2009-06-22 08:08

De vinnande landslagen

Sverige har spelat över 400 landskamper i innebandy genom åren. Föga förvånande är två femtedelar av dem mot rivalen Finland. Här kommer en maratontabell över samtliga svenska landskamper mot olika nationer.

Alla fyra landslagens matcher räknas in, det vill säga herr- och damlandslagen på senior- samt U21-nivå.

Totalt har Sverige spelat 422 landskamper genom åren. 352 har genererat vinster, 37 slutat oavgjort och bara 33 stycken har inneburit förlust.

Målskillnaden genom åren är 3383-936.

 

De jublande landslagen. Bildmontage/Foto: SIBF, Peter Skaugvold, Per Wiklund. 
 
 
Tabell över alla landskamper mot respektive nation:

MAVOFGMIMP
Finland1651152129845474251
Norge56512349687104
Schweiz8874131590211161
Tyskland111100189722
Ryssland1111001721222
Lettland1818002312336
Tjeckien4241103459283
Ungern44006918
Österrike22005114
Danmark1414001891828
Singapore33007736
Japan1100912
Estland22003604
Italien11001802
Polen33004666
Slovakien11002002
Totalt42235237333383936741


Kolumnerna står för: Ma=matcher; V=vinster; O=oavgjorda; F=förluster; GM=gjorda mål; IM=insläppta mål; P=poäng

Landslagssäsongen 2008/09:
Jan Gustafsson om U19-herrlandslaget

Marcus Holm om U19-damlandslaget
Kent Göransson om herrlandslaget
Jan-Erik Vaara om damlandslaget


Författare: Jonas Gustavsson