2009/10

091106, Hyvinge (Euro Floorball Tour)
Sverige - Tjeckien 13-1 (5-0,5-1,3-0)
 

Första perioden: 1-0 (8.54) Frida Norström, 2-0 (11.02) Iza Rydfjäll (Frida Norström), 3-0 (11.58) Anna Torstensson (Ida Linné), 4-0 (13.12) Iza Rydfjäll (Frida Norström), 5-0 (17.57) Iza Rydfjäll (Natalie Hansson).
Andra perioden: 6-0 (0.25) Andrea Gidlund (Ida Linné), 6-1 (0.34) Adela Bocanova, 7-1 (3.25) Ida Linné (Jenny Gustafsson), 8-1 (8.27) Sofia Atterfors, 9-1 (13.44) Natalie Hansson (Frida Norström), 10-1 (15.46) Emelie Marklund (Anna Jönsson).
Tredje perioden: 11-1 (9.26) Frida Norström (Natalie Hansson), 12-1 (10.33) Anna Torstensson (Julia Persson), 13-1 (10.53) Natalie Hansson (Melinda Folmerz).
Utvisningar; Sverige: 1x2min. Tjeckien: 2x2 min.

Domare:
Mathias Smaga och Eirik Olavson, Norge.
Publik: 136

Sveriges lag:
   
1. Elin Jonsson (MV)
   
2. Sofia Atterfors
  4. Cassandra Edberg (K)
  5. Petra Hansson
  6. Jenny Gustafsson
  7. Lisa Haglund
  8. Andrea Gidlund
  9. Alexandra Högberg
11. Frida Norström
12. Natalie Hansson
14. Ida Linné
15. Therese Karlsson
16. Emelie Marklund
18. Julia Persson
19. Sara Svensson
20. Anna Jönsson
22. Iza Rydfjäll
23. Melinda Folmerz
27. Anna Torstensson
30. Pauline Karlsson (MV)

091107, Hyvinge (Euro Floorball Tour)
Sverige - Schweiz 15-0 (6-0,5-0,4-0)
 
Första perioden: 1-0 (5.05) Natalie Hansson (Johanna Holmbom), 2-0 (5.29) Andrea Gidlund (Sofia Atterfors), 3-0 (6.00) Frida Norström (Anna Torstensson), 4-0 (7.11) Sofia Atterfors, 5-0 (11.08) Iza Rydfjäll (Anna Torstensson), 6-0 (12.23) Julia Persson (Lisa Haglund).
Andra perioden: 7-0 (3.28) Sofia Atterfors (Andrea Gidlund), 8-0 (4.52) Amanda Wall (Cassandra Edberg), 9-0 (5.33) Frida Norström (Anna Torstensson), 10-0 (11.08) Iza Rydfjäll (Melinda Folmerz), 11-0 (14.38) Sofia Atterfors (Andrea Gidlund).
Tredje perioden: 12-0 (0.23) Cassandra Edberg (Johanna Holmbom), 13-0 (6.55) Natalie Hansson (Amanda Wall), 14-0 (7.54) Emelie Marklund (Anna Torstensson), 15-0 (11.52) Therese Karlsson (Frida Norström).
Utvisningar; Sverige: 3x2min. Schweiz: -

Domare:
Tuija Heiskanen och Heli Saario, Finland.
Publik: 78

Sveriges lag:
   
1. Elin Jonsson (MV)
   
2. Sofia Atterfors
  3. Amanda Wall
  4. Cassandra Edberg (K)
  6. Jenny Gustafsson
  7. Lisa Haglund
  8. Andrea Gidlund
  9. Alexandra Högberg
10. Johanna Holmbom
11. Frida Norström
12. Natalie Hansson
14. Ida Linné
15. Therese Karlsson
16. Emelie Marklund
18. Julia Persson
20. Anna Jönsson
22. Iza Rydfjäll
23. Melinda Folmerz
27. Anna Torstensson
30. Josefine Wallin-Börjesson (MV)

091108, Hyvinge (Euro Floorball Tour)
Finland - Sverige 2-2 (0-0,1-1,1-1)
Andra perioden: 0-1 (14.17) Andrea Gidlund (Cassandra Edberg), 1-1 (18.02) Hanna-Mari Uimonen (Tina Kaitanen).
Tredje perioden: 1-2 (1.02) Anna Torstensson (Therese Karlsson), 2-2 (8.53) Uiivi Lehtimäki (Matilda Nikander).
Utvisningar; Finland: 1x2min. Sverige: 1x2 min.

