22/11 09.15 Onyx - Strängnäs             2-6
22/11 14.00 Strängnäs - Trosa Edanö   14-2
22/11 15.15 Onyx - Nykvarn                4-2
22/11 20.00 Nykvarn - Strängnäs          5-8
1) Strängnäs 9p 2) Onyx 6p 3) Nykvarn 3p 4) Trosa Edanö 0p

Grupp B Wasa Sporthall
22/11 12.00 Telge - Södertälje             4-2
23/11 09.00 Södertälje - Nyfors          10-2
23/11 10.15 Flen - Telge                    2-14
23/11 12.45 Södertälje - Flen              12-2
23/11 14.00 Nyfors - Telge                  2-8
23/11 16.30 Nyfors - Flen                    9-5
1) Telge 9p 2) Södertälje 6p 3) Nyfors 3p 4) Flen 0p

Slutspel 27-29/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Strängnäs-Södertälje
Telge-Onyx

Pojkar 94

Grupp A Karinslundshallen, Strängnäs
23/11 10.00 Strängnäs - Mariefred         9-3
23/11 11.45 Mariefred - Södertälje         0-4
23/11 13.30 Strängnäs - Södertälje        5-7
1) Södertälje 6p 2) Strängnäs IBK 3p 3) Mariefred 0p

Grupp B Lillhagaskolan, Nykvarn

22/11 14.30  Nykvarn - Katrineholm       15-2
22/11 15.45  Gnesta - Trosa                   4-1
22/11 17.15  Nykvarn - Trosa                  8-6
22/11 18.30  Katrineholm - Gnesta          1-17
22/11 20.00  Katrineholm - Trosa            0-15
22/11 21.15  Nykvarn - Gnesta                3-1
1) Nykvarn 9p 2) IFK Gnesta 6p 3) Trosa Edanö 3p 4) Katrineholm 0p

Grupp C Wasa Sporthall, Södertälje
22/11 16.45  Södertälje - Nyfors           4-5
23/11 19.00  Nyfors - Onyx                 2-2
23/11 20.30  Södertälje - Onyx              3-8 
1) Onyx 4p (+5) 2) Nyfors 4p (+1) 3) Södertälje

1:orna i varje grupp + bästa 2:an (Gnesta) till semifinal

Slutspel 27-29/3 -09, Nykvarn
Södertälje-Nykvarn
Onyx-IFK Gnesta

Pojkar 95

Grupp A Enehallen, Järna
22/11 10.00 Hölö/Järna - Trosa Edanö          4-4
22/11 11.15 Nykvarn - Katrineholm                3-5
22/11 12.45 Hölö/Järna - Nykvarn                2-7
22/11 14.00 Trosa Edanö - Katrineholm         2-3
22/11 15.30 Katrineholm - Hölö/Järna         10-4
22/11 16.45 Trosa Edanö - Nykvarn              3-3
1) Katrineholm 9p 2) Nykvarn 4p 3) Trosa Edanö 2p 4) Hölö/Järna 1p

Grupp B Munktellarenan, Eskilstuna
23/11 09.00 Nyfors - Södertälje                     6-1
23/11 10.15 Telge - Onyx Nyköping              5-6
23/11 12.00 Nyfors - Telge                            6-5
23/11 13.15 Södertälje - Onyx Nyköping        6-4
23/11 15.00 Onyx Nyköping- Nyfors               2-14
23/11 16.15 Södertälje - Telge                     4-7
1) Nyfors 9p 2) Onyx 6p 3) Telge 3p 4) Södertälje 0p

Grupp C Mariefreds Sporthall
23/11 08.30 Mariefred - IK Strängnäs              4-11
23/11 09.45 Onyx Oxelösund- Flen                 3-2
23/11 11.00 Mariefred - Onyx Oxelösund         5-14
23/11 12.15 IK Strängnäs - Flen                       6-4
23/11 13.30 Flen - Mariefred                          11-11
23/11 14.45 IK Strängnäs - Onyx Oxelösund      5-5
1) Onyx Oxd. 7p (+10) 2) IK Strängnäs 7p (+9) 3) Flen 1p (-3) 4) Mariefred 1p (-16)

