2011-11-23 10:10

Träningstruppen uttagen i HJ17

Vi i lagledningen vill passa på och tacka alla spelare som varit med ifrån början och krigat om en av platserna till träningstruppen.

Det har varit riktigt roligt att följa Er under dessa veckor och Ni har verkligen visat upp en bra inställning och ett härligt spelhumör allihopa hela tiden.

Vi vill även passa på och tacka alla skjutsande föräldrar som ställ upp och fått åka runt på olika platser i Sörmland.

Efter 4 stycken talangträffar och 5 stycken breddläger är vi nu framme vid att ta ut en träningstrupp. När vi startade talangträffarna i augusti var det 78 stycken utespelare och 8 stycken målvakter som var nominerade.

Några av Er kommer vi få se mer av i träningstruppen, Ni andra hoppas vi fortsätter kämpa på i era ordinarie klubblag och visar att Ni vill åt någon av platserna i träningstruppen. Vi kommer även i fortsättningen ha koll på Er och föra en dialog med era tränare.

Glöm nu inte bort det viktigaste av allihop, våga spela, våga glädje och våga vinna!

De som är med i träningstruppen skall innan fredagen den 25 november 2011 sms:a eller maila: Namn, personnummer, mobilnummer och e-postadress till Thomas på antingen 070-602 32 14 eller thomashogstrom@telia.com

Ni som eventuellt har några frågor eller funderingar kring uttagningen, maila Micke Åhlund på ahlund@onyxinnebandy.se eller mikael.ahlund@nykoping.se

Ledarstaben


Träningstruppen
Adam Larsson, Onyx IBK
Alexander Johansson, Södertälje IBK
Erik Bergman, Onyx IBK
Filip Karlsson, Nykvarns IF
Filip Weilow, Södertälje IBK
Fredrik Larsson, IFK Gnesta
Henrik Oyeda, Strängnäs IBK
Hugo Enberger, Nykvarns IF
Jesper Eriksson, Trosa Edanö IBK
Jesper Langhof, Södertälje IBK
Jesper Thorberg, Södertälje IBK
Jesper Ångström, Nykvarns IF
Joakim Larsson, IFK Gnesta
Linus Dahlström, Nykvarns IF
Markus Jonsson, Nykvarns IF
Omar Aldeeb, Strängnäs IBK
Philip Gustafsson, IFK Gnesta
Rikard Weilow, Södertälje IBK
Robert Andersson, RIG Umeå
Robert Johansson, Nykvarns IF
Robert Svensson, IFK Gnesta
Samuel Konrad, Strängnäs IBK
Tobias Ekstrand, IFK Gnesta
Valdemar Ahlroth, Nykvarns IF
Ville Niemi, Södertälje IBK
Yousif Touma, RIG Umeå


Författare: Therese Jonsson