2011-05-08 16:00

Preliminär serieindelning

Här presenterar vi den preliminära serieindelningen i förbundsserierna för säsongen 2011/2012.

Föreningar har nu fram till 9 maj klockan 24 00 på sig att inkomma med eventuella synpunkter och förbättringsförslag.

Förslag på eventuella ändringar ska förbättra helheten i respektive division. Föreningarna har på sig till 9 maj klockan 24 00 att inkomma med sådana förslag till tävlingskonsulent Anders Mörk (anders.mork@innebandy.se).

Av de kvalificerade lagen till damernas division 1 går Sten Sture BK samman med FBC Uppsala Ungdom.

Av de kvalificerade lagen till herrarnas division 1 går Odelberg IBK samman med Värmdö IF samt Axbergs IF går samman med IBF Örebro.

På herrsidan avstår Spöland Vännäs IF, CL 98 IC samt Turinge IBF Miners sina platser och ersätts av Gamla Stan IBK, Gimonäs Umeå IF samt Söderköpings IBK enligt vakanslistan.

Preliminär serieindelning 2011/12:

Elitserien
Djurgårdens IF IBF
Endre IF
Huddinge IK
IBF Falun
IBK Dalen
Iksu
Jönköpings IK (upp)
Kais Mora IF
Karlstad IBF
Pixbo Wallenstam IBK
Rönnby IBK
Sala Silverstaden IBK (upp)
Täby IS IBK
Örebro SK IBK
Division 1 Norra damer
IBK Alba (upp)
Vindelns IF (upp)
Gävle GIK (upp)
FBC Uppsala
IBF Dalen
Jemtland Innebandy (upp)
Iksu Ungdom
RIG Umeå IBF
Örnsköldsviks IBK (ner)
Skellefteå Innebandy IF
FBC Uppsala Ungdom
Umeå City IBK
 
Division 1 Mellersta damer
Hagfors IF
Hässelby SK IBK
IBK Lockerud Mariestad (ner)
Kristinehamns IBF (upp)
Köpings IBF
Linköpings IBK
Skattkärrs IK
Södertälje IBK (upp)
Telge SIBK
Tyresö Trollbäcken IBK (upp)
Täby FC
Örebro SK Söder (upp)
Division 1 Södra damer
Ale IBF (upp)
Fröjereds IF
Färjestadens IBK (upp)
Hovshaga AIF (upp)
IBF Göteborg
IBF Älvstranden
IK SödraDal
Olofströms IBK
Pixbo Wallenstam IBF
Tvååkers IBK (upp)
Warberg IC
Östra SK Jönköping
Svenska Superligan
AIK IBF
Caperiotäby FC
FC Helsingborg
Hide-a-lite Mullsjö AIS
IBF Falun
IBK Dalen
IK Sirius IBK
Jönköpings IK (upp)
Linköpings IBK
Pixbo Wallenstam IBK
Storvreta IBK
Tyresö Trollbäcken IBK (upp)
Umeå City IBK
Warbergs IC
Allsvenskan Norra herrar
Balrog Botkyrka Södertälje IK (ner)
Duvbo IK (upp)
FBC Uppsala
Granlo BK
Gävle GIK
Hagunda IF
IBK Alba (upp)
IBK Handen
Järfälla IBK
Kais Mora IF (ner)
Team Thorengruppen SK (upp)
Älvsjö AIK
Allsvenskan Södra herrar
Fagerhult Habo IBK
IBK Landskrona
Karlstad IBF
Lindås IBK
Malmö FBC (upp)
Onyx IBK
Partille IBS
Skoghalls IBK
Visby IBK
Växjö IBK
Åby IBK (upp)
Östra SK (upp)
Division 1 Norra Norrland
Ersboda SK
Gamla Stan IBK (upp)
Gimonäs Umeå IF (upp)
Hudik/Björkberg IBK
Jemtland Innebandy
Kiruna AIF (upp)
RIG Umeå IBF
Sandåkerns SK (ner)
Skellefteå IBK
Sundsvall City IBC (upp)
Wibax-Piteå IBF
Örnsköldsviks IBK
 
Division 1 Södra Norrland
Bollnäs/Hertsjö IBF
Hagfors IBS
IBF Falun Ungdom (upp)
IBF Hedemora (upp)
IBK Aston
IBK Runsten
Lesjöfors/Filipstad IBK
MIK Västerås
Storvreta Ungdom IBK
Surahammars IBF
Uppsala IBK (upp)
Västerås IBF Ungdom (upp)
 
Division 1 Mellersta Svealand
IBF Örebro
Finspångs IBK
IFK Kumla IBK (upp)
Karlskoga IBF
Lillån IBK
Linköping IBK Ungdom
Nykvarns IF
Söderköpings IBK (upp)
Södertälje IBS
Torshälla IBK
Westerviks IBK
Örebro SK IBK (ner)
Division 1 Östra Svealand
Bollstanäs SK (upp)
Farsta IBK
FBI Tullinge
Hammarby IF IBF
Huddinge IBS
Hässelby SK (ner)
Kungsängens IF (upp)
Nacka Wallenstam IBK
Värmdö IF
IF Hansa-Hoburg (upp)
Sundbybergs IK
Åkersberga IBF
 
Division 1 Västra Götaland
Arvika IBF
Billingsfors IBK (upp)
FBC Lerum
Floda IBK
IBF Göteborg
IBK Alingsås (upp)
IBK Lidköping (ner)
IBK Tygriket 99
Sjöstads IF (upp)
Skövde IBF
Stenungsunds IBK
Tvååkers IBK
 
Division 1 Södra Götaland
Carlshamns IBK
FBC Engelholm
Färjestadens IBK (ner)
Hovslätts IK (upp)
Höllvikens IBF (upp)
Lönsboda IBK (upp)
Munka-Ljungby IBK
Palmstadens IK
Röke IBK
Slätafly/SK IBK
Sävsjö IBK
Örlogstaden IBK Karlskrona (upp)

Kontaktperson: Anders Mörk