Alla landskamper


Alla Sveriges herrlandskamper genom tiderna.
Landskamperna presenteras säsong för säsong. Från vänster till höger avses matchdatum, spelort, motståndare samt resultatet med Sveriges siffror först.

För varje säsong kan man klicka på "matchfakta" så kommer man vidare till en sida med denna information.

2017/18 Matchfakta >
     

 

 2017-11-05  Kirchberg  Schweiz

     5-7

 2017-11-04  Kirchberg  Tjeckien

     6-3

 2017-11-03  Kirchberg  Finland

     8-3

 2017-09-10  Falun  Finland

    12-6

 2017-09-08  Vantaa  Finland

     3-5

 2017-07-30  Wroclaw (The World Games)  Schweiz

     7-5

 2017-07-29  Wroclaw (The World Games)  Tjeckien      5-2
 2017-07-28  Wroclaw (The World Games)  Schweiz      3-0
 2017-07-28  Wroclaw (The World Games)  USA     20-0
       
2016/17 Matchfakta >
     

 

2017-04-29 Åbo Finland

4-0

2017-04-28 Åbo  Tjeckien

10-3

2017-04-27 Åbo Schweiz

6-5

2016-12-11 Riga (VM) Finland

3-4 e str.

2016-12-10

Riga (VM) Schweiz

7-2

2016-12-08 Riga (VM)  Tyskland

11-0

2016-12-06 Riga (VM) Tjeckien

8-4

2016-12-05 Riga (VM) Norge

8-2 

2016-12-03 Riga (VM) Lettland

7-2

2016-11-06 Växjö Finland

7-2

2016-11-05 Växjö Schweiz

7-5

2016-11-04 Växjö Tjeckien

11-3

2016-09-11 Vantaa Finland

4-2

2016-09-08 Umeå Finland

6-6

     

 

2015/16 Matchfakta >
     

 

 2016-04-24  Lausanne  Finland

3-4 

 2016-04-23 Lausanne  Schweiz

3-3 

 2016-04-22  Lausanne  Tjeckien

3-2 

2016-02-07  Nitra Frankrike

19-0

 2016-02-06  Nitra Slovakien

20-1 

 2016-02-05  Nitra  Island

30-2 

 2016-02-04  Nitra  Ryssland

15-4 

 2016-02-03  Nitra  Belgien

22-0 

 2015-11-08  Brno  Finland

4-4

 2015-11-07  Brno  Schweiz

12-5 

 2015-11-06  Brno  Tjeckien

9-1 

 2015-09-13  Malmö  Finland

12-3 

 2015-09-11  Vantaa  Finland

9-7 

2014/15 Matchfakta >
2015-04-26 Sandviken Finland

3-3

2015-04-25 Sandviken Schweiz

10-2

2015-04-24 Sandviken Tjeckien

7-3 

2014-12-14 Göteborg (VM) Finland

3-2

2014-12-13 Göteborg (VM) Schweiz

10-1

 2014-12-11 Göteborg (VM) Estland

17-0

2014-12-09 Göteborg (VM) Finland

5-2

2014-12-07 Göteborg (VM) Tyskland

13-3

2014-12-06 Göteborg (VM) Lettland

11-2

2014-11-29 Helsingborg Norge

10-3

2014-11-02 Hämeenlinna Finland

4-2

2014-11-01 Hämeenlinna Tjeckien

7-2

2014-10-31 Hämeenlinna Schweiz

6-2

2014-09-14 Vantaa Finland

5-5

2014-09-11 Malmö Finland

6-1

     

 

2013/14 Matchfakta >
     

 

2014-04-27 Ceska Lipa Finland

2-7 

2014-04-26 Ceska Lipa  Schweiz

9-2 

2014-04-25 Ceska Lipa Tjeckien

5-6 

 2014-01-03 Göteborg  Tjeckien

  13-2

 2013-11-03 Schaffhausen  Finland

  5-1

 2013-11-02 Schaffhausen  Schweiz

5-5

 2013-11-01 Schaffhausen  Tjeckien

  10-3

 2013-09-14 Oslo  Norge

12-2

 2013-09-13 Oslo  Schweiz

6-3

     

 

2012/13 Matchfakta >
     

 

2013-04-28 Tammerfors Finland

5-2

2013-04-27 Tammerfors Tjeckien

7-3

2013-04-26 Tammerfors Schweiz

8-4

2013-02-02 Borås Finland

7-4

2012-12-09 Zürich (VM, final) Finland

11-5

2012-12-08 Zürich (VM, semi) Tyskland

13-0

2012-12-06 Bern (VM, kvart) Slovakien

18-1

2012-12-05 Bern (VM) Norge

7-1

2012-12-03 Bern (VM) Ungern

33-2

2012-12-02 Bern (VM) Polen

14-3

2012-11-23 Varberg Norge

11-3

2012-11-04 Växjö Finland

7-6

2012-11-03 Växjö Schweiz

8-1

2012-11-02 Växjö Tjeckien

11-3

 
 
