VM 2003 i Schweiz

Damer
18-25 maj 2003
Bern, Gümligen och Wünnewil

 

Semifinaler
Norge-Schweiz 3-7
Finland-Sverige 4-5

Final
Sverige-Schweiz 8-1

Poängliga
Johanna Ekeroth, SWE 9 (8+1)
Anne Soumalainen, FIN 9 (8+1)
Jonna Kettunen, FIN 8 (8+0)
Lidia Aleksandrova, RUS 8 (5+3)
Hermine Dahlerus, SWE 7 (4+3)
Petra Mäntynen, FIN 7 (0+7)

All star team

Målvakt
Kari Hånsnar Rinne, NOR

Backar
Simone Berner, SUI
Jenny Magnusson, SWE

Forwards
Marisa Mazzarelli, SUI
Hermine Dahlerus, SWE
Suvi Saukko, FIN




Placeringar

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11. DEN, 12. ITA,
13. SIN, 14. USA,
15. AUT, 16. AUS,
17. HUN, 18. MAL
 

 

       SVERIGES TRUPP

29

 

Malena Helmersson

Karlstad IBF

5

0

0

0

2

 

30

 

Sofia Pettersson

Södertälje IBK

4

0

1

1

0

 

50

 

Katja Hinders

IBF Falun

1

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Jessica Holmgren

Pixbo Wallenstam IBK

5

4

0

4

2

 

6

 

Anna Wretman

Örnsköldsviks SK

5

1

0

1

0

 

10

 

Katarina Tuominen

Rönnby IBK

1

1

1

2

0

 

13

 

Jenny Magnusson

IBF Falun

5

0

6

6

4

 

16

 

Jenny Viklund

Boliden/Rönnskär IBK

5

1

1

2

0

 

17

 

Sara Bergström

Halmstad IBK

5

2

2

4

2

 

18

 

Anna Larsson

Örnsköldsviks SK

5

0

1

1

2

 

84

 

Maria Andersson

Södertälje IBK

1

1

0

1

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Minna Heponiemi

Södertälje IBK

5

2

2

4

0

 

9

 

Sara Kristoffersson

Karlstad IBF

5

1

3

4

4

 

12

 

Belinda Holmqvist

Södertälje IBK

5

0

1

1

0

 

14

 

Camilla Granelid

IBF Falun

5

3

2

5

0

 

15

 

Johanna Ekeroth

IBK Lockerud

4

8

1

9

0

 

19

 

Maria Söderström

IBF Falun

5

2

3

5

0

 

20

 

Susanna Tuominen

Rönnby IBK

5

3

2

5

0

 

21

 

Helena Lindberg

Balrog IK

5

2

1

3

2

 

22

 

Karolina Widar

Rönnby IBK

5

2

4

6

0

 

24

 

Hermine Dahlerus

Balrog IK

4

4

3

7

0

 

26

 

Anna Gustafsson

IBK Boden

5

3

0

3

2

 

79

 

Frida Lindberg

Boliden/Rönnskär IBK

5

2

1

3

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristina Landgren, förbundskapten 

 

 

 

 

 

 

 

 

Åsa Karlsson, assisterande förbundskapten 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kevin Arvini, sjukgymnast 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johan Fredriksson, koordinator 

 

 

 

 

 

 

 

 

Susanne Johansson, materialförvaltare 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karin Solberg Svanholm, koordinator 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helen Wårell, överledare 

 

 

 

 

 

 

 




Klicka på bilden för att förstora den Foto: Bildbyrån.


SVERIGES MATCHER

19 maj, Gümligen
Sverige - Norge 1-2 (0-0, 1-0, 0-2)
Andra perioden: 1-0 (3.17) Jessica Holmgren (Minna Heponiemi).
Tredje perioden: 1-1 (3.51) Linda Kristiansen (Birgitte Lersbryggen), 1-2 (7.25) Astrid Björnebekk.
Utvisningar; Sverige: 2x2 min. Norge: 1x2 min.
Domare: Claudia Widler och Andrea Widler, Schweiz.
Publik: 730.
Sveriges lag: Jessica Holmgren, Anna Wretman, Minna Heponiemi, Sara Kristoffersson, Belinda Holmqvist, Jenny Magnusson, Camilla Granelid, Johanna Ekeroth, Jenny Viklund, Sara Bergström, Anna Larsson, Maria Söderström, Susanna Tuominen, Helena Lindberg, Karolina Widar, Hermine Dahlérus, Anna Gustafsson, Malena Helmersson, Sofia Pettersson, Frida Lindberg.

20 maj, Gümligen
Sverige - Lettland 14-1 (4-0, 6-0, 4-1)
Första perioden: 1-0 (4.41) Anna Wretman (Sara Kristoffersson), 2-0 (5.46) Johanna Ekeroth (Camilla Granelid), 3-0 (7.47) Helena Lindberg (Maria Söderström), 4-0 (11.59) Hermine Dahlerus (Sara Bergström).
Andra perioden: 5-0 (0.46) Johanna Ekeroth (Jenny Magnusson), 6-0 (3.57) Karolina Widar, 7-0 (5.11) Maria Söderström (Jenny Magnusson), 8-0 (7.36) Camilla Granelid (Johanna Ekeroth), 9-0 (9.00) Johanna Ekeroth, 10-0 (16.38) Jessica Holmgren (Jenny Viklund).
Tredje perioden: 11-0 (3.22) Jessica Holmgren, 12-0 (10.00) Sara Bergström, 13-0 (14.04) Susanna Tuominen (Anna Larsson), 14-0 (14.55) Sara Bergström (Hermine Dahlerus), 14-1 (17.27) Anete Seina (Baiba Jurusa).
Utvisningar; Sverige: 2x2 min. Lettland: 7x2 min.
Domare: Minna Kärkkäinen och Mervi Flinkman, Finland.
Publik: 450.
Sveriges lag: Jessica Holmgren, Anna Wretman, Minna Heponiemi, Sara Kristoffersson, Belinda Holmqvist, Jenny Magnusson, Camilla Granelid, Johanna Ekeroth, Jenny Viklund, Sara Bergström, Anna Larsson, Maria Söderström, Susanna Tuominen, Helena Lindberg, Karolina Widar, Hermine Dahlérus, Anna Gustafsson, Malena Helmersson, Sofia Pettersson, Frida Lindberg.


