2014-04-30 10:45

Ranking för seniorlag 2014-15

TK har nu gjort klart en ranking på seniorlagen för 2014-15 
Ranking ligger till grund för serieindelningen för säsongen 2014-15.
Divisionslag kan inte spela i sammaserie som representationslaget i föreningen.

Damserierna 2014-15

Division 2

1 serie 12-lag

Division 3/4
Erforderligt antal serier utifrån antalet anmälda lag i Div 3 - Div 4 minst 8 lag och mest 15 lag per serie. Vid 8 lag i en serie skall serien lottas med trippelmöten övriga serier lottas med dubbelmöten. Serieindelningen skall göras utifrån ett geografiskt perspektiv.

Ranking Damer 2014-15

Ranking Damer Div 2    
1 Lindås IBK    
2 Surte IS IBK    
3 Lindome IBK    
4 FBC Lerum    
5 Floda IBK    
6 Guldhedens IK    
7 IBK Göteborg Div. 2   Anmält 7/5
8 Kärra IBK    
9 Partille IBS Upp fr 3:an  
10 Burås IK Upp fr 3:an Anmält 8/5
11 Pixbo Wallenstam IBF Upp fr 3:an Anmält 8/5
12 IBK Walkesborg 99 Upp fr 3:an Anmält BDIBF
       
  Övriga serier    
13 FBC Lerum    
14 Sportlife Kungälvs IBK Div. 3    
15 IBF Backadalen Ner fr 2:an  
16 Ale IBF upp fr 4.an  
17 Sportlife Kungälvs IBK Div. 4 upp fr 4.an  
18 Orust IBK   Anmält BDIBF
19 Herrestads AIF    
20 Skår IBK    
21 Hindås IBK    
22 IBK Älvstranden ner fr 3:an  
23 Landvetter IBK ner fr 3:an  

  
Herrarserierna 2014-15

Division 2
1 serie 12-lag

Division 3
1 serie 12-lag

Division 4
1 serie 12-lag

Division 5
1 serie utifrån antalet anmälda lag i Div 5 - Div 6 minst 8 lag och mest 15 lag per serie, vid 8 lag i en serie skall serien lottas med trippelmöten övriga serier lottas med dubbelmöten.

Division 6
Erforderligt antal serier utifrån antalet anmälda lag i Div 5 - Div 6 minst 8 lag och mest 15 lag per serie, vid 8 lag i en serie skall serien lottas med trippelmöten övriga serier lottas med dubbelmöten.

Ranking herrar 2014-15


Ranking Herrar div 2    
1 Landvetter IBK    
2 IBF Backadalen    
3 Sportlife Kungälvs IBK    
4 Eken IBK    
5 Öckerö IBK    
6 Marstrands IBK    
7 Guldhedens IK    
8 Frölunda IBK    
9 Lindås IBK Div. 2    
10 Billingsfors  Ner/ fr 1:an  
11 Mölndals IBF Upp/fr 3:an  
12 Lindome IBK Upp/fr 3:an  
       
  Herrar div 3    
13 IBF Älvstranden    
14 Burås IK   Anmält 8/5
15 FBC Lerum    
16 Herrestads AIF    
17 Myggenäs IBK    
18 Västra Frölunda FK   Anmält 7/5
19 IBK Walkesborg 99    
20 Pixbo Wallenstam IBF Div 3   Anmält 8/5
21 Partille IBS Div. 2 Ner/fr 2:an  
22 Ale IBF Ner/fr 2:an  
23 Surte IS IBK Upp/fr 4:an   
24 IBF Göteborg Upp/fr 4:an  Anmält 7/5
       
  Herrar div 4    
25 Sävedalens IBK   Anmält 6/5
26 Mölndals Övre SK   Anmält 8/5
27 Sörgårdens IBF    
28 Hovås IBK   Anmält 6/5
29 Sportlife Kungälvs IBK Div. 4    
30 Göteborg City IBK    
31 Skår IBK    
32 FBC Lerum    
33 Högsbo Allmänna IK Ner /fr 3 :an  
34 Floda IBK Div. 3 Ner /fr 3 :an  
35 Hindås IBK Härryda F Upp/fr 5:an  
36 Dingle AIK Upp/fr 5:an  
       
  Herrar div 5    
37 IBK Kungarna    
38 Svartedalens IBK    
39 Landvetter IBK    
40 IF Marin Väst    
41 Floda IBK Hemmalaget    
42 Göteborgs IBK    
43 Hults IBK    
44 Björkekärr IBS   Anmält 12/5
45 Guldringen IBK Ner/fr 4:an Anmält 13/5
46 AstraZeneca IF Ner/fr 4:an  
47 IBF Göteborg Upp/6:an Anmält 7/5
48 Myggenäs IBK Upp/6:an BDIBF Anmält BDIBF
       
  Herrar div 6    
49 Hisingskärra IBK   Anmält 6/5
50 Kärra IBK    
51 Mölndals IBF    
52 IBK 031 Humle    
53 IBF Backadalen B    
54 IK Zenith    
55 Utbynäs SK   Anmält 6/5
56 Sportlife Kungälvs IBK Div. 6 Hålta    
57 Korsvägen BBK    
58 Bergums IF   Anmält 6/5

Författare: mikael björk