2000/01


000909,
Solna (Finnkampen)
Sverige-Finland 1-4 (0-2,0-0,1-2)
 
Första perioden: 0-1 (7.24) Paula Jouthen, 0-2 (11.23) Petra Mäntynen (Susann Simolin).
Tredje perioden: 0-3 (6.12) Sofia Sandqvist, 1-3 (6.46) Camilla Granelid (Jenny Viklund), 1-4 (12.05) Sini Vartiainen (Hanna Palomäki).
Utvisningar; Sverige: - Finland: 3x2 min.
Domare: Kim Jörstad och Rune Ali Zouhar, Norge.
Publik: 727


Sveriges lag:

   
1. Sofia Pettersson (MV)
  2. Lena Birath
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Minna Heponiemi
13. Jenny Magnusson
16. Helena Lindberg
17. Maria Boänges
19. Angela Bengtsson
20. Susanna Tuominen
22. Hanna Danielsson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
31. Therese Lyrholt (MV)

001110, Chur (Founders Cup)
Schweiz-Sverige 2-2 (1-0,0-2,1-0)
 

Första perioden: 1-0 (1.06) Mirca Anderegg.
Andra perioden: 1-1 (0.34) Lena Birath (Frida Lindberg), 1-2 (4.07) Sandra Persson (Frida Lindberg).
Tredje perioden: 2-2 (7.28) Dominique Ammann.
Utvisningar; Schweiz: 2x2 min Sverige: 1x2 min.
Domare: Per Christian Westreng och Pål Espen Groth, Norge.
Publik: 640


Sveriges lag:

  2. Lena Birath
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
16. Helena Lindberg
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
19. Angela Bengtsson
20. Susanna Tuominen
22. Hanna Danielsson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
29. Malena Helmersson (MV)
31. Therese Lyrholt (MV)

001111, Jona (Founders Cup)
Sverige-Finland 5-4 (1-2,1-0,3-2)
 

Första perioden: 0-1 (1.34) Jonna Kettunen (Paula Jouhten), 0-2 (5.25) Arja Joutsen (Tanja Pääkkönen), 1-2 (18.33) Anna Gustafsson (Camilla Granelid).
Andra perioden: 2-2 (13.37) Sandra Persson (Helen Nilsson).
Tredje perioden: 3-2 (5.55) Frida Lindberg (Sandra Persson), 3-3 (7.27) Katriina Saarinen (Petra Mäntynen), 4-3 (8.03) Frida Lindberg (Sandra Persson), 5-3 (8.36) Camilla Granelid (Maria Boänges), 5-4 (19.27) Tanja Pääkkönen (Petra Mäntynen).
Utvisningar; Sverige: 4x2 min Finland: 2x2 min.
Domare: Jürg Baumgartner och Marcel Baumgartner, Schweiz.
Publik: 350


Sveriges lag:

  1. Sofia Pettersson (MV)
  2. Lena Birath
  3. Helen Nilsson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
16. Helena Lindberg
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
19. Angela Bengtsson
20. Susanna Tuominen
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
29. Malena Helmersson (MV)

010309, Mora
Sverige-Norge 5-1 (1-0,2-0,2-1)
 

Första perioden: 1-0 (16.11) Jenny Viklund (Hermine Dahlerus).
Andra perioden: 2-0 (0.17) Lena Birath (Anna Gustafsson), 3-0 (2.08) Lena Birath.
Tredje perioden: 3-1 (9.46) Cecilie Gukbo (Ellen Rogn), 4-1 (19.13) Karolina Widar (Johanna Jacobsson-Åhl), 5-1 (19.53) Sandra Persson (Hanna Danielsson).
Utvisningar; Sverige: 2x2 min Norge: 2x2 min.
Domare: Marco Matinvesi och Oskari Saari, Finland.
Publik: 398


Sveriges lag:

  2. Lena Birath
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Belinda Holmqvist
14. Karolina Widar
15. Therese Andihn
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
22. Hanna Danielsson
23. Åsa Nordström
24. Hermine Dahlerus
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
29. Malena Helmersson (MV)
31. Therese Lyrholt (MV)

010310, Falun
Sverige-Norge 6-2 (2-1,4-1,0-0)
 