Domare:
Mathias Smaga och Eirik Olavson, Norge.
Publik: 273

Sveriges lag:
   
2. Sofia Atterfors
  3. Amanda Wall
  4. Cassandra Edberg 
  5. Petra Hansson
  6. Jenny Gustafsson
  7. Lisa Haglund
  8. Andrea Gidlund
  9. Alexandra Högberg
10. Johanna Holmbom
11. Frida Norström
12. Natalie Hansson
14. Ida Linné
15. Therese Karlsson (K)
16. Emelie Marklund
19. Sara Svensson
22. Iza Rydfjäll
23. Melinda Folmerz
27. Anna Torstensson
30. Pauline Karlsson (MV)
31. Josefin Wallin-Börjesson (MV)

100206, Vanda (Finnkampen)
Finland - Sverige 3-5 (2-1,1-2,0-2)
Första perioden: 1-0 (5.01) Sanna Roisko (Viivi Lehtimäki), 2-0 (10.45) Mirja Hietamäki (Laura Hietamäki), 2-1 (16.33) Amanda Wall (Cassandra Edberg).
Andra perioden: 2-2 (4.26) Jenny Gustafsson (Iza Rydfjäll), 3-2 (15.33) Kristina Kauppila, 3-3 (19.26) Therese Karlsson (Johanna Holmbom).
Tredje perioden: 3-4 (7.47) Cassandra Edberg (Anna Wijk), 3-5 (19.40) Cassandra Edberg (Anna Wijk).
Utvisningar; Finland: -Sverige: 1x2 min.

Domare:
Jesper Juul och Ricky Kronow, Danmark.
Publik: 618

Sveriges lag:
  
1. Elin Jonsson (MV)

   
2. Sofia Atterfors
  3. Amanda Wall
  4. Cassandra Edberg 
  5. Jorunn Göransson (K)
  6. Jenny Gustafsson
  8. Andrea Gidlund
10. Michelle Rydin
11. Frida Norström
14. Ida Linné
15. Therese Karlsson
17. Lisa Haglund
18. Julia Persson
19. Johanna Holmbom
20. Iza Rydfjäll
23. Melinda Folmerz
25. Anna Wijk
26. Emelie Wibron
27. Anna Torstensson
30. Pauline Karlsson (MV)

100504, Olomouc (VM)
Finland - Sverige 4-4 (2-0,1-2,1-2)
Första perioden: 1-0 (15.50) Kristiina Kauppila (Hanna-Mari Umonen), 2-0 (16.03) Anna Mari Lehto (Laura Rantanen).
Andra perioden: 2-1 (3.12) Iza Rydfjäll (Cassandra Edberg), 3-1 (11.17) Hanna-Mari Umonen (Kristiina Kauppila), 3-2 (12.40) Anna Torstensson (Emelie Wibron).
Tredje perioden: 4-2 (1.56) Anna Mari Lehto (Matilda Nikander), 4-3 (12.40) Emelie Wibron (Therese Karlsson), 4-4 (16.18) Therese Karlsson (Anna Torstensson).
Utvisningar; Finland: -Sverige: 1x2 min.

Domare:
Marek Novacek och Ondrej Vasicek, Tjeckien.
Publik: 640

Sveriges lag:
  
1. Elin Jonsson (MV)

   
4. Cassandra Edberg 
  5. Jorunn Göransson (K)
  6. Jenny Gustafsson
  8. Andrea Gidlund
  9. Alexandra Högberg
11. Frida Norström
14. Ida Linné
15. Therese Karlsson
16. Frida Lindgren
17. Lisa Haglund
18. Julia Persson
19. Michelle Rydin
20. Hanna Lindgren
22. Iza Rydfjäll
23. Melinda Folmerz
25. Anna Wijk
26. Emelie Wibron
27. Anna Torstensson
30. Jennie Svedberg (MV)