Slutspel 27-29/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Katrineholm-Onyx Oxd
Nyfors-IK Strängnäs

Pojkar 96

Grupp A (Olika spelplatser)
21/11 18.00
Onyx - Telge           Ramdalshallen          5-8
21/11 18.30 Torshälla - Gnesta    Gökstenshallen                5-3
22/11 08.45 Onyx - Gnesta          Ramdalshallen           1-8
22/11 09.45 Telge Vit - Torshälla  Västergårdshallen    16-5
23/11 10.30 Onyx - Torshälla       Ramdalshallen          9-5    
23/11 18.15 Telge Vit - Gnesta     Västergårdshallen    10-10
1) Telge 7p 2) Gnesta 4p 3) Onyx 3p 4) Torshälla 3p

Grupp B Västergårdshallen
21/11 19.15  Trosa Edanö - Telge Röd                 5-4
22/11 12.45  Nykvarn - Trosa Edanö                    4-5
23/11 17.00  Telge Röd - Nykvarn                       4-3
1) Trosa Edanö 6p 2) Telge Röd 3p 3) Nykvarns IF 0p

Slutspel 27-29/3 -09, Nykvarn
Semifinaler:
Telge Vit-Telge Röd
Trosa Edanö-Gnesta

Pojkar 97

Anmälda lag (12 st): Torshälla, Strängnäs IBK, Mariefred, Gnesta, Hölö/Järna, Nykvarn, Södertälje, Södertälje, Telge, Malmköping, Flen, Onyx Nyköping, Onyx Oxelösund

Poolspel och slutspel 21-22/3 -09 Malmköping
 

Föreskrifter DM


Vid sammanhållet arrangemang kan turneringsprotokoll användas. Finns för utskrift i Dokumentbanken.
 
Matcherna i poolspel får sluta oavgjort.

Placering i turnering avgörs enligt nedan där man går steg för steg tills man kan särskilja de placeringar som behöver särskiljas.
• Turneringsplacering avgörs genom antal poäng i aktuell grupp
• Vid lika poäng avgörs placering genom inbördes möte/n, det vill säga att en ny tabell räknas fram med berörda lag
• Inbördes placering avgörs genom antal poäng
• Vid lika poäng avgörs placering genom inbördes målskillnad, det vill säga skillnaden mellan antalet gjorda och insläppta mål
• Är målskillnaden lika placeras det lag främst som har gjort flest inbördes mål
• Är lagen trots detta lika avgörs placering genom total målskillnad där alla resultat i gruppen räknas
• Är målskillnaden lika placeras det lag främst som totalt har gjort flest mål i gruppen
• Är lagen trots detta lika placeras det lag främst som har minst antal utvisningsminuter i gruppen


Domararvode + restid + resa delas av spelande lag,

Arrangerande förening står för all hallhyra, men efter avslutat DM, delas kostnaden upp mellan de lag som har färre än 6 mil till Spelort. Givetvis rättvist uppdelat på antalet matcher man spelat i hallen.

Arrangerande förening skall stå för sekretariat. Helst ska speaker användas, musik spelas i pauser och cafeteria anordnas.
 
Matchtider
Herrar, Damer, Juniorer samt P92: Matchtid 3x20 min, rullande tid, sista 3 effektiv tid
Övrig ungdomsklasser: 3x15 min, sista 3 effektiv tid

Domararvoden
Herrar        450 kr
Damer        400 kr
Herrjunior   400 kr
Damjunior 350 kr
F93                 280 kr
F95                 230 kr

I övriga klasser gäller samma domararvoden som i seriespel. Se Dokumentbanken.

Resultatredovisning
Arrangerande förening skickar resultat snarast efter spelad till kansli@soibf.nu.

Matchprotokoll/turneringsprotokoll skickas in senast 2 dagar efter spelad match till: Södermanlands Innebandyförbund, Rosvalla, Idrottsvägen, 61162 Nyköping 
 
 

 


Kontaktperson: SöIBF:s kansli
Författare: Jonas Olsson