2015-10-21 18:12

Här är lagen som har anmält sig till Röda Cupen - hittills


Foto: Per Wiklund

På söndag är det sista dagen för att anmäla sitt lag till Röda Cupen. Här är lagen som är anmälda hittills.

Röda Cupen är, som vi berättat om tidigare, en ny turnering som ersätter Newbody Cup och som är direkt anpassad till Svensk Innebandys Utvecklingsmodell (SIU). Målet är att så många som möjligt ska få spela en innebandyturnering med så bra förutsättningar som det bara går.

I år är det spelare födda 2000 och 2001 som kan vara med och här nedan kommer information om hur Röda Cupen är uppbyggd och hur ni anmäler ert lag:

Röda Cupen 5-7 februari 2016

Klasser:
Spelas i lätt eller svår klass, pojkar och flickor
Spelform:
Gruppspel, 4- eller 5-lagsgrupper, därefter vidarespel (slutspel och placeringsmatcher)
Minst fem matcher/lag
Sista anmälningsdag:
25 oktober

Spelorter:
Flickor lätt: Umeå, Stockholm (Hässelby) och Kalmar
Flickor svår: Umeå och Kungälv
Pojkar lätt: Umeå, Stockholm (Hässelby), Arboga/Köping och Kalmar
Pojkar svår: Umeå, Arboga/Köping och Kungälv

Mer Info: www.innebandy.se/rodacupen

Anmälda lag hittills:

Flickor lätt, 33 lag anmälda,  (max 48 lag)
AIK IBF
Bergs IK
Endre IF
FBC Kalmarsund
Fagerås BK
Gimonäs Umeå IF
Gullänget Kroksta IBS
Hässelby SK IBK
IBF Dalen
IBF Falun Ungdom
IBF Hedemora
IFK Arboga IBK Ungdom
IK Sirius IBK
Karlstad IBF Ungdom
Landvetter IBK
Onsala IBK
Onyx IBS
Roterbo IS IBK
Rotebro IS IBK
Rönnby Västerås IBK Ungdom 00
Rönnby Västerås IBK Ungdom 01
Sala IBF
Sandviken AIK
Sigtuna IF IBF
Skövde IBF
Stenhagen KK
Täby FC
Täby FC 01
Varla IBK
Warberg IBF 00
Warberg IBF 01
Åkersberga IBF
Älvsjö AIK

Flickor svår, 17 lag anmälda, (max 32 lag)
Bele Barkaby IF IBF
FBC Lerum
Hovslätts IK
IBF Falun Ungdom
IBK Köping Ungdom
IBK Lockerud Mariestad
Lindome IBK
Linköping IBK
Nacka Wallenstam IBK
Per Ols IBF
Solfjäderstaden IBK
Stenungsunds IBK
Storvreta IBK
Team Thorengruppen SK
Täby FC
Värnamo IK
Åstorp/Kvidinge IBS

Pojkar lätt, 46 lag anmälda, (max 72 lag)
AIK IBF
Bergs IK
Bjärreds IBK
Bromölla IBK
Calmar Lindsdal IC
Carlshamns IBK-85
Djurgårdens IF IBS
FBC Kalmarsund
FBI Tullinge
Gimonäs Umeå IBF
Hovslätts IK
Hässelby SK IBK
IBF Dalen
IBF Kolmården
IBK Köping
IBK Vöikers
IFK Arboga IBF
IK Sirius IBK
Insjöns IF
Kais Mora IF
KFUM Norrköping IBF
Landvetter IBK 00
Landvetter IBK 01
Ledbergs IF
Långskatans IF
Malmhaug KFUM IBF
Obbola IK
Onsala IBK
Roterbo IS IBK
Roterbo IS IBK
Skoghalls IBK
Stenungsunds IBK
Sundsvall City IBC
Spöland/Vännäs AIK
Söderhamns IBF/Hudik Björkberg IBK
Täby FC IBK 00
Umeå City IBF
Umeå City IBK
Vendelsö IK
Västerås IBS Ungdom
Västerås IBS Ungdom 00
Warbergs IBF
Åkersberga IBF
Öjebyns IBF
Örebro SK Ungdom
Önsköldsviks IBK

Pojkar svår, 23 lag anmälda, (max 56 lag)
AIK IBF
Bankeryds SMK
Herrestads AIF
Herrestads AIF 01
Hovshaga AIF
IBF Backadalen
IBF Dalen
IBK Lund
IK Sirius IBK
Klockarbergets BK
Lillån IBK
Marstrands IBK
Myggenäs IBK
Partille IBS
Pixbo Wallenstam IBF
Skoghall IBK
Sportlife Kungälv IBK
Tillberga IK
Täby FC IBK
Västerås IBS
Warberg IBF
Wibax Patriot IBK Piteå
Åkersberga IBF


Författare: Anton Rosenblad