100505, Olomouc (VM)
Sverige - Lettland 31-0 (9-0,13-0,9-0)
Första perioden: 1-0 (2.10) Frida Lindgren (Anna Wijk), 2-0 (3.33) Cassandra Edberg (Anna Torstensson), 3-0 (5.19) Cassandra Edberg (Ida Linné), 4-0 (7.26) Frida Norström, 5-0 (8.41) Hanna Lindgren (Frida Norström), 6-0 (9.59) Cassandra Edberg, 7-0 (13.28) Therese Karlsson (Julia Persson), 8-0 (15.04) Frida Lindgren (Hanna Lindgren), 9-0 (18.45) Julia Persson (Therese Karlsson).
Andra perioden: 10-0 (0.41) Julia Persson (Therese Karlsson), 11-0 (2.05) Therese Karlsson (Anna Wijk), 12-0 (4.18) Anna Wijk (Emelie Wibron), 13-0 (5.58) Hanna Lindgren (Frida Norström), 14-0 (8.04) Iza Rydfjäll (Cassandra Edberg), 15-0 (8.26) Hanna Lindgren (Jorunn Göransson), 16-0 (11.12) Frida Lindgren (Lisa Haglund), 17-0 (14.21) Emelie Wibron (Therese Karlsson), 18-0 (14.40) Anna Torstensson (Cassandra Edberg), 19-0 (15.25) Lisa Haglund (Jorunn Göransson), 20-0 (16.31) Anna Wijk (Therese Karlsson), 21-0 (17.11) Anna Torstensson, 22-0 (17.20) Frida Lindgren (Hanna Lindgren).
Tredje perioden: 23-0 (1.05) Jenny Gustafsson, 24-0 (1.45) Hanna Lindgren (Frida Lindgren), 25-0 (2.23) Michelle Rydin (Anna Wijk), 26-0 (11.23) Emelie Wibron (Anna Wijk), 27-0 (12.01) Cassandra Edberg (Anna Torstensson), 28-0 (14.14) Jenny Gustafsson (Cassandra Edberg), 29-0 (15.45) Anna Wijk (Michelle Rydin), 30-0 (16.18) Cassandra Edberg (Anna Torstensson), 31-0 (19.03) Cassandra Edberg (Emelie Wibron).
Utvisningar; Sverige: 2x2 min. Lettland: 3x2 min.

Domare:
Tuija Heiskanen och Heli Saario, Finland.
Publik: 268

Sveriges lag:
  
1. Elin Jonsson (MV)

   
4. Cassandra Edberg 
  5. Jorunn Göransson (K)
  6. Jenny Gustafsson
  8. Andrea Gidlund
  9. Alexandra Högberg
11. Frida Norström
14. Ida Linné
15. Therese Karlsson
16. Frida Lindgren
17. Lisa Haglund
18. Julia Persson
19. Michelle Rydin
20. Hanna Lindgren
22. Iza Rydfjäll
23. Melinda Folmerz
25. Anna Wijk
26. Emelie Wibron
27. Anna Torstensson
30. Jennie Svedberg (MV)

100506, Olomouc (VM)
Sverige - Norge 16-2 (7-2,3-0,6-0)
Första perioden: 1-0 (2.31) Therese Karlsson (Anna Wijk), 2-0 (4.25) Anna Wijk (Therese Karlsson), 3-0 (7.32) Jorunn Göransson (Hanna Lindgren), 4-0 (7.58) Cassandra Edberg (Anna Torstensson), 4-1 (9.36) Hildegun Holm, 5-1 (11.46) Therese Karlsson (Anna Wijk), 5-2 (15.39) Camilla Vike, 6-2 (17.45) Therese Karlsson (Emelie Wibron), 7-2 (18.16) Iza Rydfjäll (Anna Torstensson).
Andra perioden: 8-2 (4.42) Julia Persson (Therese Karlsson), 9-2 (10.05) Cassandra Edberg (Anna Torstensson), 10-2 (11.31) Anna Wijk (Julia Persson).
Tredje perioden: 11-2 (2.20) Michelle Rydin (Alexandra Högberg), 12-2 (3.08) Iza Rydfjäll (Cassandra Edberg), 13-2 (3.55) Andrea Gidlund (Alexandra Högberg), 14-2 (16.18) Michelle Rydin (Andrea Gidlund), 15-2 (18.28) Michelle Rydin (Frida Lindgren), 16-2 (18.57) Ida Linné.
Utvisningar; Sverige: 1x2 min. Norge: -

Domare:
Marek Novacek och Ondrej Vasicek, Tjeckien.
Publik: 412

Sveriges lag:
  
