2009-12-11 21:12

Statistik från Sverige-Finland

innebandy.se specialbevakade Sverige och Finland i semifinalen i VM i Västerås.

Statistik från matchen:

Sverige:

NrSpelareSPMSUMSSTVBFB+-VTFT
2Ina Rhöös000000000
3Lisah Samuelsson003303000
5Anna Wijk210133134
7Josefina Eiremo211102122
8Elin Tjärnström110001000
9Sara Kristoffersson211314011
10Elin Reinestrand201004000
12Karolina Widar232124021
16Anna Renström420003100
18Malin Eriksson301202100
19Emelie Lindström542103100
21Isabell Krantz210014100
22Victoria Wikström212113000
23Helga Karlsson000000000
24Hermine Dahlerus522113100
26Susanna Tuominen240212100
28Emelie Wibron122112100
29Malin Dalbjer411012100
NrMålvaktUTMUTOSRIHIVISILRR%
1Sandra Fredriksson000000000
30Hanna Pettersson1401000202492

 
Finland:

NrSpelareSPMSUMSSTVBFB+-VTFT
5Jenni Morottaja202400
6Anna Yli-Kojola010101
7Laura Kokko110500
8Maiju Merikanto120100
9Eliisa Alanko000000
10Paula Jouhten331200
11Anna Vartiainen212400
12Elina Kujala121223
13Heli Suoreijus111422
14Anu Peltokangas010500
18Elina Enlund000000
19Karolina Kujala021300
20Anne Suomalainen101400
21Mia Alen000101
22Henna Yläsuo000000
25Minna Korhonen101232
26Tiia Ukkonen020400
33Kati Salminen000300
NrMålvaktUTMUTOSRIHIVISILRR%
1Jenna Mäkelä25213376
30Anna-Maija Seppänen000000

 
 * Viss statistik saknas för Finland.
 

Förklaringar

Utespelare:
SPM: Skott på mål
SUM: Skott utanför mål
SST: Skott som täcktes
VB: Vunna bollar
FB: Förlorade bollar
+: Inne på mål framåt
-: Inne på mål bakåt
VT: Vunna tekningar
FT: Förlorade tekningar

Målvakter
UTM = Utkast till medspelare
UTO = Utkast till motspelare
SR = Släppta returer
IH = Insläppt från målvaktens höger
IV = Insläppt från målvaktens vänster
IS = Insläppt från straffområde
IL = Insläppt långskott
R = Antal räddningar
R% = Räddningsprocent

Statistik: Kristofer Druogge, Stefan Lövgren, Johan Norén

Statistik Sverige


Författare: Jonas Gustavsson