     
2011/12 Matchfakta >    
2012-04-29 Bern Finland

10-3

2012-04-28 Bern Tjeckien

7-6

2012-04-27 Bern Schweiz

5-3

2012-02-04 Joensuu Finland

4-5

2011-11-06 Brno Tjeckien

15-5

2011-11-05 Brno Finland

6-7

2011-11-04 Brno Schweiz

8-4

     

 


2010/11

Matchfakta >
   
2011-04-24 Linköping Finland

7-2

2011-04-23 Linköping Tjeckien

4-1

2011-04-22 Linköping Schweiz

6-5

2011-02-05 Karlskrona Finland

11-5

2010-12-11 Helsingfors (VM, final) Finland

2-6

2010-12-10 Helsingfors (VM, semi) Schweiz

3-2

2010-12-09 Helsingfors (VM, kvart) Norge

10-1

2010-12-07 Helsingfors (VM) Tyskland

21-1

2010-12-05 Helsingfors (VM) Australien

39-1

2010-12-04 Helsingfors (VM) Estland

21-1

2010-11-26 Varberg Norge

12-6

2010-11-07 Esbo Finland

2-9

2010-11-06 Esbo Schweiz

8-2

2010-11-05 Esbo Tjeckien

4-4

2010-09-12 Zbaszyn Finland

8-6

2010-09-11 Babimost Polen

21-2

2010-09-11 Rakoniewice Danmark

10-2

2010-09-10 Zbaszyn Norge

7-4

2009-09-10 Babimost Tjeckien

13-5

     

 

2009/10 Matchfakta >    
2010-04-25 Zürich Finland

   4-7

2010-04-24 Zürich Schweiz

   9-3

2010-04-23 Zürich Tjeckien

   9-5

2010-02-06 Vanda Finland

   2-2

2009-11-08 Brno Schweiz

   8-4

2009-11-07 Brno Finland

   8-6

2009-11-06 Brno Tjeckien

   3-2

     

 

2008/09 Matchfakta>    
2009-04-26 Piteå Schweiz

   5-5

2009-04-25 Piteå Finland

   9-7

2009-04-24 Piteå Tjeckien

   2-1

2009-02-07 Västerås Finland

   5-5

2008-12-14 Prag (VM, final) Finland

   6-7, e förl.

2008-12-13 Prag (VM, semi) Schweiz

3-2, e förl.

2008-12-10 Ostrava (VM) Lettland

    12-4

2008-12-08 Ostrava (VM) Ryssland

   18-1

2008-12-07 Ostrava (VM) Tjeckien

5-4

2008-12-06 Ostrava (VM) Italien

    18-0

2008-11-02 Kuopio Finland

   6-5

2008-11-01 Kuopio Schweiz

3-3

2008-10-31 Kuopio Tjeckien

    11-3

     

 

2007/08 Matchfakta>    
2008-05-03 Trollhättan Norge

   11-3

2008-02-03 Zürich Schweiz

   7-1

2008-02-02 Zürich Finland

 4-4

2008-02-01 Zürich Tjeckien

    11-5

2007-12-15 Tammerfors Finland

   4-1

2007-11-04 Ostrava Tjeckien

   5-2

2007-11-03 Ostrava Finland

 4-9

2007-11-02 Ostrava Schweiz

    5-2

     

 

2006/07 Matchfakta>    
2007-02-11 Göteborg Tjeckien

   4-1

2007-02-10 Göteborg Finland

 5-1

2007-02-09 Göteborg Schweiz

    8-2

2006-12-09 Umeå Finland

5-5

2006-11-12 Helsingfors Finland

4-4

2006-11-11 Helsingfors Tjeckien

9-5

2006-11-10 Helsingfors Schweiz

10-2

     

 

2005/06 Matchfakta>    
2006-05-28 Stockholm (VM, final) Finland

7-6, e förl

2006-05-27 Stockholm (VM, semi) Tjeckien

4-2

2006-05-25 Malmö (VM) Schweiz

4-4

2006-05-24 Malmö (VM) Tyskland

15-1

2006-05-22 Helsingborg (VM) Norge

17-2

2006-05-21 Helsingborg (VM) Danmark

11-1

2006-04-22 Malmö Danmark

10-2

2006-02-11 Jönköping Tjeckien

11-4

2006-02-09 Jönköping Tjeckien

8-4

2005-12-06 Åbo Finland

2-6

2005-11-20 Ostrava Tjeckien

5-4

2005-11-19 Prag Tjeckien

9-2

2005-10-30 Seinäjoki Finland

5-7

2005-10-29 Seinäjoki Schweiz

8-2

       
2004/05 Matchfakta>    
2005-02-13 Göteborg Finland

4-6

2005-02-12 Varberg Schweiz

10-3

2005-02-11 Uddevalla Norge

13-1

2004-12-18 Stockholm  Finland

7-9

     

