1998/99


981106,
Landskrona
Sverige-Schweiz 3-1 (0-0,2-1,1-0)
 
Andra perioden: 1-0 (2.26) Sandra Persson (Susanna Tuominen), 1-1 (11.50) Regula Kíndhauser (Margot Ulmer), 2-1 (17.51) Hermine Dahlerus.
Tredje perioden: 3-1 (3.55) Hermine Dahlerus.
Utvisningar; Sverige: 1x2 min. Schweiz: 1x2 min.
Domare: Tommi Riihimäki och Jukka Suominen, Finland.
Publik: 329


Sveriges lag:

   
1. Lena Schjölin (MV)
  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund
  4. Nina Klasson
  5. Linda Beronius
  9. Zandra Wall
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
13. Jenny Magnusson
14. Sara Wiksten (K)
17. Carina Rosell
18. Susanne Levin
20. Susanna Tuominen
22. Åsa Karlsson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Åsa Fredin
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson
31. Christel Eriksson (MV)

981108, Hässleholm
Finland-Sverige 1-3 (0-0,0-1,1-2)
 

Andra perioden: 0-1 (7.03) Hermine Dahlerus.
Tredje perioden: 0-2 (11.52) Camilla Granelid (Susanna Tuominen), 1-2 (14.21) Tanja Pääkkönen, 1-3 (20.00) Frida Lindberg.
Utvisningar; Finland: 2x2 min. Sverige: 2x2 min.
Domare: Robert Sebeta och Ivo Neuwirth, Tjeckien.
Publik: 543


Sveriges lag:

  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund
  4. Nina Klasson
  5. Linda Beronius
  7. Jenny Viklund
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
13. Jenny Magnusson
14. Sara Wiksten (K)
17. Carina Rosell
18. Susanne Levin
20. Susanna Tuominen
22. Åsa Karlsson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Åsa Fredin
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson
29. Malena Helmersson (MV)
31. Christel Eriksson (MV)

990212, Esbo
Finland-Sverige 3-5 (1-1,1-3,1-2)
 
Första perioden:
0-1 (1.29) Pernilla Gunnskog (Carina Rosell), 1-1 (19.32) Sofia Sandqvist.
Andra perioden: 1-2 (8.01) Carina Rosell (Pernilla Gunnskog), 2-2 (18.31) Tanja Pääkkönen (Sanna Lehtonen), 2-3 (19.28) Åsa Karlsson (Susanna Tuominen), 2-4 (19.38) Sandra Persson (Pernilla Gunnskog).
Tredje perioden: 2-5 (3.00) Helena Lindberg (Jenny Magnusson), 3-5 (Tanja Pääkkönen (Anne Averio).
Utvisningar; Finland: 1x2 min. Sverige: 1x2 min.
Domare: Petr Cerny och Jiri Janousek, Tjeckien.
Publik: 296


Sveriges lag:

  
1. Lena Schjölin (MV)
  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund (K)
  4. Nina Klasson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
13. Jenny Magnusson
16. Helena Lindberg
17. Carina Rosell
18. Susanne Levin
20. Susanna Tuominen
21. Jessica Renberg
22. Åsa Karlsson
23. Mari Magnusson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Åsa Fredin
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson
29. Malena Helmersson (MV)

990213, Vanda
Finland-Sverige 1-3 (1-1,0-0,0-2)
 

Första perioden: 1-0 (3.44) Anna-Maria Keränen (Arja Joutsen), 1-1 (4.42) Susanna Tuominen (Åsa Karlsson).
Tredje perioden: 1-2 (1.43) Åsa Karlsson (Susanna Tuominen), 1-3 (5.15) Susanne Levin (Jessica Renberg).
Utvisningar; Finland: 1x2 min. Sverige: 2x2 min.
Domare: Petr Cerny och Jiri Janousek, Tjeckien.
Publik: 270


Sveriges lag:

