VM 2001 i Lettland

 

Damer
20-27 maj 2001
Riga

 

Semifinaler
Sverige-Norge 4-3
Finland-Schweiz 3-2

Final
Finland-Sverige 2-0

Poängliga
B Lersbryggen, NOR 13 (7+6)
Anna Gustafsson, SWE 9 (6+3)
Hermine Dahlerus, SWE 7 (6+1)
Jonna Kettunen, FIN 7 (5+2)
Susann Simolin, FIN 7 (3+4)
Mirca Anderegg, SUI 6 (3+3)
Lena Birath, SWE 6 (1+5)

All star team

Målvakt
Rudite Danovska, LAT

Backar
Paula Jouhten, FIN
Jenny Wiklund, SWE

Forwards
Brigitte Lersbryggen, NOR
Hermine Dahlerus, SWE
Anna Gustafsson, SWE


Placeringar

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11. SIN, 12. POL, 13. JPN, 14. AUS,
15. HUN, 16. GBR

 

       SVERIGES TRUPP

29

 

Malena Helmersson

IBF NB 87

4

0

0

0

0

 

30

 

Sofia Pettersson

Rönnby IBK

1

0

0

0

0

 

31

 

Therese Lyrholt

Öbo Örebro IBK

5

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Lena Birath

IBF Falun

5

1

5

6

2

 

3

 

Helen Nilsson

Balrog IK

5

0

0

0

0

 

5

 

Jessica Holmgren

Pixbo Wallenstam IBK

5

1

1

2

0

 

7

 

Jenny Viklund

Boliden IB

4

0

0

0

0

 

10

 

Katarina Tuominen

Rönnby IBK

5

0

0

0

0

 

18

 

Anna Larsson

Örnsköldsviks SK

5

0

1

1

0

 

22

 

Hanna Danielsson

Iksu

3

1

1

2

0

 

23

 

Åsa Nordström

IBK Boden

3

0

0

0

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Hanna Lundström

IBF NB 87

5

2

0

2

0

 

9

 

Johanna Jacobsson-Åhl

IBK Boden

5

3

1

4

0

 

11

 

Camilla Granelid

IBF Falun

5

3

2

5

0

 

12

 

Belinda Holmqvist

Södertälje IBK

5

2

1

3

0

 

14

 

Karolina Widar

Rönnby IBK

4

1

0

1

0

 

15

 

Therese Andihn

Pixbo Wallenstam IBK

1

0

2

2

0

 

17

 

Maria Boänges

Rönnby IBK

5

2

1

3

0

 

20

 

Susanna Tuominen

Rönnby IBK

5

1

1

2

0

 

24

 

Hermine Dahlerus

Balrog IK

5

6

1

7

0

 

26

 

Anna Gustafsson

IBK Boden

5

6

3

9

0

 

27

 

Frida Lindberg

Boliden IB

5

1

2

3

0

 

28

 

Sandra Persson

Öbo Örebro IBK

5

3

1

4

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Persson, förbundskapten 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klas Persson, assisterande förbundskapten 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pernilla Gunnskog, assisterande coach 

 

 

 

 

 

 

 

 

Håkan Wåhlander, läkare 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kevin Arvini, sjukgymnast 

 

 

 

 

 

 

 

 

Camilla Weslien, materialförvaltare

 

 

 

 

 

 

 

 

Helén Wårell, överledare
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
SVERIGES MATCHER

21 maj, Riga
Schweiz-Sverige 1-2 (1-1, 0-0, 0-1)
Första perioden: 1-0 (0.11) Dominque Ammann (Natalie Stadelmann), 1-1 (7.54) Lena Birath (Frida Lindberg).
Tredje perioden: 1-2 (7.15) Karolina Widar (Hermine Dahlerus).
Utvisningar; Schweiz: 1x2 min Sverige: 1x2 min.
Domare: Jan Kankovsky och Marek Fanta, Tjeckien.
Publik: 495.
Sveriges lag: Lena Birath, Helen Nilsson, Jessica Holmgren, Jenny Viklund, Hanna Lundström, Johanna Jacobsson-Åhl, Katarina Tuominen, Camilla Granelid, Belinda Holmqvist, Karolina Widar, Maria Boänges, Anna Larsson, Susanna Tuominen, Åsa Nordström, Hermine Dahlerus, Anna Gustafsson, Frida Lindberg, Sandra Persson, Malena Helmersson, Therese Lyrholt.


22 maj, Riga
Sverige-Lettland 9-0 (1-0, 4-0, 4-0)
Första perioden: 1-0 (3.57) Maria Boänges.
Andra perioden: 2-0 (3.04) Johanna Jacobsson-Åhl, 3-0 (8.48) Johanna Jacobsson-Åhl (Jessica Holmgren), 4-0 (14.10) Maria Boänges (Sandra Persson), 5-0 (17.17) Sandra Persson.
Tredje perioden: 6-0 (7.06) Hermine Dahlerus, 7-0 (8.04) Johanna Jacobsson-Åhl (Anna Larsson), 8-0 (10.25) Hermine Dahlerus (Lena Birath), 9-0 (12.34) Sandra Persson (Frida Lindberg).
Utvisningar; Sverige: 2x2 min Lettland: 5x2 min.
Domare: Per Christian Westreng och Pål Espen Groth, Norge.
Publik: 356.
Sveriges lag: Lena Birath, Helen Nilsson, Jessica Holmgren, Jenny Viklund, Hanna Lundström, Johanna Jacobsson-Åhl, Katarina Tuominen, Camilla Granelid, Belinda Holmqvist, Karolina Widar, Maria Boänges, Anna Larsson, Susanna Tuominen, Åsa Nordström, Hermine Dahlerus, Anna Gustafsson, Frida Lindberg, Sandra Persson, Malena Helmersson, Therese Lyrholt.