Första perioden: 1-0 (1.11) Frida Lindberg (Maria Boänges), 1-1 (3.07) Birgitte Lersbryggen (Linda Beate Andersen), 2-1 (5.10) Johanna Jacobsson-Åhl (Helen Nilsson).
Andra perioden: 3-1 (3.27) Frida Lindberg (Sandra Persson), 4-1 (4.42) Helena Lundqvist (Anna Gustafsson), 4-2 (5.55) Birgitte Lersbryggen (Inger Lise Fagernes), 5-2 (10.03) Anna Gustafsson (Camilla Granelid), 6-2 (17.23) Johanna Jacobsson-Åhl (Hanna Lundström).
Utvisningar; Sverige: 1x2 min Norge: 4x2 min.
Domare: Marco Matinvesi och Oskari Saari, Finland.
Publik: 725


Sveriges lag:

  
1. Sofia Pettersson (MV)
  2. Lena Birath
  3. Helen Nilsson
  5. Jessica Holmgren
  6. Helena Lundqvist
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
11. Camilla Granelid
14. Karolina Widar
15. Therese Andihn
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
22. Hanna Danielsson
23. Åsa Nordström
24. Hermine Dahlerus
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
31. Therese Lyrholt (MV)
  

010428, Mölndal
Sverige-Tjeckien 8-1 (5-0,0-1,3-0)
 

Första perioden: 1-0 (6.09) Anna Gustafsson (Lena Birath), 2-0 (11.35) Lena Birath (Hermine Dahlerus), 3-0 (12.12) Sandra Persson (Maria Boänges), 4-0 (16.43) Susanna Tuominen (Anna Larsson), 5-0 (18.40) Jessica Holmgren (Maria Boänges).
Andra perioden: 5-1 (1.26) Eva Klusajkova (Martina Purzova).
Tredje perioden: 6-1 (14.40) Helen Nilsson (Hanna Lundström), 7-1 (18.56) Johanna Jacobsson-Åhl (Susanna Tuominen), 8-1 (19.59) Hermine Dahlerus (Camilla Granelid).
Utvisningar; Sverige: 2x2 min Tjeckien: -
Domare: Kim Jörstad och Rune Ali Zouhar, Norge.
Publik: 150


Sveriges lag:

  2. Lena Birath
  3. Helen Nilsson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Belinda Holmqvist
14. Karolina Widar
15. Therese Andihn
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
20. Susanna Tuominen
22. Hanna Danielsson
23. Åsa Nordström
24. Hermine Dahlerus
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
29. Malena Helmersson (MV)
30. Sofia Pettersson (MV)

010521, Riga (VM)

Schweiz-Sverige 1-2 (1-1,0-0,0-1) 

Första perioden: 1-0 (0.11) Dominque Ammann (Natalie Stadelmann), 1-1 (7.54) Lena Birath (Frida Lindberg).
Tredje perioden: 1-2 (7.15) Karolina Widar (Hermine Dahlerus).
Utvisningar; Schweiz: 1x2 min Sverige: 1x2 min.
Domare: Jan Kankovsky och Marek Fanta, Tjeckien.
Publik: 495


Sveriges lag:

  2. Lena Birath
  3. Helen Nilsson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Belinda Holmqvist
14. Karolina Widar
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
20. Susanna Tuominen
23. Åsa Nordström
24. Hermine Dahlerus
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
29. Malena Helmersson (MV)
31. Therese Lyrholt (MV)

010522, Riga (VM)
Sverige-Lettland
9-0 (1-0,4-0,4-0)
 

Första perioden: 1-0 (3.57) Maria Boänges.
Andra perioden: 2-0 (3.04) Johanna Jacobsson-Åhl, 3-0 (8.48) Johanna Jacobsson-Åhl (Jessica Holmgren), 4-0 (14.10) Maria Boänges (Sandra Persson), 5-0 (17.17) Sandra Persson.
Tredje perioden: 6-0 (7.06) Hermine Dahlerus, 7-0 (8.04) Johanna Jacobsson-Åhl (Anna Larsson), 8-0 (10.25) Hermine Dahlerus (Lena Birath), 9-0 (12.34) Sandra Persson (Frida Lindberg).
Utvisningar; Sverige: 2x2 min Lettland: 5x2 min.
Domare:Per Christian Westreng och Pål Espen Groth, Norge.
Publik: 356


Sveriges lag:

