2009-12-07 11:20

Wijk dominerade på tekningar

innebandy.se bjuder på unik statistik från matchen mot USA under söndagen. Den visar bland annat att Anna Wijk var dominant i tekningscirkeln.

Den unga Iksucentern vann hela elva av tolv tekningar.

Noterbart är också att Helga Karlsson hann vinna sju tekningar på den enda period som hon spelade. Även Josefina Eiremo visade upp fin tekningsstatistik, med sex av åtta vunna.

Karolina Widar tog bara tre tekningar och vann två av dem. 

 

Anna Wijk dominerade stort i tekningscirkeln mot USA. Foto: VM-organisationen.


Föga överraskande var också tiomålsskytten Emelie Lindström den som hade flest skott på mål i matchen.
 

NrSpelareSPMSUMSSTVBFB+-VTFT
2Ina Rhöös025313000
3Lisah Samuelsson223008000
5Anna Wijk63653141111
7Josefina Eiremo240102062
8Elin Tjärnström104104000
9Sara Kristoffersson5232314100
10Elin Reinestrand102208000
12Karolina Widar430118021
16Anna Renström212008000
18Malin Eriksson575117100
19Emelie Lindström9553014100
21Isabell Krantz7524111000
22Victoria Wikström5916211000
23Helga Karlsson323113071
24Hermine Dahlerus363018000
26Susanna Tuominen120212000
28Emelie Wibron652318100
29Malin Dalbjer442512000

NrMålvaktUTMUTOSRIHIVISILRR%
1Sandra Fredriksson120300101392
30Hanna Pettersson000000000


Förklaringar

Utespelare:
SPM: Skott på mål
SUM: Skott utanför mål
SST: Skott som täcktes
VB: Vunna bollar
FB: Förlorade bollar
+: Inne på mål framåt
-: Inne på mål bakåt
VT: Vunna tekningar
FT: Förlorade tekningar

Målvakter
UTM = Utkast till medspelare
UTO = Utkast till motspelare
SR = Släppta returer
IH = Insläppt från målvaktens höger
IV = Insläppt från målvaktens vänster
IS = Insläppt från straffområde
IL = Insläppt långskott
R = Antal räddningar
R% = Räddningsprocent

Statistik: Kristofer Druogge, Stefan Lövgren, Johan Norén

VM-guide på innebandy.se


Författare: Jonas Gustavsson