24 maj, Riga
Tyskland-Sverige 1-19 (0-6, 1-8, 0-5)
Första perioden: 0-1 (1.46) Hanna Lundström (Belinda Holmqvist), 0-2 (2.24) Camilla Granelid (Lena Birath), 0-3 (5.22) Camilla Granelid (Anna Gustafsson), 0-4 (14.29) Anna Gustafsson, 0-5 (15.56) Belinda Holmqvist (Hanna Danielsson), 0-6 (19.43) Anna Gustafsson.
Andra perioden: 0-7 (0.31) Anna Gutafsson, 0-8 (2.35) Camilla Granelid (Lena Birath), 1-8 (4.09) Nina Kamprad (Olivia Büenet), 1-9 (10.20) Belinda Holmqvist (Johanna Jacobsson-Åhl), 1-10 (11.01) Hermine Dahlerus (Anna Gustafsson), 1-11 (11.19) Jessica Holmgren, 1-12 (12.25) Hermine Dahlerus (Lena Birath), 1-13 (14.25) Hermine Dahlerus (Camilla Granelid), 1-14 (19.47) Helen Nilsson.
Tredje perioden: 1-15 (1.17) Anna Gustafsson, 1-16 (3.32) Anna Gustafsson (Maria Boänges), 1-17 (4.18) Sandra Persson (Anna Gustafsson), 1-18 (7.36) Hanna Danielsson (Therese Andihn), 1-19 (15.10) Hanna Lundström (Therese Andihn).
Utvisningar; Tyskland: - Sverige: 2x2 min.
Domare: Jan Kankovksy och Marek Fanta, Tjeckien.
Publik: 270.
Sveriges lag: Lena Birath, Helen Nilsson, Jessica Holmgren, Hanna Lundström, Johanna Jacobsson-Åhl, Katarina Tuominen, Camilla Granelid, Belinda Holmqvist, Therese Andihn, Maria Boänges, Anna Larsson, Susanna Tuominen, Hanna Danielsson, Åsa Nordström, Hermine Dahlerus, Anna Gustafsson, Frida Lindberg, Sandra Persson, Sofia Pettersson, Therese Lyrholt.


26 maj, Riga
Semifinal
Sverige - Norge 4-3 (2-1, 0-0, 2-2)
Första perioden: 1-0 (3.27) Hermine Dahlerus (Camilla Granelid), 1-1 (11.41) Cecilie Eckbo (Monika Larsen), 2-1 (16.25) Susanna Tuominen (Lena Birath).
Tredje perioden: 3-1 (3.05) Anna Gustafsson, 4-1 (18.40) Frida Lindberg (Susanna Tuominen), 4-2 (18.52) Beate Olsen (Birgitte Lersbryggen), 4-3 (19.26) Birgitte Lersbryggen (Monika Larsen).
Utvisningar; Sverige: - Norge: 3x2 min.
Domare: Jan Kankovksy och Marek Fanta, Tjeckien.
Publik: 489.
Sveriges lag: Lena Birath, Helen Nilsson, Jessica Holmgren, Jenny Viklund, Hanna Lundström, Johanna Jacobsson-Åhl, Katarina Tuominen, Camilla Granelid, Belinda Holmqvist, Karolina Widar, Maria Boänges, Anna Larsson, Susanna Tuominen, Hanna Danielsson, Hermine Dahlerus, Anna Gustafsson, Frida Lindberg, Sandra Persson, Malena Helmersson, Therese Lyrholt.


27 maj, Riga
Final
Finland - Sverige 2-0 (0-0, 1-0, 1-0)
Andra perioden: 1-0 (8.35) Satu Schilcher.
Tredje perioden: 2-0 (5.27) Petra Mäntynen (Katriina Saarinen).
Utvisningar; Finland: 1x2 min Sverige: 2x2 min.
Domare: Marcel Baumgartner och Jürg Baumgartner, Schweiz.
Publik: 943.
Sveriges lag: Lena Birath, Helen Nilsson, Jessica Holmgren, Jenny Viklund, Hanna Lundström, Johanna Jacobsson-Åhl, Katarina Tuominen, Camilla Granelid, Belinda Holmqvist, Karolina Widar, Maria Boänges, Anna Larsson, Susanna Tuominen, Hanna Danielsson, Hermine Dahlerus, Anna Gustafsson, Frida Lindberg, Sandra Persson, Malena Helmersson, Therese Lyrholt.


 


Kontaktperson: Klas Pettersson