2009-12-09 21:45

Sverige sköt i täck

innebandy.se bjuder på lite unik statistik efter matchen mellan Sverige och Lettland och där visas att Sverige sköt massor av skott i täck.

Hela 46 skott täcktes bort av lettiska försvarsspelare, och den spelare som sköt mest skott i täck var Iksubacken Malin Eriksson med sju avslut som täcktes bort.

Faktum är att Sverige sköt lika många skott i täck som man sköt på mål – vilket också var en konsekvens av Lettlands kompakta försvarsspel och Sveriges stundtals sega tempo.

Statistik från matchen:

NrSpelareSPMSUMSSTVBFB+-VTFT
2Ina Rhöös234104000
3Lisah Samuelsson000000000
5Anna Wijk000000000
7Josefina Eiremo501003061
8Elin Tjärnström443125000
9Sara Kristoffersson112304110
10Elin Reinestrand232104100
12Karolina Widar404002020
16Anna Renström101000000
18Malin Eriksson447105000
19Emelie Lindström314114100
21Isabell Krantz123005100
22Victoria Wikström336115000
23Helga Karlsson210025170
24Hermine Dahlerus502001000
26Susanna Tuominen000000000
28Emelie Wibron225002000
29Malin Dalbjer712001000
NrMålvaktUTMUTOSRIHIVISILRR%
1Sandra Fredriksson000000000
30Hanna Pettersson3030100583

 

Förklaringar

Utespelare:
SPM: Skott på mål
SUM: Skott utanför mål
SST: Skott som täcktes
VB: Vunna bollar
FB: Förlorade bollar
+: Inne på mål framåt
-: Inne på mål bakåt
VT: Vunna tekningar
FT: Förlorade tekningar

Målvakter
UTM = Utkast till medspelare
UTO = Utkast till motspelare
SR = Släppta returer
IH = Insläppt från målvaktens höger
IV = Insläppt från målvaktens vänster
IS = Insläppt från straffområde
IL = Insläppt långskott
R = Antal räddningar
R% = Räddningsprocent

Statistik: Kristofer Druogge, Stefan Lövgren, Johanna Strid


Författare: Jonas Gustavsson