2011-09-12 21:11

Breddtruppen HJ 17 uttagen

Efter fyra talangträffar så har vi nu tagit ut en breddtrupp, bestående av 35 utespelare och 4 målvakter. När vi startade talangträffarna i augusti var det 74 stycken utespelare och 8 stycken målvakter som var nominerade.

Arbetet med detta har varit precis så svårt som det ska vara. Vi kan glädjande konstatera att det i distriktet finns många bra spelare i åldersklassen 94-95, speciellt glädjande är att väldigt många 95:or har tagit för sig ordentligt och inte blygt litat på sina äldre kamrater.

Det finns alltid möjligheten att komma med igen, även om man just nu hamnade utanför, vi kommer att ha dialog med era tränare och även titta på många matcher under hösten för att försöka undvika att vi missar någon som går framåt ordentligt under hösten, så träna på, och fokusera så kan allt hända.

Även ni som av olika orsaker inte kunnat vara med ordentligt under talangträffarna (resor/sjukdomar) kommer vi att kolla upp extra noga.

Att höra av sig när man ej kan komma är viktigt för oss att påpeka då flera spelare strukits för att man inte hört av sig vid frånvaro (upprepad frånvaro, utan att anmäla det).

Nu ser vi i ledarstaben verkligen fram emot att få jobba med breddtruppen och se hur den utvecklas.

Glöm nu inte bort det viktigaste av allihop, våga spela, våga glädje och våga vinna! 

Ni som eventuellt har några frågor eller funderingar kring uttagningen, maila Micke Åhlund på ahlund@onyxinnebandy.se eller mikael.ahlund@nykoping.se

Ledarstaben

Följande spelare är uttagna till breddtruppen:
Adam Larsson, Onyx IBK
Alexander Andersson, Nykvarns IF
Alexander Johansson, Södertälje IBK
Andre Hjelm, IK Standard
Anton Jonsson, Flens IBF
Axel Svanborg, Nykvarns IF
Claes Knutsson, Torshälla IBK
Emil Perkiö, Onyx IBK
Erik Bergman, Onyx IBK
Filip Karlsson, Nykvarns IF
Filip Weilow, Södertälje IBK
Fredrik Larsson, IFK Gnesta
Henrik Oyeda, Strängnäs IBK
Hugo Enberger, Nykvarns IF
Jens Karlsson Lindblom, IFK Gnesta
Jesper Eriksson, Trosa Edanö IBK
Jesper Kivipaasi, Torshälla IBK
Jesper Langhof, Södertälje IBK
Jesper Thorberg, Södertälje IBK
Joakim Larsson, IFK Gnesta
Johan Haager, Strängnäs IBK
Linus Arvidzon, Onyx IBK
Linus Dahlström, Nykvarns IF
Luan Rexhepi, Nykvarns IF
Ludvig Bröms, Södertälje IBK
Marcus Bergqvist, Södertälje IBK
Markus Jonsson, Nykvarns IF
Niclas Pettersson, Nyfors IK
Omar Aldeeb, Strängnäs IBK
Philip Gustafsson, IFK Gnesta
Rikard Weilow, Södertälje IBK
Robert Andersson, RIG Umeå
Robert Johansson, Nykvarns IF
Robert Svensson, IFK Gnesta
Simon Andersson, IFK Gnesta
Tobias Ekstrand, IFK Gnesta
Valdemar Ahlroth, Nykvarns IF
Ville Niemi, Södertälje IBK
Yousif Touma, RIG Umeå

 


Kontaktperson: Micke Åhlund
Författare: Jonas Olsson