2008/09

 

081031, Kuopio (Euro Floorball Tour)
Sverige - Tjeckien 11-3 (1-2,3-0,7-1)

Första perioden: 0-1 (6.17) Martin Ostranski (Pavel Kozusnik), 0-2 (6.45) Tomas Chrapek (Alex Zalesny), 1-2 (16.32) Joakim Andersson (Patrik Hagberg).
Andra perioden: 2-2 (4.51) Fredrik Djurling (Karl-Johan Nilsson), 3-2 (11.06) Niklas Jihde (Peter Fischerström), 4-2 (18.17) Peter Fischerström (Niklas Jihde). 
Tredje perioden: 4-3 (4.53) Petr Kozusnik (Milan Gadcar), 5-3 (6.54) Alexander Bodén (Patrik Hagberg), 6-3 (10.31) Fredrik Djurling (Karl-Johan Nilsson), 7-3 (11.01) Joakim Andersson (Patrik Hagberg), 8-3 (12.54) Niklas Jihde (Karl-Johan Nilsson), 9-3 (16.54) Niklas Jihde (Henrik Quist), 10-3 (19.27) Fredrik Djurling (Niklas Jihde), 11-3 (19.41) Andreas Johansson (Mats Carlsson).
Utvisningar: Sverige: - Tjeckien: 2x2 min. 1x5 min, 1xmatchstraff.
Domare: Mikko Alakare och Vesa Vilkki, Finland.
Publik: 205

Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Andreas Johansson
  4. Olle Thorsell
  5. Kimmo Eskelinen
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Quist
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson
17. Kristoffer Asp
18. Joakim Andersson
20. Magnus Svensson
23. Peter Fischerström
24. Daniel Dahl
26. Mats Carlsson

27. Niklas Jihde (K)

28. Fredrik Djurling
29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)

081101, Kuopio (Euro Floorball Tour) 
Sverige - Schweiz 3-3 (2-0,0-2,1-1)

Första perioden: 1-0 (9.49) Kimmo Eskelinen (Daniel Calebsson), 2-0 (18.41) Mats Carlsson (Patrik Hagberg).
Andra perioden: 2-1 (12.31) Emanuel Antener (Andreas Cadisch), 2-2 (19.46) Patrick Mendelin (Joel Krähenbühl).
Tredje perioden: 2-3 (8.57) Michael Zürcher (Daniel Bill), 3-3 (16.30) Olle Thorsell (Fredrik Djurling).
Utvisningar: Sverige: 1x2 min. Schweiz: 1x2 min.
Domare: Anssi Tuomi och Marco Suvanto, Finland.
Publik: 407
Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Andreas Johansson
  4. Olle Thorsell
  5. Kimmo Eskelinen
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson
17. Kristoffer Asp
18. Joakim Andersson
20. Magnus Svensson
24. Daniel Dahl
25. Martin Emanuelsson
26. Mats Carlsson

27. Niklas Jihde (K)
28. Fredrik Djurling
29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)

081102, Kuopio (Euro Floorball Tour) 
Finland - Sverige 5-6 (1-1,2-1,2-4)

Första perioden: 0-1 (12.24) Andreas Johansson (Peter Fischerström), 1-1 (18.15) Vesa Punkari (Esa Jussila).
Andra perioden: 2-1 (5.54) Jani Kukkola (Aki Seppälä), 3-1 (9.44) Rickie Hyvärinen (Mika Savolainen), 3-2 (14.13) Daniel Calebsson.
Tredje perioden: 3-3 (4.29) Fredrik Djurling (Andreas Johansson), 3-4 (9.49) Karl-Johan Nilsson (Fredrik Djurling), 4-4 (9.57) Rickie Hyvärinen (Mika Savolainen), 4-5 (14.05) Kimmo Eskelinen (Henrik Quist), 4-6 (16.48) Daniel Calebsson (Henrik Quist), 5-6 (19.19) Lassi Vänttinen (Rickie Hyvärinen).
Utvisningar: Finland: 4x2 min. Sverige: 2x2 min, 1x5 min.
Domare: Kim-Alexander Jörstad och Rune Ali-Zouhar, Norge.
Publik: 1.724
Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Andreas Johansson
  4. Olle Thorsell
  5. Kimmo Eskelinen
  6. Mattias Wallgren
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Quist
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson (K)
18. Joakim Andersson
20. Magnus Svensson
23. Peter Fischerström
25. Martin Emanuelsson
26. Mats Carlsson