 

2003/04 Matchfakta>    
2004-05-23 Zürich (VM, final) Tjeckien

6-4

2004-05-22 Zürich (VM, semi) Finland

5-3

2004-05-20 Zürich (VM) Österrike

19-1

2004-05-19 Zürich (VM) Tyskland

25-0

2004-05-18 Zürich (VM) Norge

17-4

2004-05-17 Zürich (VM) Tjeckien

4-1

2004-02-07 Västerås Finland

6-6

2004-02-06 Helsingfors Finland

4-2

2003-11-08 Jona Finland

4-3

2003-11-07 Jona Schweiz

6-4

2003-09-13 Helsingfors  Finland

4-5

     

 

2002/03 Matchfakta>    
2003-04-27 Malmö Finland

3-6

2003-04-26 Helsingborg Schweiz

6-6

2003-04-25 Malmö Norge

7-3

2002-11-09 Falun Schweiz

8-2

2002-11-08 Falun Schweiz

7-4

2002-09-07 Uppsala  Finland

4-3

     

 

2001/02 Matchfakta>  

 

2002-05-25 Helsingfors (VM, final) Finland

6-4

2002-05-24 Helsingfors (VM, semi) Tjeckien

7-1

2002-05-23 Helsingfors (VM, kvart) Lettland

16-0

2002-05-20 Helsingfors (VM) Tyskland

18-1

2002-05-19 Helsingfors (VM) Norge

13-0

2002-05-18 Helsingfors (VM) Danmark

15-2

2002-02-10 Buchholz Uster Norge

12-1

2002-02-09 Buchholz Uster Tjeckien

8-0

2002-02-08 Zürich Schweiz

3-1

2002-01-17 Helsingfors Finland 

3-7

2001-11-11 Uppsala  Finland 

3-3

2001-11-09 Uppsala Schweiz 

9-2

2001-09-16 Tammerfors Finland 

5-3

     

 

2000/01 Matchfakta>    
2001-04-29 Malmö  Finland 

8-2

2001-04-28 Hässleholm  Norge 

5-1

2001-04-27 Helsingborg  Schweiz 

4-1

2001-02-10 Botkyrka  Finland 

5-1

2001-02-09 Helsingfors  Finland 

2-3

2000-11-12 Jyväskylä  Finland 

10-3

2000-11-11 Jyväskylä  Finland 

5-4

2000-09-09 Solna  Finland 

3-1

     

 

1999/2000 Matchfakta>    
2000-05-21 Oslo (VM, final)  Finland 

5-3

2000-05-20 Oslo (VM, semi)  Schweiz 

8-2

2000-05-18 Sarpsborg (VM)  Lettland 

5-2

2000-05-16 Sarpsborg (VM)  Norge 

10-1

2000-05-14 Sarpsborg (VM)  Danmark 

3-2

2000-02-12 Åbo  Finland 

4-6

2000-02-11 Stockholm  Finland 

3-0

1999-11-14 Lahtis, Finland  Finland 

4-4

1999-11-13 Lahtis, Finland  Schweiz 

8-3

1999-09-11 Helsingfors  Finland 

0-4

     

 

1998/99 Matchfakta>    
1999-04-25 Linköping  Finland 

2-1

1999-04-24 Jönköping  Schweiz 

5-2

1999-04-23 Motala  Norge 

4-4

1998-11-07 Fredrikstad  Norge 

13-2

1998-11-06 Drammen  Norge 

2-1

     

 

1997/98 Matchfakta>    
1998-05-30 Prag (VM, final)  Schweiz 

10-3

1998-05-29 Prag (VM, semi)  Danmark 

11-2

1998-05-27 Brno (VM)  Tjeckien 

12-0

1998-05-26 Brno (VM)  Tyskland 

14-0

1998-05-25 Brno (VM)  Schweiz 

9-0

1998-03-08 Västerås  Norge 

8-3

1998-03-07 Finspång  Tjeckien 

6-1

1998-01-31 Uleåborg  Finland 

3-7

1998-01-30 Uleåborg  Finland 

7-2

1997-11-08 Adliswil  Finland 

4-2

1997-11-07 Zürich  Schweiz 

5-4

1997-08-17 Lahtis (World Games)  Finland 

4-3

1997-08-16 Lahtis (World Games)  Lettland 

25-2

1997-08-15 Lahtis (World Games)  Finland 

7-5

1997-08-14 Lahtis (World Games)  Schweiz 

5-0

     

 

