2017-08-28 14:51

Sök TIA-medel till integrationssatsningar


Foto: Calle Ström

Nu är det läge att söka TIA-medel för att starta upp integrationssatsningar.

Vi har samlat kontaktuppgifter och datum för sista ansökningsdag för alla länsstyrelser i landet:

Blekinge
Kontakt: Carin Håkansson, 010-2240233 carin.hakansson@lansstyrelsen.se
Utlysning Blekinge: Ingen ny information om ny utlysning.

Dalarna
Kontakt: Frida Nises, 010-2250454 frida.nises@lansstyrelsen.se
Utlysning Dalarna: Ingen information om ny utlysning.

Gotland
Kontakt: Annette Johansson, 010-2239315 annette.i.johansson@lansstyrelsen.se
Utlysning Gotland: Ansökningar lämnas senast den 29 September 2017

Gävleborg
Kontakt: Nanna Jan-Ers, 010-2251219 nanna.jan-ers@lansstyrelsen.se
Utlysning Gävleborg: 14 juli - 1 oktober. Nätverksträff i början av oktober för beviljade bidrag.

Halland
Kontakt: Mustafa Adanalic, 010-2243371 mustafa.adanalic@lansstyrelsen.se
Utlysning Halland: Sista ansökningsdatum den 1 Oktober.

Jämtland
Kontakt: Jenny Edlund, 010-2253458 jenny.edlund@lansstyrelsen.se
Utlysning Jämtland: Sista ansökningsdatum den 30 September.

Jönköping
Kontakt: Anne Bergquist, 010-2236532 anne.bergquist@lansstyrelsen.se
Utlysning Jönköping: Sista datum för ansökningar är 2 oktober. Skrivarstuga i hur man gör en ansökan den 2 september, anmälan på länsstyrelsen Jönköpings hemsida (hjälp med ansökan). Finns i deras kalender på första sidan.

Kalmar
Kontakt: Cecilia Johansson, 010-2238513 cecilia.e.johansson@lansstyrelsen.se
Utlysning Kalmar: Ingen information om ny utlysning

Kronoberg
Kontakt: Fredrik Ottosson, 010-2237181 fredrik.ottosson@lansstyrelsen.se
Utlysning Kronoberg: Kanske kommer en ny utlysning.

Norrbotten
Kontakt: Liv Bystedt, 010-2255529 liv.bystedt@lansstyrelsen.se
Utlysning Norrbotten: Sista ansökningsdag den 1 Oktober.

Skåne
Kontakt: Mats Brandström, 010-2241000 mats.brandstrom@lansstyrelsen.se
Utlysning Skåne: Sista ansökningsdag den 14 September.

Stockholm
Kontakt: Martin Johansson, 010-2231360
Utlysning Stockholm: Sista ansökningsdag är den 30 september. Länsstyrelsen bjuder in idrottsföreningar till informationsträff den 19 september mellan 18 och 19.30 på Regeringsgatan 66, lokal Grand. Meddela ert deltagande till Sandra Norrman på sandra.norrman@lanstyrelsen.se

Södermanland
Kontakt: Shaulah Asaad, 010-2234324
Utlysning Södermanland: Sista ansökningsdag är den 1 september.

Uppsala
Kontakt: Malin Eklund, 010-2233366 malin.eklund@lansstyrelsen.se
Utlysning Uppsala: Sista ansökningsdag 29 september. Infoträff den 25 Augusti. Kan boka tid med länsstyrelsen den 14,15 och 18 september för träff och diskussioner kring projekt.

Värmland
Kontakt: Gabriella Strååt, 010-2247347 gabriella.straat@lansstyrelsen.se
Utlysning Värmland: Sista ansökningsdag 30 September.

Västerbotten
Kontakt: Maria Andersson, 010-2254535 maria.andersson@lansstyrelsen.se
Utlysning Västerbotten: Sista ansökningsdag 29 September

Västernorrland
Kontakt: Assar Häggbladh, 070-1902741 assar.haggbladh@lansstyrelsen.se
Utlysning Västernorrland:

Västmanland
Kontakt: Petteri Hällström, petteri.hallstrom@lansstyrelsen.se
Utlysning Västmanland: Sista ansökningsdag 15 September.

Västra Götaland
Kontakt: Petra Héd 010-2244800 petra.hed@lansstyrelsen.se
Utlysning Västra Götaland: Sista ansökningsdag 8 september. Informationsdagar i Svenljunga den 23 Augusti och den 25 Augusti i Göteborg. 

Örebro
Kontakt: Robert Axelsson, 010-2248608 robert.axelsson@lansstyrelsen.se
Utlysning Örebro: Sista utlysningsdag 6 oktober.

Östergötland
Kontakt: Viveca Andersson, 010-2235773 viveca.andersson@lansstyrelsen.se
Utlysning Östergötland: Sista ansökningsdag 25 september.


Kontaktperson: Bodil Långberg