2007-03-09 09:35

Lagen i Innebandyfesten

I helgen avgörs Innebandyfesten i Umeå. Här presenterar vi de 16 deltagande lagen och deras väg till spelet om medaljerna.

Totalt spelschema för Innebandyfesten
(på denna sida kommer matcherna att liverapporteras)

 


 D A M J U N I O R E R    1 8   Å R

IBC Engelholm
Laguppställning

Distrikt: Skåne.
Semifinalmotståndare: Täby IS.
Vägen till Innebandyfesten: Surte IS 3-1; Pixbo Wallenstam IBF 6-3; Björkekärrs IK 6-2; Regionsfinal Söder, Surte IS 2-1.
Lockerud/Mariestad IBK
Laguppställning

Distrikt: Västergötland.
Semifinalmotståndare: Årsta IK.
Vägen till Innebandyfesten: Skoghalls IBK 3-3; IBF NB 87 3-0; Lillån IBK 6-2; Regionsfinal Väster, Skoghalls IBK 5-3.
Täby IS
Laguppställning

Distrikt: Stockholm
Semifinalmotståndare: IBC Engelholm.
Vägen till Innebandyfesten: Telge SIBK 9-4; Balrog B/S IK 4-3; Vendelsö IK 7-1; Regionsfinal Öster, Balrog B/S IK 5-1.
Årsta IK
Laguppställning

Distrikt: Uppland.
Semifinalmotståndare: Lockerud/Mariestad IBK.
Vägen till Innebandyfesten: Kais Mora IF 6-2; RIG Umeå IBF 3-3; Västerås IBF 4-2; Regionsfinal Norr, RIG Umeå IBF 7-4.




 H E R R J U N I O R E R    1 8   Å R


Färjestadens IBK
Laguppställning

Distrikt: Småland.
Semifinalmotståndare: RIG Umeå IBF.
Vägen till Innebandyfesten: 1:a i Södra Götaland; Åttondelsfinal, RBK Göteborg 8-4; Kvartsfinal, BIF Fagerhult 6-5 SD.
Granlo BK
Laguppställning

Distrikt: Västernorrland.
Semifinalmotståndare: GS 86 AIF.
Vägen till Innebandyfesten: 1:a i Norra Norrland; Åttondelsfinal, IBF Falun Ungdom  4-3 SD; Kvartsfinal, IBK Årstagården 6-5 SD.
GS 86 AIF
Laguppställning

Distrikt: Värmland.
Semifinalmotståndare: Granlo BK.
Vägen till Innebandyfesten: 1:a i Mellersta Svealand; Åttondelsfinal, Mullsjö AIS 7-6 SD; Kvartsfinal, IBF Älvstranden 4-2.
RIG Umeå IBF
Laguppställning

Distrikt: Västerbotten.
Semifinalmotståndare: Färjestadens IBK.
Vägen till Innebandyfesten: 2:a i Norra Norrland; Åttondelsfinal, Gävle GIK 7-3; Kvartsfinal, Tyresö Trollbäcken IBK 4-3 SD. 



 
F L I C K O R    1 6   Å R


Gällareds GoIF
Laguppställning

Distrikt: Halland
Semifinalmotståndare: Täby FC.
Vägen till Innebandyfesten: Malmhaug IBK 3-3; Westerviks IBK  6-2; Jönköpings IK 7-5; Regionsfinal Söder, Östra SK Jönköping 2-1.
Kais Mora IF
Laguppställning

Distrikt: Dalarna.
Semifinalmotståndare: Telge SIBK.
Vägen till Innebandyfesten: IBK Boden 5-5; Gullänget-Kroksta IBS 6-2; Umeå City IBK 3-2; Regionsfinal Norr, IBK Boden 7-2.
Telge SIBK
Laguppställning

Distrikt: Södermanland.
Semifinalmotståndare: Kais Mora IF.
Vägen till Innebandyfesten: Skoghalls IBK  4-3; Pixbo Wallenstam IBF 5-1; Lesjöfors/Filipstad IBK 4-1; Regionsfinal Väster, Skoghalls IBK 5-2. 
Täby FC
Laguppställning

Distrikt: Stockholm.
Semifinalmotståndare: Gällareds GoIF.
Vägen till Innebandyfesten: Orminge Wallenstam IBK 5-4; Västerås IBF 4-1; Årsta IK 1-0; Regionsfinal Öster, Västerås IBF 2-1.




 
P O J K A R    1 6   Å R


Järfälla IBK
Laguppställning

Distrikt: Stockholm.
Semifinalmotståndare: IK Södra Dal.
Vägen till Innebandyfesten: Hässelby SK IBK 5-4; Gaik Väsby IBK 6-1, Högdalens AIS 4-3 str, Regionsfinal Öster, Hässelby SK IBK 7-3.
Pixbo Wallenstam IBF
Laguppställning

Distrikt: Göteborg.
Semifinalmotståndare: Årsta IBK.
Vägen till Innebandyfesten: KFUM Linköping  6-4; Skoghalls IBK 9-6; Lindås IBK 6-5 SD; Regionsfinal Väster, Sjöstads IF 5-1.
IK Södra Dal
Laguppställning

Distrikt: Skåne.
Semifinalmotståndare: Järfälla IBK.
Vägen till Innebandyfesten: Jönköpings IK 2-2; Borgholms IBK  4-3; Höllvikens BK 3-2; Regionsfinal Söder, Borgholms IBK 4-3.
Årsta IBK
Laguppställning

Distrikt: Uppland.
Semifinalmotståndare: Pixbo Wallenstam IBF.
Vägen till Innebandyfesten: IBK Dalen 4-3; KAIS Mora IF 6-6; Rönnby SK 2-1; Regionsfinal Norr, Kais Mora IF 7-3.

Författare: Klas Pettersson