1996/97 Matchfakta>    
1997-04-26 Köpenhamn (PR-turné)  Danmark 

12-2

1997-04-25 Schlotheim (PR-turné)  Schweiz 

3-1

1997-04-24 Leipzig (PR-turné)  Tyskland 

16-0

1997-04-23 Prag (PR-turné)  Tjeckien 

9-1

1997-02-01 Västerås  Finland 

2-1

1997-01-31 Solna  Finland 

0-2

1996-11-09 Chur  Schweiz 

8-1

1996-11-08 Bern  Schweiz 

3-2

1996-09-07 Borås  Norge 

10-0

1996-09-06 Göteborg  Norge 

11-1

     

 

1995/96 Matchfakta>    
1996-05-18 Stockholm (VM, final)  Finland 

5-0

1996-05-17 Stockholm (VM, semi)  Tjeckien 

13-0

1996-05-15 Skellefteå (VM) Danmark 

12-0

1996-05-14 Skellefteå (VM) Lettland 

18-1

1996-05-13 Skellefteå (VM) Schweiz 

9-0

1996-05-12 Skellefteå (VM) Estland 

17-0

1996-05-11 Skellefteå (VM) Norge 

9-2

1996-02-10 Uppsala  Tjeckien 

13-3

1996-02-09 Uppsala  Tjeckien 

15-0

1995-11-11 Helsingfors  Finland 

3-1

1995-11-10 Helsingfors  Schweiz 

2-1

1995-09-09 Fredrikstad  Norge 

10-1

1995-09-08 Oslo  Norge 

12-3

     

 

1994/95 Matchfakta>    
1995-05-20 Zürich (EM, final)  Finland 

2-3 e. str.

1995-05-19 Adliswil (EM, semi)  Ryssland 

12-0

1995-05-18 Wettingen (EM)  Estland 

19-0

1995-05-17 Aarau (EM)  Schweiz 

4-0

1995-05-16 Wettingen (EM)  Ungern 

10-1

1995-05-15 Sursee (EM)  Tjeckien 

3-0

1995-05-14 Jona (EM)  Tyskland 

18-0

1995-03-11 Borlänge  Ryssland 

19-2

1995-03-10 Borlänge  Ryssland 

17-1

1994-11-12 Gümligen Finland 

6-1

1994-11-11 Zürich  Schweiz 

3-0

     

 

1993/94 Matchfakta>    
1994-05-14 Helsingfors (EM, final)  Finland 

4-1

1994-05-13 Helsingfors (EM, semi)  Schweiz 

7-2

1994-05-12 Helsingfors (EM)  Finland 

4-5

1994-05-10 Helsingfors (EM)  Danmark 

24-2

1994-05-09 Helsingfors (EM)  Ryssland 

14-1

1993-11-12 Solna  Schweiz 

3-3

1993-11-11 Solna  Finland 

6-3

1993-09-12 Helsingfors  Finland 

3-1

1993-09-11 Helsingfors  Finland 

4-2

     

 

1992/93 Matchfakta>    
1993-05-09 Örebro  Norge 

7-2

1993-05-08 Örebro  Norge 

5-0

1992-09-12 Chur  Schweiz 

3-3

1992-09-10 Aarau  Schweiz 

7-7

     

 

1991/92 Matchfakta>    
1991-11-09 Trelleborg  Finland 

10-4

1991-11-07 Trelleborg  Schweiz 

6-2

     

 

1990/91 Matchfakta>    
1991-03-22 Gümligen  Finland 

3-2

1991-03-21 Chur  Schweiz 

3-1

       
1989/90 Matchfakta>    
1990-03-10 Mölndal  Schweiz 

9-3

1990-03-08 Mariestad  Schweiz 

18-1

1989-12-03 Skärholmen  Finland 

12-1

1989-12-02 Uppsala Finland 

10-2

     

 

1988/89 Matchfakta>    
1989-03-10 Gümligen Schweiz 

5-1

1989-03-09 Chur  Finland 

9-2

1988-12-11 Helsingfors  Finland 

9-5

1988-12-10 Helsingfors  Finland 

4-3

1988-11-26 Jönköping Finland 

7-5

       
1987/88 Matchfakta>    
1988-01-30 Huskvarna  Schweiz 

13-2

1988-01-28 Örebro  Schweiz 

8-1

1987-11-22 Solna  Finland 

8-3

1987-11-21 Västerås  Finland 

2-1

     

 

1986/87 Matchfakta>    
1987-02-14 Zürich  Schweiz 

8-4

1986-10-26 Mariehamn Finland 

2-3

1986-10-25 Mariehamn Finland 

4-1

       
1985/86 Matchfakta>    
1985-09-29 Jakobsberg  Finland 

5-1

1985-09-28 Sollentuna  Finland 

13-1