2008-03-06 23:48

Lagen i Innebandyfesten

I helgen avgörs Innebandyfesten i Göteborg och Härryda. Här presenterar vi de 16 deltagande lagen med laguppställningar och deras väg till spelet om medaljerna.

Totalt spelschema för Innebandyfesten

 


 D A M J U N I O R E R    1 8   Å R

Fröjereds IF
Laguppställning

Distrikt: Västergötland.
Semifinalmotståndare: RIG Umeå IBF.
Vägen till Innebandyfesten: Surte IS 2-3; Westbo IBK 4-1; Mullsjö AIS 9-1; Örebro SK IBK 3-3; Lesjöfors/Filipstad IBK 3-2; IFK Kumla IBK 3-2 SD; Regionsfinal Väster, Surte IS 2-1.
Pixbo Wallenstam IBF
Laguppställning

Distrikt: Göteborg.
Semifinalmotståndare: Täby IS.
Vägen till Innebandyfesten: Sportlife Kungälvs IBK 8-0; IBF Älvstranden 3-1; IBK Göteborg 1-3; Ale IBF 5-0; Westerviks IBK 4-1; IBF Backalirarna 5-1; IBK Göteborg 2-1; Regionsfinal Söder, Westerviks IBK 1-0.
Täby IS
Laguppställning

Distrikt: Stockholm
Semifinalmotståndare: Pixbo Wallenstam IBF.
Vägen till Innebandyfesten: Åkersberga IBF 6-1; Täby FC 5-2; Huddinge IK 5-0; Balrog B/S IK 5-2; Vendelsö IK 5-1; Hammarby IF IBF 6-4; Regionsfinal Öster, Järfälla IBK 4-2.
RIG Umeå IBF
Laguppställning

Distrikt: Västerbotten.
Semifinalmotståndare: Fröjereds IF.
Vägen till Innebandyfesten: IKSU Ungdom 3-3; Holmsund City IBC 7-0; Årsta IK 1-1; Kais Mora IF 5-3; Köpings IBF 7-3; Regionsfinal Norr, Kais Mora IF 4-2.






Axbergs IF inledde 2008 med att vinna Gothia Cup. Blir det nya framgångar i Göteborg då Innebandyfesten avgörs? 


H E R R J U N I O R E R    1 8   Å R


Hässelby SK IBK
Laguppställning

Distrikt: Stockholm.
Semifinalmotståndare: Axbergs IF.
Vägen till Innebandyfesten: 1:a i Norra Svealand; Åttondelsfinal, IBK Handen 6-5; Kvartsfinal, Kais Mora IF 6-4.
Axbergs IF
Laguppställning

Distrikt: Örebro Län.
Semifinalmotståndare: Hässelby SK IBK.
Vägen till Innebandyfesten: 1:a i Mellersta Svealand; Åttondelsfinal, Marstrands IBK 10-1; Kvartsfinal, Färjestadens IBK 9-8.
Mullsjö AIS
Laguppställning

Distrikt: Västergötland.
Semifinalmotståndare: Västerås IBF.
Vägen till Innebandyfesten: 2:a i Mellersta Svealand; Åttondelsfinal, IBF Älvstranden 3-1; Kvartsfinal, FC Linköping 6-5.
Västerås IBF
Laguppställning

Distrikt: Västmanland.
Semifinalmotståndare: Mullsjö AIS.
Vägen till Innebandyfesten: 1:a i Södra Norrland; Åttondelsfinal, Sandåkerns SK 15-1; Kvartsfinal, Nykvarns IF 12-5. 



 
F L I C K O R    1 6   Å R


Täby IS
Laguppställning

Distrikt: Stockholm.
Semifinalmotståndare: Jönköpings IK.
Vägen till Innebandyfesten: Orminge Wallenstam IBK 5-3; IBK Handen 4-1; Huddinge IK 5-1; Högdalens AIS 7-1; Hässelby SK IBK 3-3; Vendelsö IK 6-5; Regionsfinal Öster, Telge SIBK 7-2.
Jönköpings IK
Laguppställning

Distrikt: Småland.
Semifinalmotståndare: Täby IS.
Vägen till Innebandyfesten: Husqvarna IK 6-0; Mjölby IBK 5-1; FC Linköping 9-0; IK Stanstad 8-3; Färjestadens IBK 3-2; Palmstaden IK 6-1; Regionsfinal Söder, Hovshaga AIF 5-1.
Pixbo Wallenstam IBF
Laguppställning

Distrikt: Göteborg.
Semifinalmotståndare: Iksu Ungdom.
Vägen till Innebandyfesten: IBK Göteborg 5-0; Lindome IBK 4-1; Frölunda IBK 14-0; Skoghalls IBK 2-1; Lockerud/M IBK 4-1; Lindome IBK 4-0; Regionsfinal Väster, Skoghalls IBK 4-2. 
Iksu Ungdom
Laguppställning

Distrikt: Västerbotten.
Semifinalmotståndare: Pixbo Wallenstam IBF.
Vägen till Innebandyfesten: Gimonäs Ungdoms IF 5-0; Örnsköldsvik IBF 4-3; Kais Mora IF 3-1; Storvreta IBK 3-1; Holmsund City IBC 6-1 ; Regionsfinal Norr, Årsta IK 2-1.




 
P O J K A R    1 6   Å R


Mullsjö AIS
Laguppställning

Distrikt: Västergötland.
Semifinalmotståndare: Hässelby SK IBK .
Vägen till Innebandyfesten: Husqvarna IK 6-0; Östra SK Jönköping 2-4; FC Helsingborg 4-2; Färjestadens IBK 1-2; Munka-Ljungby IBK 6-5, Regionsfinal Söder, Jönköpings IK 5-3.
Pixbo Wallenstam IBF
Laguppställning

Distrikt: Göteborg.
Semifinalmotståndare: Team Thorengruppen SK.
Vägen till Innebandyfesten: Stenungsunds IBK 3-1; Marstrands IBK 4-0; IBK Göteborg 7-0; GS 86 AIF 9-2; Karlstad IBF 4-1; Regionsfinal Väster, Bräckans IBK 3-2.
Hässelby SK IBK
Laguppställning

Distrikt: Stockholm.
Semifinalmotståndare: Mullsjö AIS.
Vägen till Innebandyfesten: Rosersbergs IK 7-3; Åkersberga IBF 2-1; Balrog B/S IK 9-5; FC Linköping 10-1; Unga Örnar Västerås 8-3; Södertälje IBK 6-5; Regionsfinal Öster, Huddinge IBS 5-4.
Team Thorengruppen SK
Laguppställning

Distrikt: Västerbotten.
Semifinalmotståndare: Pixbo Wallenstam IBF.
Vägen till Innebandyfesten: IBK Ersboda 3-2; IBK Söder 6-2; Hudik/Björkberg IBK 8-2; IBK Alba 4-5; Gottsunda IBF 6-1; Regionsfinal Norr, IBK Alba 4-3 SD.

Författare: Klas Pettersson