2009-12-07 22:03

Dalbjer stark i duellerna

innebandy.se fortsätter att bjuda på statistik från Sveriges VM-matcher. I matchen mot Tjeckien visade Malin Dalbjer effektivitet i närkamperna.


Malin Dalbjer.
Foto: Lars Hjalmarsson
.

Dalbjer vann hela sju bollar och förlorade bara en.

– Det är skoj att man bidrar med att vinna en del dueller, säger Malin och berättar att det inte är någon tillfällighet att hon är inblandad i många närkamper.

– Nej, jag brukar spela ganska fysiskt och jag försöker gå in och vinna mina närkamper, och det tillhör mitt spel. När vi kliver upp och pressar blir det att man hamnar i den del närkamper och det blir kamp i hörnen.

Varför är du så effektiv i närkamperna då?
– Jag har min speciella löpstil, och jag har ganska låg tyngdpunkt så det är nog ganska svårt att rubba mig.

Men det var tuffare än att vinna närkamperna mot Tjeckien jämfört med USA?
– Det var det absolut (haha).

 

NrSpelareSPMSUMSSTVBFB+-VTFT
2Ina Rhöös000000000
3Lisah Samuelsson012302000
5Anna Wijk210712061
7Josefina Eiremo225200011
8Elin Tjärnström011002000
9Sara Kristoffersson431522100
10Elin Reinestrand012204100
12Karolina Widar221204100
16Anna Renström021202000
18Malin Eriksson121210000
19Emelie Lindström431222000
21Isabell Krantz232204100
22Victoria Wikström412224110
23Helga Karlsson000000000
24Hermine Dahlerus711212000
26Susanna Tuominen221510000
28Emelie Wibron224100000
29Malin Dalbjer234710000


NrMålvaktUTMUTOSRIHIVISILRR%
1Sandra Fredriksson000000000
30Hanna Pettersson6081000990


 Förklaringar

Utespelare:
SPM: Skott på mål
SUM: Skott utanför mål
SST: Skott som täcktes
VB: Vunna bollar
FB: Förlorade bollar
+: Inne på mål framåt
-: Inne på mål bakåt
VT: Vunna tekningar
FT: Förlorade tekningar

Målvakter
UTM = Utkast till medspelare
UTO = Utkast till motspelare
SR = Släppta returer
IH = Insläppt från målvaktens höger
IV = Insläppt från målvaktens vänster
IS = Insläppt från straffområde
IL = Insläppt långskott
R = Antal räddningar
R% = Räddningsprocent

Statistik: Kristofer Druogge, Stefan Lövgren, Johan Norén

VM-guide på innebandy.se


Författare: Jonas Gustavsson