2007-11-28 16:34

Färsk licensstatistik

Färsk licensstatistik visar att Södermanland har 4178 licensierade innebandyspelare och är nu Sveriges 12 största distrikt. Tyvärr så har Södermanland tappat i placering mot bl a Östergötland och Halland.

Licenser per distrikt

 Aktiva licenserBetalda licenser
SDFMänKvinnorTotaltMänKvinnorTotal
Stockholm1354745621810912951442517376
Småland84583068115268281296211243
Skåne79682547105157764250710271
Göteborg556119647525526318467109
Värmland423118966127412318715994
Uppland436118836244400317715774
Västergötland424612525498412112255346
Västmanland341512734688331712674584
Västerbotten290418174721277617324508
Östergötland3562887444935258764401
Halland300613454351291613104226
Södermanland3244934417831779204097
Västernorrland210811443252202011213141
Dalarna2307905321222088843092
Gästrikland2084887297120388732911
Örebro Län1969717268619417112652
Norrbotten1656750240616067142320
Gotland1400552195213695441913
Bohuslän-Dal1294281157512412711512
Blekinge1081275135610642741338
Hälsingland99327012639482661214
Jämtland/Härjedalen660312972643309952

Totalt:

80055 

29521

 109576

 77295

 28679

 105974

 

De 10 största föreningar i Södermanland

 Aktiva licenserBetalda licenser
FöreningMänKvinnorTotaltMänKvinnorTotalt
Onyx Innebandyklubb342109459339108447
Telge Skridsko o IBK2819037128190371
Trosa Edanö Innebandyklubb2789337127793370
Nykvarns Innebandyförening240106346239106345
Flens Innebandyförening1957527019575270
Södertälje Innebandyklubb2326629821154265
IFK Gnesta16310026316199260
Torshälla Innebandyklubb1974123819641237
Katrineholms Innebandyförening1696423316864232
Strängnäs Innebandyklubb1812921018129210

 

Alla föreningar i Södermanland

 Aktiva licenserBetalda licenser
FöreningMänKvinnorTotaltMänKvinnorTotalt
Björkviks Innebandyklubb5705757057
Ekbackskyrkans Innebandyklubb2022220222
Flens Innebandyförening1957527019575270
Gillberga-lista IF1301313013
Gärtuna Innebandyklubb2602624024
Hammarens Innebandyklubb1701717017
Hälleforsnäs Idrottsförening332255332255
Hölö-Mörkö Idrottsförening571572571572
IBF Kringelstaden2102120020
Idrottsklubben Strängnäs352964352964
Idrottsklubben Weda1801813013
IFK Gnesta16310026316199260
IFK Mariefred1041912310019119
IK Standard4014140141
Innebandyföreningen Rosenlund2202219019
Innebandyklubben Kringlan2002020020
Järna Sportklubb90321229032122
Katrineholms Innebandyförening1696423316864232
Kolpenäs Innebandyförening432265422264
Kvarnen Idrottsförening1701717017
Kärrviolen Innebandy Club2102121021
Malmköpings Innebandyförening3403433033
Mesta Innebandyklubb0191901919
Nyfors Idrottsklubb10401041040104
Nykvarns Idrottsklubb1901919019
Nykvarns Innebandyförening240106346239106345
Nyköping City Innebandyklubb2002018018
Onyx Innebandyklubb342109459339108447
Onyx Innebandysällskap2302314014
Oppeby Sportklubb2002020020
Pershagens IK Veteraner2402421021
Strängnäs Innebandyklubb1812921018129210
Södertälje Innebandyklubb2326629821154265
Telge Skridsko o IBK2819037128190371
Torshälla Innebandyklubb1974123819641237
Trosa Edanö Innebandyklubb2789337127793370
Turinge Innebandyförening2402421021
Täljecity Bollklubb2402424024
Åkers Idrottsförening2002017017
 

3244

 934

4178

3177

  920

4097

 


Kontaktperson:
Författare: Jonas Olsson