2010-11-04 07:57

Steg 2 i Newbody Cup

Några grupper återstår men sedan har rikstäckande ungdomsturneringen Newbody Cup kommit fram till steg 2. Här kommer information samt gruppindelning för steg 2.

Steg 2 ska spelas i första hand vecka 48.

I pojkklasserna är spelas steg 2 i åtta grupper och varje gruppsegrare går till slutspelet i Falun 4-5 mars 2011. På flicksidan går ettan och tvåan vidare till slutspelet.

Information om vilka som får arrangera kommer mejlas ut till den som ansökt.

Kallelse/spelprogram kommer att skickas till berörda föreningar så fort de inkommit av arrangör.

Alla föreningar kan ansöka om arrangera grupp, sista dag att göra det är 2010-11-09 och det gör man genom att mejla Anders Mörk, anders.mork@innebandy.se.



Flickor 15 år
 
Grupp A
IBF Dalen
Segrare Grupp 2 (spelas 6/11)
IBF Falun Ungdom

Grupp B
Skattkärrs IK
Hagfors IF Ungdom
IBK Lockerud Ungdom
Segrare Grupp 9 (spelas 7/11)

Grupp C
Täby IS IBF
Täby FC
Visby IBK

Grupp D
Lindås IBK
Pixbo Wallenstam IBF
Vinbergs IBS
Malmö FBC


Flickor 14 år
 
Grupp A
Holmsund City IBC
Gävle GIK
Per Ols IBF
FBC Uppsala Ungdom

Grupp B
FBI Tullinge
Hässelby SK IBK
Bele Barkarby IF IBF
Segrare Grupp 8 (spelas 14/11)

Grupp C
Segrare Grupp 9 (spelas 6/11)
Skoghalls IBK
Segrare Grupp 11 (spelas 6/11)
Floda IBK

Grupp D
Färjestadens IBK
Älmhults IBK
Pixbo Wallenstam IBF
Munka-Ljungby IBK 


Flickor 13 år
 
Grupp A
Holmsund City IBC
Ankarsviks BK
Sten Sture BK
GS 86 AIF
Hagfors IF Ungdom

Grupp B
Täby IS IBF
FBI Tullinge
Bele Barkarby IF IBF
Nykvarns IF

Grupp C
Östra SK
Kärra IBK
FBC Lerum
Partille IBS

Grupp D
IBK Vöikers
Färjestadens IBK
Segrare Grupp 16 (spelas 7/11)
Lugi IBK

 

Bild från slutspelet 2010. Foto: Anders Mörk.



Pojkar 15 år
 
Grupp A
Umeå City IBF
Holmsund City IBC
Segrare Grupp 3 (spelas 7/11)

Grupp B
Gävle GIK
Samuelsdals IF
Hagunda IF

Grupp C
Salems IF
Järfälla IBK
Tyresö Trollbäcken IBK

Grupp D
Rotebro IS IBK
Täby IS IBF
Segrare Grupp 13 (spelas 6/11)
Segrare Grupp 14 (spelas 7/11)

Grupp E
Västerås IBF Ungdom
Lillån IBK
Arvika IBF

Grupp F
Jönköpings IK
Färjestadens IBK
Carlshamns IBK

Grupp G
IBK Vänersborg
Pixbo Wallenstam IBF
Lindås IBK

Grupp H
Lindome IBK
Onsala IBK
FC Helsingborg
Malmö FBC

 
Pojkar 14 år
 
Grupp A
IBK Dalen
Segrare Grupp 2 (spelas 6/11)
IBK Runsten
Segrare Grupp 4 (spelas 7/11)

Grupp B 
IK Sirius IBK
Västerås IBF Ungdom
Skoghalls IBK

Grupp C
Järfälla IBK
Täby IS IBF
Farsta IBK

Grupp D
Tyresö Trollbäcken IBK
Segrare Grupp 13 (spelas 27/11)
Segrare Grupp 14 (spelas 6/11)

Grupp E
Segrare Grupp 15 (spelas 6/11)
Segrare Grupp 16 (spelas 7/11)
Färjestadens IBK

Grupp F
Marstrands IBK
Segrare Grupp 18 (spelas 14/11)
Lindås IBK
IBF Älvstranden

Grupp G
Varla IBK
Warberg IBF
Capricorn IC

Grupp H
FBC Engelholm Ungdom
Malmö FBC
Gårdarike IBK 


Pojkar 13 år
 
Grupp A
Umeå City IBF
Umeå City IBF 2
IBK Aston

Grupp B
Per Ols IBF
FBC Uppsala Ungdom
Skälby IBK

Grupp C
Bele Barkarby IF IBF
Åkersberga IBF
Nacka Wallenstam IBK

Grupp D
Farsta IBK
Täby FC
Nykvarns IF

Grupp E
GS 86 AIF
Skoghalls IBK
Linköping IBK Ungdom

Grupp F
Segrare Grupp 16 (spelas 6/11)
IBK Vöikers
Varla IBK

Grupp G
Marstrands IBK
Floda IBK
Pixbo Wallenstam IBK

Grupp H
FBC Engelholm Ungdom
Bjärreds IBK
Höllvikens IBF
 

 

 


Författare: Klas Pettersson