  
1. Lena Schjölin (MV)
  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund (K)
  4. Nina Klasson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
13. Jenny Magnusson
16. Helena Lindberg
17. Carina Rosell
18. Susanne Levin
20. Susanna Tuominen
21. Jessica Renberg
22. Åsa Karlsson
23. Mari Magnusson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Åsa Fredin
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson
29. Malena Helmersson (MV)

990305, Falun
Sverige-Norge 4-3 (2-2,1-0,1-1)
 

Första perioden: 1-0 (0.28) Hermine Dahlerus (Åsa Karlsson), 1-1 (13.26) Gine Moe (Ingrid Gigstad), 1-2 (17.57) Tina Holminsen, 2-2 (19.37) Åsa Karlsson (Hermine Dahlerus).
Andra perioden: 3-2 (4.50) Pernilla Gunnskog.
Tredje perioden: 4-2 (13.09) Johanna Ekeroth (Jessica Holmgren), 4-3 (18.34) Birgitte Lersbryggen (Linda Kristiansen).
Utvisningar; Sverige: 2x2 min. Norge: 2x2 min.
Domare: Kim Falgren och Tommy Jacobsen, Danmark.
Publik: 417


Sveriges lag:

   
1. Lena Schjölin (MV)
  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund (K)
  4. Nina Klasson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  9. Jenny Silander
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
13. Jenny Magnusson
16. Helena Lindberg
17. Carina Rosell
20. Susanna Tuominen
21. Jessica Renberg
22. Åsa Karlsson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Åsa Fredin
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson
31. Christel Eriksson (MV
)

990306, Borlänge
Sverige-Norge 3-4 (2-1,0-1,1-2)
 
Första perioden: 1-0 (0.59) Sandra Persson (Nina Klasson), 2-0 (10.00) Johanna Ekeroth, 2-1 (18.40) Birgitte Lersbryggen.
Andra perioden: 2-2 (14.18) Kristine Eide (Ingrid Eigstad).
Tredje perioden: 3-2 (8.43) Carina Rosell (Hermine Dahlerus), 3-3 (15.19) Birgitte Lersbryggen (Linda Kristiansen), 3-4 (17.23) Linda Kristiansen (Birgitte Lersbryggen).
Utvisningar; Sverige: 1x2 min. Norge: 2x2 min.
Domare: Allan Leholk och Kenneth Rasmussen, Danmark.
Publik: 247


Sveriges lag:

  
1. Lena Schjölin (MV)
  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund (K)
  4. Nina Klasson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
  9. Jenny Silander
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
13. Jenny Magnusson
16. Helena Lindberg
17. Carina Rosell
20. Susanna Tuominen
21. Jessica Renberg
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Åsa Fredin
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson
31. Christel Eriksson (MV)

990511, Borlänge (VM)
Sverige-Schweiz 4-1 (0-0,1-1,3-0)
 

Andra perioden: 1-0 (7.12) Sandra Persson (Jenny Viklund), 1-1 (12.03) Dominique Ammann (Brigitta Wegmann).
Tredje perioden: 2-1 (15.34) Camilla Granelid (Helena Lindberg), 3-1 (16.03) Åsa Karlsson (Susanna Tuominen), 4-1 (19.00) Sandra Persson (Camilla Granelid).
Utvisningar; Sverige: 1x2 min. Schweiz: 1x2 min.
Domare: Petr Cerny och Jiri Janousek, Tjeckien.
Publik: 658


Sveriges lag:

  
1. Lena Schjölin (MV)
  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund (K)
  4. Nina Klasson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
16. Helena Lindberg
17. Carina Rosell
18. Susanne Levin
19. Maria Söderström
20. Susanna Tuominen
21. Jessica Renberg
22. Åsa Karlsson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Åsa Fredin
28. Sandra Persson
31. Malena Helmersson (MV)

990512, Borlänge (VM)
Tyskland-Sverige 1-10 (0-4,0-2,1-4)
 