27. Niklas Jihde
28. Fredrik Djurling
29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)

081206, Ostrava (VM) 
Sverige - Italien 18-0 (7-0,5-0,6-0)

Första perioden: 1-0 (0.29) Karl-Johan Nilsson (Niklas Jihde), 2-0 (1.05) Martin Emanuelsson (Daniel Calebsson), 3-0 (2.51) Henrik Quist (Fredrik Djurling), 4-0 (7.01) David Gillek (Mattias Samuelsson), 5-0 (12.32) David Gillek (Mattias Samuelsson), 6-0 (13.14) Fredrik Djurling (Niklas Jihde), 7-0 (18.50) Henrik Quist (Fredrik Djurling).
Andra perioden: 8-0 (5.42) David Gillek (Mattias Helgesson), 9-0 (6.49) Karl-Johan Nilsson (Kristoffer Kranberg), 10-0 (7.31) Daniel Calebsson (Magnus Svensson), 11-0 (14.12) Karl-Johan Nilsson (Fredrik Djurling), 12-0 (16.44) David Gillek (Mattias Samuelsson).
Tredje perioden: 13-0 (2.12) Patrik Hagberg (Alexander Bodén), 14-0 (3.22) Magnus Svensson (Daniel Calebsson), 15-0 (4.38) Kimmo Eskelinen (Peter Fischerström), 16-0 (8.03) Andreas Johansson (David Gillek), 17-0 (15.45) Mattias Samuelsson (Mattias Helgesson), 18-0 (18.21) Alexander Bodén (Patrik Hagberg).
Utvisningar: Sverige: 1x2 min. Italien: 1x2 min.
Domare: Kim-Alexander Hofgaard-Jörstad och Rune Ali-Zouhar, Norge.
Publik: 1.738
Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Andreas Johansson
  5. Kimmo Eskelinen
  6. Mattias Wallgren
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Quist
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson
17. Kristoffer Kranberg
18. Joakim Andersson
19. Mattias Helgesson
20. Magnus Svensson
23. Peter Fischerström
25. Martin Emanuelsson
27. Niklas Jihde (K)

28. Fredrik Djurling
29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)

081207, Ostrava (VM) 
Tjeckien - Sverige 4-5 (2-1,1-1,1-3)

Första perioden: 1-0 (13.39) Martin Ostransky (Ales Zalesny), 2-0 (18.29) Ales Zalesny (Lukas Nesmelak), 2-1 (19.06) David Gillek (Mattias Helgesson).
Andra perioden: 2-2 (6.33) Fredrik Djurling (Karl-Johan Nilsson), 3-2 (13.58) Lukas Nesmelak.
Tredje perioden: 3-3 (0.49) Niklas Jihde (Mattias Samuelsson), 3-4 (1.47) Daniel Calebsson (Martin Emanuelsson), 4-4 (7.38) Vojtech Skalik (Ales Jakubek), 4-5 (13.44) Fredrik Djurling (Karl-Johan Nilsson).
Utvisningar: Tjeckien: - Sverige: -
Domare: Thomas Erhard och Philippe Renz, Schweiz.
Publik: 8.914
Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Andreas Johansson
  5. Kimmo Eskelinen
  6. Mattias Wallgren
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Quist
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson´
17. Kristoffer Kranberg 
18. Joakim Andersson
19. Mattias Helgesson
20. Magnus Svensson
23. Peter Fischerström
25. Martin Emanuelsson

27. Niklas Jihde (K) 
28. Fredrik Djurling
29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)

081208, Ostrava (VM) 
Ryssland - Sverige 1-18 (0-6,1-5,0-7)