21 maj, Wünnewil
Tyskland - Sverige 3-14 (0-5, 2-5, 1-4)
Första perioden: 0-1 (0.13), Anna Gustafsson (Helena Lindberg), 0-2 (4.28) Frida Lindberg (Sara Kristoffersson), 0-3 (12.16) Sara Bergström (Karolina Widar), 0-4 (12.45) Maria Andersson (Sara Kristoffersson), 0-5 (18.15) Helena Lindberg (Katarina Tuominen).
Andra perioden: 0-6 (2.29) Minna Heponiemi (Karolina Widar), 0-7 (11.36) Katarina Tuominen (Frida Lindberg), 1-7 (15.27) Hilke Grosse (Petra Sprenger), 1-8 (15.44) Minna Heponiemi (Belinda Holmqvist), 1-9 (16.44) Sara Kristoffersson (Susanna Tuominen), 1-10 (16.53) Anna Gustafsson (Maria Söderström), 2-10 (18.30) Antje Schmidt (Nina Kamprad).
Tredje perioden: 3-10 (2.13) Sandra Dicksen (Juliane Laws), 3-11 (5.58) Camilla Granelid (Jenny Magnusson), 3-12 (12.32) Susanna Tuominen (Jenny Magnusson), 3-13 (12.47) Anna Gustafsson (Minna Heponiemi), 3-14 (18.04) Frida Lindberg (Susanna Tuominen).
Utvisningar; Tyskland: 3x2 min. Sverige: 2x2 min.
Domare: Claudia Widler och Andrea Wilder, Schweiz.
Publik: 711.
Sveriges lag: Jessica Holmgren, Anna Wretman, Minna Heponiemi, Sara Kristoffersson, Katarina Tuominen, Belinda Holmqvist, Jenny Magnusson, Camilla Granelid, Jenny Viklund, Sara Bergström, Anna Larsson, Maria Söderström, Susanna Tuominen, Helena Lindberg, Karolina Widar, Anna Gustafsson, Malena Helmersson, Katja Hinders, Frida Lindberg, Maria Andersson.


23 maj, Bern
Semifinal
Finland - Sverige 4-5 (3-0, 1-2, 0-3)
Första perioden: 1-0 (7.41) Anne Suomalainen (Laura Ristimäki), 2-0 (8.53) Katrina Saarinen, 3-0 (12.45) Jonna Kettunen (Petra Mäntynen).
Andra perioden: 4-0 (4.21) Satu Somilcher, 4-1 (8.37) Hermine Dahlerus (Karolina Widar), 4-2 (18.42) Maria Söderström (Jenny Magnusson).
Tredje perioden: 4-3 (6.32) Camilla Granelid, 4-4 (7.31) Karolina Widar (Sara Bergström), 4-5 (12.12) Hermine Dahlerus (Jenny Magnusson).
Utvisningar; Finland: 2x2 min. Sverige: 3x2 min.
Domare: Kim Jörstad och Rune Ali Zouhar, Norge.
Publik: 850.
Sveriges lag:, Jessica Holmgren, Anna Wretman, Minna Heponiemi, Sara Kristoffersson, Belinda Holmqvist, Jenny Magnusson, Camilla Granelid, Johanna Ekeroth, Jenny Viklund, Sara Bergström, Anna Larsson, Maria Söderström, Susanna Tuominen, Helena Lindberg, Karolina Widar, Hermine Dahlerus, Anna Gustafsson, Malena Helmersson, Sofia Pettersson, Frida Lindberg.


24 maj, Bern
Final
Schweiz - Sverige 1-8 (1-5, 0-2, 0-1)
Första perioden: 0-1 (2.36) Johanna Ekeroth (Sofia Pettersson), 0-2 (5.12) Hermine Dahlerus (Maria Söderström), 1-2 (5.33) Petra Kundert (Natalie Stadelmann), 1-3 (6.26) Johanna Ekeroth (Camilla Granelid), 1-4 (12.26) Johanna Ekeroth, 1-5 (18.04) Johanna Ekeroth (Hermine Dahlerus).
Andra perioden: 1-6 (4.29) Susanna Tuominen (Karolina Widar), 1-7 (5.02) Jessica Holmgren.
Tredje perioden: 1-8 (16.16) Johanna Ekeroth (Hermine Dahlerus).
Utvisningar; Schweiz: 2x2 min. Sverige: 1x2 min.
Domare: Minna Kärkkäinen och Mervi Flinkmann, Finland.
Publik: 2 800.
Sveriges lag: Jessica Holmgren, Anna Wretman, Minna Heponiemi, Sara Kristoffersson, Belinda Holmqvist, Jenny Magnusson, Camilla Granelid, Johanna Ekeroth, Jenny Viklund, Sara Bergström, Anna Larsson, Maria Söderström, Susanna Tuominen, Helena Lindberg, Karolina Widar, Hermine Dahlerus, Anna Gustafsson, Malena Helmersson, Sofia Pettersson, Frida Lindberg.

 


 


Kontaktperson: Klas Pettersson