2009-06-09 12:30

OBS! FLER NYA NAMN! HJ 17 uttagningar

2009-06-01 MERA UPPDATERINGAR (SE GRÖVRE TEXT NEDAN!)
2009-06-09 ETT NAMN TILL (NR 20) I GRÖNT LAG (SE TEXT NEDAN!)

Nu är det dags för de första 2 träffarna för nästa års HJ17 lag. Vi kommer att ta ut 18-20 spelare som ska representera Södermanland i SDF-SM i Nyköping 2010!

Ledare till detta HJ17 lag är:

Förbundskapten: Mikael Wasell
Tränare: Gustav Axberg
Ass. Tränare: Tobias Henriksson
Lagledare: Anette Eriksson
Material: Kent Corneliusson

En närmare presentation av ledare får ni på första träffen!

Vi kommer att träffas 2 gånger i juni i Wasa Sporthall Södertälje:

Onsdagen den 17/6 kl 18.45 (Träning 19-21)
Onsdagen den 24/6 kl 18.45 (Träning 19-21)

Nedan följer en grovplanering som vi siktar på att hålla så gott det går:

Juni -  2 träningar 17:e samt 24:e
Juli - Inga träffar
Augusti - 2 träningar truppen ner till ca 30 st
September - 1 träning
Oktober - 1 träning
November - 2 träningar + match
December - 1 träning + läger i mellandagarna truppen ner till ca 22
Januari - 2 träningar
Februari - 2 träningar + match
Mars - Träningar ca 3 ggr i veckan + läger
April - SM


Lagindelning till den 17/6 

Rosa

1 Eddie Granberg B 93 Mariefred
2 Rasmus Lindqvist B 92 Nykvarn
3 Albin Carlsson B 92 Onyx
4 Niklas Öhman B 92 Strängnäs
5 Daniel Högström B 93 Södertälje
6 Kevin El-Baqal B 93 Telge
7 Filip Lundgren B 92 Telge
8 Jonathan Eriksson B 92 Trosa
9 Andreas Hellsing C 92 Södertälje
10 Joakim Bergman C 93 Södertälje
11 Tobias Holmström C 93 Södertälje
12 Erik Widdus F 93 Mariefred
13 Viktor Palm F 92 Onyx
14 Simon Asplund F 92 Södertälje
15 Daniel Hernandez F 93 Telge
16 Christoffer Jansson F 92 Telge
17 Rikard Westerberg F 92 Trosa
18 Rasmus Olsims F 92 Torshälla
19 Niklas Björklund F92 B Nykvarn

20 
  

Orange

1 Tommy Arvsell B 92 Flen
2 Martin Gard B 92 Gnesta
3 Max Backholm B 92 Nykvarn
4 Robert Andersson B 92 Onyx
5 Niklas Iihola B 93 Telge
6 Oscar Walestrand B 92 Telge
7 Andreas Lundin B 92 Torshälla
8 Fredrik Kull B 92 Trosa
9 Albin Ryd C 92 Onyx
10 Rasmus Andersson C 93 Södertälje
11 Magnus Söderqvist C 93 Telge
12 Fredric Hultberg F 93 Björkvik
13 Viktor Hedlund F 92 Flen
14 Fredrik Eriksson F 93 Onyx
15 Jonathan Neander F 93 Telge
16 Michael Mannila F 93 Telge
17 Joakim Alfredsen F 92 Torshälla
18 Hampus Gill F 92 Flen
19 Josef Celik F92 C Nykvarn
20 
  

Grön

1 Alexander Landbergsson B 93 Björkvik
2 Mattias Larsson B 92 Nykvarn
3 Rasmus Engman B 92 Nykvarn
4 Tobias Gustafsson B 92 Södertälje
5 Rasmus Walfridsson B 93 Södertälje
6 Jens Markusen B 92 Södertälje
7 Carl Arvidsson B 93 Telge
8 Mattias Larsson B 92 Telge
9 Kristoffer Skjutar B 92 Trosa
10 Tobias Nilson-Lindström C 92 Flen
11 Pontus Isgren C 93 Telge
12 Anton Anjo-Hebbel C/B 93 Telge
13 Jonas Allebäck F 92 Onyx
14 Eric Johansson F 93 Södertälje
15 Adam Fredriksson F 92 Södertälje/RIG
16 Tim Konradsson F 93 Telge
17 Tobias Lundkvist F 92 Torshälla
18 Niklas Andersson F 93 Trosa
19 Johan Wallström F93 C Sparreholm
20 Viktor Hedegren F 92 Telge


Målvakter

Oscar Hållstrand Mv 92 Nykvarn
Marcus Backholm Mv 92 Nykvarn
Robin Rylander Mv 93 Onyx
Andreas Granlöf Mv 93 Onyx
Tobias Öhman Mv 92 Strängnäs
Andreas Hedström Mv 93 Telge
Tobias Tenglin Mv 92 Torshälla
Charles Gilbert Mv 92 Trosa

Målvakterna delas in i lagen på plats!


Hälsn
Micke


Kontaktperson:
Författare: Per Swing