  2. Lena Birath
  3. Helen Nilsson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Belinda Holmqvist
14. Karolina Widar
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
20. Susanna Tuominen
23. Åsa Nordström
24. Hermine Dahlerus
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
29. Malena Helmersson (MV)
31. Therese Lyrholt (MV)

010524, Riga (VM)
Tyskland-Sverige
1-19 (0-6,1-8,0-5)
 

Första perioden: 0-1 (1.46) Hanna Lundström (Belinda Holmqvist), 0-2 (2.24) Camilla Granelid (Lena Birath), 0-3 (5.22) Camilla Granelid (Anna Gustafsson), 0-4 (14.29) Anna Gustafsson, 0-5 (15.56) Belinda Holmqvist (Hanna Danielsson), 0-6 (19.43) Anna Gustafsson.
Andra perioden: 0-7 (0.31) Anna Gutafsson, 0-8 (2.35) Camilla Granelid (Lena Birath), 1-8 (4.09) Nina Kamprad (Olivia Büenet), 1-9 (10.20) Belinda Holmqvist (Johanna Jacobsson-Åhl), 1-10 (11.01) Hermine Dahlerus (Anna Gustafsson), 1-11 (11.19) Jessica Holmgren, 1-12 (12.25) Hermine Dahlerus (Lena Birath), 1-13 (14.25) Hermine Dahlerus (Camilla Granelid), 1-14 (19.47) Helen Nilsson.
Tredje perioden: 1-15 (1.17) Anna Gustafsson, 1-16 (3.32) Anna Gustafsson (Maria Boänges), 1-17 (4.18) Sandra Persson (Anna Gustafsson), 1-18 (7.36) Hanna Danielsson (Therese Andihn), 1-19 (15.10) Hanna Lundström (Therese Andihn).
Utvisningar; Tyskland: -Sverige: 2x2 min.
Domare: Jan Kankovksy och Marek Fanta, Tjeckien.
Publik: 270


Sveriges lag:

  2. Lena Birath
  3. Helen Nilsson
  5. Jessica Holmgren
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Belinda Holmqvist
15. Therese Andihn
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
20. Susanna Tuominen
22. Hanna Danielsson
23. Åsa Nordström
24. Hermine Dahlerus
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
30. Sofia Pettersson (MV)
31. Therese Lyrholt (MV)

010526, Riga (VM)
Sverige - Norge 4-3 (2-1,0-0,2-2)
 

Första perioden: 1-0 (3.27) Hermine Dahlerus (Camilla Granelid), 1-1 (11.41) Cecilie Eckbo (Monika Larsen), 2-1 (16.25) Susanna Tuominen (Lena Birath).
Tredje perioden: 3-1 (3.05) Anna Gustafsson, 4-1 (18.40) Frida Lindberg (Susanna Tuominen), 4-2 (18.52) Beate Olsen (Birgitte Lersbryggen), 4-3 (19.26) Birgitte Lersbryggen (Monika Larsen).
Utvisningar; Sverige: -Norge: 3x2 min.
Domare: Jan Kankovksy och Marek Fanta, Tjeckien.
Publik: 489


Sveriges lag:

  2. Lena Birath
  3. Helen Nilsson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Belinda Holmqvist
14. Karolina Widar
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
20. Susanna Tuominen
22. Hanna Danielsson
24. Hermine Dahlerus
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
29. Malena Helmersson (MV)
31. Therese Lyrholt (MV)

010527, Riga (VM)
Finland - Sverige
2-0 (0-0,1-0,1-0)
 

Andra perioden: 1-0 (8.35) Satu Schilcher.
Tredje perioden: 2-0 (5.27) Petra Mäntynen (Katriina Saarinen).
Utvisningar; Finland: 1x2 min Sverige: 2x2 min.
Domare: Marcel Baumgartner och Jürg Baumgartner, Schweiz.
Publik: 943

Sveriges lag:

  2. Lena Birath
  3. Helen Nilsson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  8. Hanna Lundström
  9. Johanna Jacobsson-Åhl
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Belinda Holmqvist
14. Karolina Widar
17. Maria Boänges
18. Anna Larsson
20. Susanna Tuominen
22. Hanna Danielsson
24. Hermine Dahlerus
26. Anna Gustafsson
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson (K)
29. Malena Helmersson (MV)
31. Therese Lyrholt (MV)


Kontaktperson: Jan Lindberg