Första perioden: 0-1 (1.24) Camilla Granelid (Johanna Ekeroth), 0-2 (1.52) Susanne Levin, 0-3 (2.48) Frida Lindberg (Jessica Holmgren), 0-4 (19.35) Pernilla Gunnskog (Susanne Levin).
Andra perioden: 0-5 (7.16) Susanne Levin (Nina Klasson), 0-6 (15.02) Frida Lindberg (Åsa Karlsson).
Tredje perioden: 0-7 (8.46) Carina Rosell (Anna Eklund), 0-8 (14.34) Åsa Karlsson (Lena Birath), 0-9 (16.42) Johanna Ekeroth (Lena Birath), 0-10 (17.27) Nina Klasson (Pernilla Gunnskog), 1-10 (19.30) Silke Unger (Heike Basüner).
Utvisningar; Tyskland: 3x2 min. Sverige: -
Domare: Petr Cerny och Jiri Janousek, Tjeckien.
Publik: 447


Sveriges lag:

   
1. Lena Schjölin (MV)
  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund (K)
  4. Nina Klasson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
16. Helena Lindberg
17. Carina Rosell
18. Susanne Levin
19. Maria Söderström
20. Susanna Tuominen
21. Jessica Renberg
22. Åsa Karlsson
25. Johanna Ekeroth
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson
31. Christel Eriksson (MV)

990514, Borlänge (VM)
Sverige-Finland 2-3 (0-1,2-0,0-1,0-0,0-1)
 

Första perioden: 0-1 (6.26) Marilla Pustinen.
Andra perioden: 1-1 (1.26) Helena Lindberg (Jessica Renberg), 2-1 (11.59) Lena Birath (Sandra Persson).
Tredje perioden: 2-2 (18.35) Anna-Maija Keränen (Elisa Simonen).
Straffmål: Sverige: Johanna Ekeroth, Finland: Satu Puustinen och Anna-Maija Keränen.
Utvisningar; Sverige: - Finland: 2x2 min.
Domare: Pål Espen Groth och Per Christian Westreng, Norge.
Publik: 1.738


Sveriges lag:

  
1. Lena Schjölin (MV)
  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund (K)
  4. Nina Klasson
  5. Jessica Holmgren
  7. Jenny Viklund
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
16. Helena Lindberg
17. Carina Rosell
18. Susanne Levin
20. Susanna Tuominen
21. Jessica Renberg
22. Åsa Karlsson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Åsa Fredin
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson
31. Malena Helmersson (MV)

990515, Borlänge (VM)
Norge-Sverige 1-5 (1-0,0-3,0-2)
 

Första perioden: 1-0 (19.41) Gine Moe (Nora Leivestad).
Andra perioden: 1-1 (2.50) Helena Lindberg (Johanna Ekeroth), 1-2 (12.02) Helena Lindberg (Camilla Granelid), 1-3 (16.20) Camilla Granelid (Lena Birath).
Tredje perioden: 1-4 (4.02) Susanna Tuominen, 1-5 (13.37) Johanna Ekeroth (Anna Eklund).
Utvisningar; Norge: 2x2 min Sverige: 3x2 min + 1x10 min.
Domare: Jürg Baumgartner och Marcel Baumgartner, Schweiz.
Publik: 1.569


Sveriges lag:

  
1. Lena Schjölin (MV)
  2. Lena Birath
  3. Anna Eklund (K)
  4. Nina Klasson
10. Katarina Tuominen
11. Camilla Granelid
12. Pernilla Gunnskog
16. Helena Lindberg
17. Carina Rosell
18. Susanne Levin
19. Maria Söderström
20. Susanna Tuominen
21. Jessica Renberg
22. Åsa Karlsson
24. Hermine Dahlerus
25. Johanna Ekeroth
26. Åsa Fredin
27. Frida Lindberg
28. Sandra Persson
29. Malena Helmersson (MV)


Kontaktperson: Jan Lindberg