1. Elin Jonsson (MV)

   
4. Cassandra Edberg 
  5. Jorunn Göransson (K)
  6. Jenny Gustafsson
  8. Andrea Gidlund
  9. Alexandra Högberg
11. Frida Norström
14. Ida Linné
15. Therese Karlsson
16. Frida Lindgren
17. Lisa Haglund
18. Julia Persson
19. Michelle Rydin
20. Hanna Lindgren
22. Iza Rydfjäll
23. Melinda Folmerz
25. Anna Wijk
26. Emelie Wibron
27. Anna Torstensson
30. Jennie Svedberg (MV)

100507, Olomouc (VM)
Sverige - Tjeckien 12-3 (3-1,6-1,3-1)
Första perioden: 1-0 (0.27) Emelie Wibron (Julia Persson), 1-1 (3.04) Adela Bozanova, 2-1 (6.08) Jenny Gustafsson (Anna Torstensson), 3-1 (14.03) Hanna Lindgren (Frida Lindgren).
Andra perioden: 4-1 (1.47) Cassandra Edberg (Jenny Gustafsson), 5-1 (4.35) Therese Karlsson (Anna Wijk), 6-1 (6.02) Therese Karlsson (Anna Wijk), 7-1 (9.20) Cassandra Edberg (Anna Torstensson), 7-2 (11.38) Tereza Urbankova (Gabriela Zurkova), 8-2 (15.10) Frida Lindgren (Frida Norström), 9-2 (18.27) Michelle Rydin (Therese Karlsson).
Tredje perioden: 10-2 (3.27) Michelle Rydin (Anna Wijk), 11-2 (13.59) Anna Wijk (Therese Karlsson), 12-2 (18.55) Hanna Lindgren.
Utvisningar; Sverige: 4x2 min. Tjeckien: 4x2 min.

Domare:
Thomas Antretter och Hannes Dolzer, Österrike.
Publik: 915

Sveriges lag:
  
1. Elin Jonsson (MV)

   
4. Cassandra Edberg 
  5. Jorunn Göransson (K)
  6. Jenny Gustafsson
  8. Andrea Gidlund
  9. Alexandra Högberg
11. Frida Norström
14. Ida Linné
15. Therese Karlsson
16. Frida Lindgren
17. Lisa Haglund
18. Julia Persson
19. Michelle Rydin
20. Hanna Lindgren
22. Iza Rydfjäll
23. Melinda Folmerz
25. Anna Wijk
26. Emelie Wibron
27. Anna Torstensson
30. Jennie Svedberg (MV)

100508, Olomouc (VM)
Sverige - Finland 6-4 (3-2,0-1,3-1)
Första perioden: 1-0 (1.04) Cassandra Edberg (Ida Linné), 2-0 (8.43) Therese Karlsson (Michelle Rydin), 2-1 (10.00) Anna-Mari Lehto (Mirja Hietamäki), 3-1 (12.31) Michelle Rydin (Anna Wijk), 3-2 (14.09) Kristiina Kauppila (Hanna-Mari Uimonen).
Andra perioden: 3-3 (15.52) Matilda Nikander (Sanna Roisko).
Tredje perioden: 4-3 (0.19) Therese Karlsson (Anna Wijk), 5-3 (5.53) Therese Karlsson (Michelle Rydin), 5-4 (18.19) Laura Manninen, 6-4 (19.28) Cassandra Edberg (Therese Karlsson).
Utvisningar; Sverige: 1x2 min. Finland: 1x2 min.

Domare:
Marek Novacek och Ondrej Vasicek, Tjeckien.
Publik: 1.138

Sveriges lag:
  
1. Elin Jonsson (MV)

   
4. Cassandra Edberg 
  5. Jorunn Göransson (K)
  6. Jenny Gustafsson
  8. Andrea Gidlund
  9. Alexandra Högberg
11. Frida Norström
14. Ida Linné
15. Therese Karlsson
16. Frida Lindgren
17. Lisa Haglund
18. Julia Persson
19. Michelle Rydin
20. Hanna Lindgren
22. Iza Rydfjäll
23. Melinda Folmerz
25. Anna Wijk
26. Emelie Wibron
27. Anna Torstensson
30. Jennie Svedberg (MV)


Författare: Jonas Gustavsson