2009-12-09 12:20

Statistik Schweiz-Finland

innebandy.se specialbevakade Schweiz och Finland i gruppfinalen, och bjuder här på unik statistik.

Sverige får, om Finland inte förlorar mot Polen, möta Finland i semifinal, och Schweiz först i en eventuell final. Schweiz möter Tjeckien i sin semifinal. 

 

Foto: VM-organisationen.


Schweiz vann gruppfinalen mot Finland med 5-3, och nedan följer individuell statistik för alla spelare i matchen.

Finland:

NrSpelareSPMSUMSSTVBFB+-VTFT
5Jenni Morottaja000201300
6Anna Yli-Kojola000000100
7Laura Kokko000211100
8Maiju Merikanto210100100
9Eliisa Alanko000030000
10Paula Jouhten100100000
11Anna Vartiainen300101200
12Elina Kujala110031226
13Heli Suoreijus310201011
14Anu Peltokangas010001200
18Elina Enlund000010100
19Karolina Kujala030041200
20Anne Suomalainen000101100
21Mia Alen010000100
22Henna Yläsuo000100000
25Minna Korhonen000000010
26Tiia Ukkonen460011112
33Kati Salminen000101200
NrMålvaktUTMUTOSRIHIVISILRR%
1Jenna Mäkelä193501212485
30Anna-Maija Seppänen000000000

 
Schweiz:

NrSpelareSPMSUMSSTVBFB+-VTFT
3Daniela Stettler300011100
7Sabrina Arpagaus000100000
8Sara Schäfer000010000
9Julia Suter030121101
10Ramona Gabathuler110203100
12Tanja Stella000001100
13Andrea Hofstetter010300100
14Mirca Anderegg210033000
15Violetta Vögeli000000000
16Sina Casutt000000000
17Silvana Nötzli120122100
18Natalie Stadelmann420103100
19Daniela Morf210002100
20Andrea Benz010000100
21Corin Rüttimann100121142
22Seraina Ulber000000000
23Christine Zimmermann000010000
27Simone Berner320203152
NrMålvaktUTMUTOSRIHIVISILRR%
28Laura Tomatis931111101885
50Sarah Schwendener000000000

 
Förklaringar

Utespelare:
SPM: Skott på mål
SUM: Skott utanför mål
SST: Skott som täcktes
VB: Vunna bollar
FB: Förlorade bollar
+: Inne på mål framåt
-: Inne på mål bakåt
VT: Vunna tekningar
FT: Förlorade tekningar

Målvakter
UTM = Utkast till medspelare
UTO = Utkast till motspelare
SR = Släppta returer
IH = Insläppt från målvaktens höger
IV = Insläppt från målvaktens vänster
IS = Insläppt från straffområde
IL = Insläppt långskott
R = Antal räddningar
R% = Räddningsprocent

Statistik: Kristofer Drougge, Stefan Lövgren, Johan Norén, Johanna Strid, Jonas Gustavsson

VM-guide på innebandy.se


Författare: Jonas Gustavsson