Första perioden: 0-1 (8.05) David Gillek (Mattias Helgesson), 0-2 (10.45) Kimmo Eskelinen (Mattias Samuelsson), 0-3 (12.33) Joakim Andersson (Patrik Hagberg), 0-4 16.57 (David Gillek), 0-5 (17.48) Martin Emanulelsson (Daniel Calebsson), 0-6 (19.12) Patrik Hagberg (Joakim Andersson).
Andra perioden: 0-7 (4.32) David Gillek (Mattias Helgesson), 0-8 (6.08) Daniel Calebsson (Martin Emanuelsson), 0-9 (8.48) David Gillek (Kimmo Eskelinen), 0-10 (10.51) Magnus Svensson (Martin Emanuelsson), 1-10 (12.39) Pavel Semenov (Alexey Eroshkin), 1-11 (18.05) Magnus Svensson (Kimmo Eskelinen).
Tredje perioden: 1-12 (1.16) Daniel Calebsson, 1-13 (2.41) Daniel Calebsson (Mattias Helgesson), 1-14 (6.12) Alexander Bodén (Patrik Hagberg), 1-15 (11.30) Magnus Svensson (Martin Emanuelsson), 1-16 (12.58) Mattias Helgesson (David Gillek), 1-17 (14.20) Daniel Calebsson (Mattias Samuelsson), 1-18 (17.59) Martin Emanuelsson (Daniel Calebsson).
Utvisningar: Ryssland: 3x2 min. Sverige: -
Domare: Daniel Bartosek och Michael Bartosek, Tjeckien.
Publik: 363
Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Andreas Johansson
  5. Kimmo Eskelinen
  6. Mattias Wallgren
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Quist
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson
17. Kristoffer Kranberg
18. Joakim Andersson
19. Mattias Helgesson
20. Magnus Svensson
23. Peter Fischerström
25. Martin Emanuelsson

27. Niklas Jihde (K) 
28. Fredrik Djurling
29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)

081210, Ostrava (VM) 
Sverige - Lettland 12-4 (4-1,3-2,5-1)

Första perioden: 1-0 (5.26) Patrik Hagberg (Joakim Andersson), 2-0 (6.24) Fredrik Djurling (Niklas Jihde), 2-1 (9.06) Janis Jansons, 3-1 (12.02) Magnus Svensson (Kristoffer Kranberg), 4-1 (15.33) David Gillek (Mattias Helgesson).
Andra perioden: 5-1 (0.55) Fredrik Djurling (Peter Fischerström), 6-1 (8.48) Fredrik Djurling (Kristoffer Kranberg), 6-2 (12.15) Atis Blinds (Peteris Freimanis), 7-2 (14.56) Magnus Svensson (Henrik Quist), 7-3 (19.18) Ingus Laiyins).
Tredje perioden: 8-3 (3.44) Magnus Svensson (Henrik Quist), 8-4 (3.59) Ivo Preiss (Ainars Juskevics), 9-4 (5.21) Fredrik Djurling (Niklas Jihde), 10-4 (6.50) Alexander Bodén (Patrik Hagberg), 11-4 (7.19) Fredrik Djurling (Kristoffer Kranberg), 12-4 (11.22) Fredrik Djurling (Niklas Jihde).
Utvisningar: Sverige: 2x2 min. Lettland: 4x2 min.
Domare: Daniel Bartosek och Michael Bartosek, Tjeckien.
Publik: 2.823
Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Andreas Johansson
  5. Kimmo Eskelinen
  6. Mattias Wallgren
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Quist
15. Daniel Calebsson
17. Kristoffer Kranberg
18. Joakim Andersson
19. Mattias Helgesson
20. Magnus Svensson
23. Peter Fischerström
25. Martin Emanuelsson

27. Niklas Jihde (K) 
28. Fredrik Djurling
29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)

081213, Prag (VM) 
Sverige - Schweiz 3-2 förl. (0-1,2-1,0-0,1-0)

Första perioden: 0-1 (5.29) Patrick Mendelin (Markus Gerber).
Andra perioden: 1-1 (6.08) Martin Emanuelsson (Magnus Svensson), 2-1 (17.19) Magnus Svensson (Daniel Calebsson), 2-2 (19.34) Markus Gerber (Emanuel Anterer).
Fjärde perioden: 3-2 (3.18) Karl-Johan Nilsson (Henrik Quist).
Utvisningar: Sverige: -  Schweiz: 3x2 min.
Domare: Mikko Alakare och Vesa Vilkki, Finland.
Publik: 7.652
Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Andreas Johansson
  5. Kimmo Eskelinen
  6. Mattias Wallgren
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Quist
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson
17. Kristoffer Kranberg
18. Joakim Andersson
19. Mattias Helgesson
20. Magnus Svensson
23. Peter Fischerström
25. Martin Emanuelsson

