2017-05-03 04:05

Första extralägret för U19-damlandslaget


Foto: Per Wiklund

Som ett led i att skapa en röd tråd i verksamheten på brun och svart nivå mot U19-landslaget arrangeras under maj extra lägerdagar på tre orter: Falun, Jönköping och Umeå. Det är som en fortsättning på de regionala talanglägren som genomfördes hösten 2016.

En viktig säsong för U19-damlandslaget 2017/2018 stundar och de här extra lägerdagarna syftar till att ytterligare kartlägga aktuella spelare inför den kommande VM-säsongen, och även ge spelarna ännu en inblick i landslagsverksamheten. Landslagsstaben vill klargöra vilka krav som ställs på spelarna på elitnivå och inspirera att lägga ner det jobb som krävs för att nå de kraven.

Förbundskaptenen Camilla Granelid, den assisterande förbundskaptenen Johan Hydling, sjukgymnast Malin Karlgren och scouten Fredrik Olsson kommer att närvara under dagen.

Torsdag 4 maj, Falun, Sporthallen Lugnet
Lördag 6 maj, Jönköping, Idrottshuset
Onsdag 10 maj, Umeå, Exel Arena

Kallade spelare till Falun:

Målvakter
Madeleine Hammar, Västerås IBS
Josefina Krogh, Telge SIBK
Lovisa Nilsson, FBC Uppsala Ungomd
Minna Skantz, Täby FC

Utespelare
Moa Andersson, KAIS Mora UIF
Rekell Andersson, Nacka Wallenstam IBK
Jenny Arpe, Stenhagens KK
Hanna Berg, Nacka Wallenstam IBK
Virve Bjerkefeldt, Bele Barkarby IF IBF
Emma Bramming, Rönnby Västerås IBK Ungdom
Lisa Carlsson, Tyresö Trollbäcken IBK
Sofia Enerstad, Bele Barkarby IF IBF
Denise Funcke, Bele Barkarby IF IBK
Clara Gottberg, Endre IF
Ellen Gunnarsson, KAIS Mora UIF
Moa Gustafsson, KAIS Mora UIF
Clara Hellgren, IBF Falun Ungdom
Frida Hellgren, IBF Falun Ungdom
Hanna Hjalmar, Rönnby Västerås IBK Ungdom
Mathilda Jansson, Hagfors IF Uddeholm
Rebecka Jansson, Bele Barkarby IF IBF
Jonna Jonsson, KAIS Mora UIF
Erica Klevbo, Nacka Wallenstam IBK
Cajsa Lindén, IBF Hedemora
Rebecka Lindfors, Rönnby Västerås IBK Ungdom
Frida Nilsson, Åkersbergs IBK
Elin Norström, Hofors IBK
Annie Perås, IBF Falun Ungdom
Elsa Rendalen, IBF Falun Ungdom
Vilde Rundfloen, Nacka Wallenstam IBK
Izabell Rydell, Rönnby Västerås IBK Ungdom
Madeleine Schedin, Nacka Wallenstam IBK
Johanna Spetz, Åkersberga IBF
Josefina Svarfvar, KAIS Mora UIF
Johanna Söderlund, IBF Falun Ungdom
Elsa Zettergren, Bele Barkarby IF IBF


Författare: Anton Rosenblad