27. Niklas Jihde (K) 
28. Fredrik Djurling
29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)

081214, Prag (VM) 
Sverige - Finland 6-7 förl. (0-4,3-0,3-2,0-1)

Första perioden: 0-1 (1.01) Mika Kavekari (Mikael Järvi), 0-2 (10.56) Rickie Hyvärinen (Mika Kohonen), 0-3 (14.06) Lassi Vänttinen (Rickie Hyvärinen), 0-4 (15.55) Kari Koskelainen (Rickie Hyvärinen).
Andra perioden: 1-4 (0.46) Fredrik Djurling (Henrik Quist), 2-4 (10.27) Niklas Jihde (Henrik Quist), 3-4 (13.25) Daniel Calebsson (Kimmo Eskelinen).
Tredje perioden: 4-4 (5.39) Kimmo Eskelinen (Mattias Helgesson), 5-4 (9.51) Fredrik Djurling (Kristoffer Kranberg), 6-4 (11.04) Niklas Jihde (Fredrik Djurling), 6-5 (14.39) Lassi Vänttinen (Mika Kohonen), 6-6 (15.51) Lassi Vänttinen (Mikael Järvi).
Fjärde perioden: 6-7 (5.12) Tero Tiitu (Rickie Hyvärinen).
Utvisningar: Sverige: 4x2 min. Finland: 1x2 min.
Domare: Kim-Alexander Hofgaard-Jörstad och Rune Ali Zouhar, Norge.
Publik: 14.208
Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Andreas Johansson
  5. Kimmo Eskelinen
  6. Mattias Wallgren
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Quist
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson
17. Kristoffer Kranberg
18. Joakim Andersson
19. Mattias Helgesson
20. Magnus Svensson
23. Peter Fischerström
25. Martin Emanuelsson

27. Niklas Jihde (K) 
28. Fredrik Djurling
29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)


090207, Västerås (Finnkampen) 
Sverige - Finland 5-5 (2-2,2-2,1-1)

Första perioden:
 0-1 (2.14) Mikko Kohonen (Mika Kohonen), 1-1 (4.13) Danne Bron-Sundbom (Patrik Hagberg), 2-1 (6.46) Patrik Hagberg (Danne Bron-Sundbom), 2-2 (14.39) Juha Kivilehto (Mika Kohonen).
Andra perioden: 2-3 (3.01) Jussi Kosola (Mika Kohonen), 2-4 (7.44) Tero Tiitu (Mikko Kohonen), 3-4 (16.44) Kim Nilsson (Henrik Olofsson), 4-4 (17.18) Karl-Johan Nilsson (David Gillek).
Tredje perioden: 4-5 (17.00) Tero tiitu (Juho Järvinen), 5-5 (19.40) Daniel Calebsson (Karl-Johan Nilsson).
Utvisningar:Sverige: 1x2 min. Finland: -
Domare: Petr Cerny och Jiri Janousek, Tjeckien.
Publik: 2.445

Sveriges lag:
   
1. Fredrik Hörnkvist (MV)
  2. Alexander Egebrant
  3. Danne Bron-Sundbom
  4. Kristoffer Asp
  6. Mattias Wallgren
  7. Kim Nilsson
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Olofsson
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson (K)
17. Isaac Rosén
18. Mattias Helgesson
19. Rasmus Sundstedt
24. Andreas Elf
25. Christian Mattsson

29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)

090424, Piteå (World Challenge) 
Sverige - Tjeckien 2-1 (1-0,0-1,1-0)
Första perioden:
 1-0 (7.30) Kristoffer Asp (Joel Kanebjörk).
Andra perioden:
 1-1 (0.31) Vojteck Skalik.
Tredje perioden: 2-1 (15.19) Marcus Gullstrand (David Gillek).
Utvisningar:Sverige: 1x2 min. Tjeckien: 1x2 min.
Domare: Jan Magnar Ingebrigtsli och Rune Ali Zouhar, Norge.
Publik: 886

Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Danne Bron-Sundbom
  5. Joel Kanebjörk
  6. Mattias Wallgren
  7. Kim Nilsson
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
11. Martin Östholm
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Olofsson
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson (K)
17. Kristoffer Asp
19. Mattias Helgesson
21. Jesper Berggren
23. Peter Fischerström
25. Marcus Gullstrand
26. Christian Mattsson

29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)


090425, Piteå (World Challenge) 
Sverige - Finland 9-7 (3-3,2-1,4-3)
Första perioden:
 0-1 (1.07) Hannes Öhman (Tuukka Kiviranta), 1-1 (10.20) Mattias Samuelsson, 1-2 (11.09) Hannes Öhman (Esa Jussila), 1-3 (16.03) Juha Kivilehto (Rickie Hyvärinen), 2-3 (16.34) Rasmus Sundstedt (Mattias Helgesson), 3-3 (17.29) Mattias Samuelsson.
Andra perioden:
 3-4 (9.12) Lauri Kapanen, 4-4 (14.53) Kim Nilsson (Henrik Olofsson), 5-4 (19.49) Peter Fischerström (Rasmus Sundstedt).
Tredje perioden: 6-4 (2.56) Mattias Helgesson (Daniel Calebsson), 7-4 (7.56) Kim Nilsson (Joel Kanebjrök), 8-4 (9.19) Daniel Calebsson (Fredrik Djurling), 9-4 (11.06) Christian Mattsson (Kim Nilsson), 9-5 (16.09) Tero Tiitu (Juha Kivilehto), 9-6 (17.18) Hannes Öhman (Esa Jussila), 9-7 (18.09) Rickie Hyvärinen (Hannes Öhman).
Utvisningar: Sverige: 4x2 min. Finland: 3x2 min.
Domare: Jan Magnar Ingebrigtsli och Rune Ali Zouhar, Norge.
Publik: 2.036

Sveriges lag:
   
1. Peter Sjögren (MV)
  3. Danne Bron-Sundbom
  4. Rasmus Sundstedt
  5. Joel Kanebjörk
  6. Mattias Wallgren
  7. Kim Nilsson
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Olofsson
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson (K)
17. Kristoffer Asp
19. Mattias Helgesson
21. Jesper Berggren
23. Peter Fischerström
25. Marcus Gullstrand
26. Christian Mattsson

28. Fredrik Djurling
30. Daniel Ramsin (MV)

090426, Piteå (World Challenge) 
Sverige - Schweiz 5-5 (0-0,2-4,3-1)
Andra perioden: 1-0 (2.40) Danne Bron-Sundbom (Patrik Hagberg), 1-1 (9.36) Emanuel Antener (Kaspar Schmocker), 2-1 (10.43) Mattias Samuelsson (Kim Nilsson), 2-2 (11.25) Cedric Rüegsegger, 2-3 (12.20) Matthias Hofbauer (Christoph Hofbauer), 2-4 (15.39) Michael Zürcher.
Tredje perioden: 3-4 (4.09) Marc Dysli, 4-4 (9.17) Daniel Calebsson (Karl-Johan Nilsson), 4-5 (18.15) Armin Brunner (Emanuel Antener), 5-5 (18.35) David Gillek (Daniel Calebsson).
Utvisningar: Sverige: 1x2 min. Schweiz: 2x2 min.
Domare: Jan Magnar Ingebrigtsli och Rune Ali Zouhar, Norge.
Publik: 715

Sveriges lag:
   
3. Danne Bron-Sundbom
  4. Rasmus Sundstedt
  5. Joel Kanebjörk
  6. Mattias Wallgren
  7. Kim Nilsson
  9. David Gillek
10. Patrik Hagberg
11. Martin Östholm
13. Mattias Samuelsson
14. Henrik Olofsson
15. Daniel Calebsson
16. Karl-Johan Nilsson (K)
17. Kristoffer Asp
19. Mattias Helgesson
21. Jesper Berggren
23. Peter Fischerström
26. Christian Mattsson

29. Alexander Bodén
30. Daniel Ramsin (MV)
31. Viktor Klintsten (MV)


Kontaktperson:
Författare: Klas Pettersson